اخبار

شروع به کار با لنـدریـک که می تواند هر آنچه را که شما برای ایجاد آگاهی ، ایجاد ترافیک ، اتصال به آن نیاز دارید فراهم کند.

روستا و چشمه فریزهند
روستا و چشمه فریزهند

" مجله اطلاعات هفتگی : در شهرستان نطنز اصفهان "

روستای فریزهند در استان اصفهان، شهرستان نطنز در فاصله 19 کیلومتری پاسگاه پل هنجن در جاده قدیم نطنز قرار دارد و یکی از ۷۰ روستای این شهرستان است.


منطقه کوهستانی و سرسبز و آب و هوای خنک آن و همچنین بافت قدیمی ساختمانهای روستا از ویژگی های این روستای زیباست‏‎.‎‏ بر اساس آخرین سرشماری جمعیت روستا 163 نفر بوده است که هر ساله تعدادی از جوانان به شهرهای بزرگتر مهاجرت می کنند. برخی این روستا را فریزند هم می خوانند.

فریزهند هم مانند روستاهای بسیار کهن تاریخی بسیار طولانی دارد.
اما اصلی ترین جاذبه این منطقه، چشمه آب سرخ روستای فریزهند است که شهرت فراوانی دارد.

چشمه آب سرخ روستا فریزهند در انتهای روستای فریزهند در بالای کوهی واقع شده است‎ ‎‏و آب آن از دسته آبهای بی کربناته مخلوط همراه با گاز است و درمان بیماری های دستگاه گوارش، کبد و مجاری صفراوی، معده و روده و... موثر است.

به سبب وجود املاح آهن در ترکیبات چشمه سرخ فریزهند، در ازدیاد تعداد گلبولهای قرمز و مقدار هموگلوبین خون و در نتیجه، در درمان انواع کم خونی نیز موثر است.

برای دسترسی به این چشمه باید از آزادراه کاشان به نطنز وارد خروجی ابیانه خارج شوید، پس از طی چند کیلومتر به چهارراهی می رسید که راه سمت راست جاده قدیم کاشان، مستقیم به ابیانه و جاده سمت چپی به نطنز می رود.

از چهار راه که مستقیم عبور کنید (درست لب چهار راه و روبروی پاسگاه)،جاده فرعی دیگری در سمت چپ و به موازات جاده نطنز دیده می شود که همان راه سراشیبی پس از گذر از روی یک پل شما را به روستا و چشمه فریزهند هدایت می کند‎.‎

فایل  pdf  چاپ شده در مجله اطلاعات هفتگی  مورخ 96/08/24  صفحه 10

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب