اخبار

شروع به کار با لنـدریـک که می تواند هر آنچه را که شما برای ایجاد آگاهی ، ایجاد ترافیک ، اتصال به آن نیاز دارید فراهم کند.

روستای چوپانان
روستای چوپانان

" مجله اطلاعات هفتگی : شنزارهای کویر ׳׳ریگ جن׳׳ "

 روستای چوپانان ، محلی دیدنی و جالب

چوپانان، دهستانی از توابع شهر نایین در استان زیبای اصفهان است. این روستا در  95 کیلومتری شرق انارک قرار داشته و از شمال به ریگ جن و استان سمنان از جنوب به  استان یزد، از غرب به انارک و از شرق به شهرستان خور منتهی می شود. چوپانان حدود  2300  نفر جمعیت دارد که عمدتا به کشاورزی و دامداری اشتغال دارند و عده ای هم راننده خودرو سنگین هستند. مردم روستا  به لهجه محلی ׳׳چوپونی׳׳ صحبت می کنند که بسیار شبیه فارسی است.

محصولات کشاورزی آن گندم، یونجه، سیفی کاری، انار، زردآلو، سیر و انگور از محصولات این روستا هستند. هندوانه های ابوجهل نیز از جاذبه های جالب روستا هستند که  از گونه گیاهان خودرو است و برای درمان دیابت بسیار مفید می باشند.

امامزاده سید جلال الدین جاذبه مذهبی روستا است. بنای امامزاده  حدود  75 سال قبل و به کمک استاد محمد حسین نظریان ساخته شده است.

کاروانسرای عباسی از دیگر بناهای منطقه است. این کاروانسرا در وسط منطقه حفاظت شده قرار داشته و متعلق به دوران قاجاریه است. بنای اصلی کاروانسرا در زمان شاه عباس صفوی ساخته شده است.

خانه های قرمز رنگ: جالب است بدانید که اکثر خانه های این روستا قرمز رنگ هستند. دلیل آن هم قرار گرفتن روستا بر روی ارتفاع و خاکی قرمز رنگ است که در مصالح  خانه های روستا هم بکار رفته است.

شنزارهای کویر ׳׳ریگ جن׳׳ در نواحی شمالی چوپانان بسیار تماشایی هستند. وسعت آنها به چندین کیلومتر می رسد و تا چشم کار می کند نمک و ماسه دیده می شود. این منطقه شامل شنزارها و در برخی مناطق باتلاق ا ست که بهتر است هرگز  بدون راهنما و شناخت منطقه در آن به گشت و گذار نروید.

 از دیگر جاذبه های طبیعی منطقه نیز می توان به کوه هایی اشاره کرد که اطراف چوپانان را در برگرفته اند. کوه عروسان، کوه کشکی، زرمو، سفید و کوه های کوچه از جمله این ارتفاعات هستند و بلندترین آنها کوه های عباس آباد می باشند.


فایل pdf چاپ شده در مجله اطلاعات هفتگی 96/06/01 صفحه 10 

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب