اخبار

شروع به کار با لنـدریـک که می تواند هر آنچه را که شما برای ایجاد آگاهی ، ایجاد ترافیک ، اتصال به آن نیاز دارید فراهم کند.

مصاحبه با مدیرعامل شرکت بهیار صنعت سپاهان
مصاحبه با مدیرعامل شرکت بهیار صنعت سپاهان

" دستگاه شتاب دهنده خطی برای انجام رادیو تراپی ویژه درمان بیماران سرطانی، توسط شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان به مدیریت مهندس نجاتبخش مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان بومی سازی و ساخته شد. "

 با ساخت این دستگاه، انحصار ساخت آن که در اختیار چند شرکت آمریکایی و اروپایی بود شکسته شد.

مهندس نجاتبخش مدیرعامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان با بیان این که دستگاه شتاب دهنده خطی از طریق مهندسی معکوس ساخته شده است گفت: ساخت آن از سال 90 شروع شد و مورد حمایت های معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری هم قرار گرفت. فرید نجات بخش افزود: در حال حاضر این دستگاه در حال سپری کردن آزمایش های نهایی است و تا 2 ماه آینده در یکی از مراکز درمانی نصب و راه اندازی خواهد شد.

او با بیان این که تکنولوژی ساخت این دستگاه تا کنون در اختیار کشورهای آمریکا، انگلستان و آلمان بود و آن را با قیمت های گران به دیگر کشورها می فروختند گفت: این دستگاه در کشورمان با 50 درصد کمتر از قیمت دستگاه مشابه خارجی ساخته شده و با ضمانتی طولانی تر از آن. بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی، ایران می بایست 250 تا 300 دستگاه شتاب دهنده خطی برای درمان بیماران سرطانی داشته باشد افزود: در حال حاضر حدود 40 دستگاه آماده به کار در کشورمان وجود دارد که با تولید این دستگاه در کشور می توان نیاز داخل را تامین کرد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان ادامه داد: از زمان سفارش تا نصب دستگاه توسط شرکت های خارجی حداقل یک سال زمان می برد و این مساله سبب می شد تا مدت زمان درمان بیماران طولانی شود که با تولید این دستگاه، این معضل حل شده است و بیماران می توانند مراحل درمان خود را سریع تر ادامه دهند.


مهندس نجات بخش افزود:

هدف ما با ساخت این دستگاه، کاهش زمان از خرید تا نصب دستگاه بود تا بیماران بتوانند خدمات خوبی برای درمان خود دریافت کنند. مدیرعامل این شرکت، دستگاه ام.ال.سی. دستگاه دوز متری و دستگاه بلاک کاتر را از تجهیزات جانبی برای کالیبراسیون دستگاه شتاب دهنده خطی برشمرد و گفت: این تجهیزات نیز بومی سازی شده و نیازی به خرید این تجهیزات از خارج کشور وجود ندارد. نجات بخش با تاکید بر این که این دستگاه نیاز کشور را تامین خواهد کرد افزود: این نخستین دستگاه شتاب دهنده خطی ساخت ایران می باشد و برای ساخت آن به هیچ کشوری وابسته نخواهیم بود.


 او همچنین از ساخت نسل رادیولوژی های جدید در این شرکت دانش بنیان خبر داد و افزود: در این دستگاه رادیولوژی، فیلم رادیوگرافی حذف شده است. او بیان داشت این دستگاه رادیوگرافی در حال دریافت گواهینامه استاندارد است و می توان از این دستگاه برای جلوگیری از ورود قاچاق کالا در گمرک نیز استفاده کرد و بدون این که درب کانتینر و جعبه ها باز شود از محتوای داخل آن با خبر شد.


مدیرعامل شرکت افزود: دستگاه سی.تی.اسکن. آنژیو گرافی و ام.ار.آی. نیز در واحد تحقیق و توسعه این شرکت در حال ساخت و بومی سازی است و در 3 تا 5 سال آینده تولید خواهد شد. نجات بخش در ادامه، یکی از مشکلات را تمایل مردم به خرید کالاهای مشابه خارجی اعلام کرد و گفت: این مساله سبب مشکلاتی برای تولید کنندگان داخلی شده است که باید به صورت ریشه ای حل شود. او ادامه داد: هنوز اعتماد به تولیدات داخلی کم است و این دیدگاه باید با فرهنگ سازی تغییر کند.


مدیرعامل شرکت دانش بنیان بهیار صنعت سپاهان پیشنهاد کرد: مسوولان به جای پرداخت  تسهیلات به تولیدکنندگان داخلی به منظور حمایت از آنها، تجهیزات ساخته شده داخلی را پیش خرید کنند، البته با رعایت استانداردهای معتبر و ضمانت های لازم، تا  کمک به تولید داخلی شود.


اصفهان خبرنگار روزنامه اطلاعات: محمدرضا کلاهدوزان. چاپ شده در روزنامه اطلاعات 95/09/09 ، باز پخش در سایت 96/11/18
 چاپ شده در روزنامه اطلاعات  مورخ  95/09/09   صفحه 4

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب