----- وب سایت سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان
واکاوی ترانه «گل یخ» کوروش یغمایی ـ۴

واکاوی ترانه «گل یخ» کوروش یغمایی ـ۴

گل یخ توی دلم جوونه کرده …

کوروش یغمایی از معدود نوازندگان و خوانندگان ایرانی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ از ایران خارج نشد.

درسه شماره گذشته درمورد چگونگی ساخته شدن و منتشر شدن ترانه«گل یخ»کوروش یغمایی مطالبی را در این پاورقی آوردیم،اما تماس‌های مکرری از سوی خوانندگان گرفته شد که خواستار دانستن مطالبی بیشتر درباره این خواننده موسیقی سبک راک و بنیانگذار این سبک هستند.

آنچه که من در باره این خواننده محبوب نسل‌های جوان دهه ۵۰ و۶۰ می دانم این است که کوروش یغمایی بانی و بنیانگذار موسیقی راک در ایران در سال ۱۳۲۵ در شاهرود و در خانواده ای کاملاً هنری متولد شد.

خانواده وی در همان دوران کودکی برای پیشرفت هرچه بیشترش به تهران مهاجرت می کنند.

او در شاهرود و در قبیله ای به دنیا آمد که بیش از ۱۰۰سال به ادب و هنر در منطقه کویر مشهور بودند.

از جمله بزرگان این قوم یغمای جندقی و حبیب یغمایی از شاعران بنام ایران زمین هستند.

یغمای جندقی ازغزلسرایان بنام سده اخیر است که در مطلع غزلی مشهور سروده است :
سینه‌ ام مجمر و عشق آتش و دل چون عود است
این نفس نیست که بر می‌کشم از دل دود است
دل ندانم ز خدنگ که به خون خفت ولی
این قدر هست که مژگان تو خون آلود است

او ده ساله بود که پدرش سنتوری را به او هدیه کرد و با اصرار خانواده، نوازندگی را با ساز سنتور آغاز کرد که نتیجه آن پیشرفت درخشان او پس از پنج سال، در عرصه موسیقی سنتی و نوازندگی سنتور بود.
در سن پانزده سالگی شروع به نواختن گیتار کرد که همواره ساز مورد علاقه‌اش ‌بود و پس از مدتی با گروه‌های راکی که خود تشکیل می داد، به صورت رسمی وارد حرفه موسیقی شد.

چندی بعد هنگامی که گروه‌های حرفه ای راک اروپایی برای اجرای برنامه به ایران می آمدند و با استعداد او در نوازندگی گیتار روبرو می شدند، از او برای نواختن لید گیتار و مهاجرت به کشورشان برای ضبط صفحه در سطح جهانی دعوت می کردند.
یغمایی درمصاحبه با یک مجله تخصصی موسیقی در باره خود گفته است:
«…در سال آخر دانشگاه بسر می بردم که اولین کار حرفه ای را در زمینه آهنگسازی، ارکستراسیون، نوازندگی و خوانندگی منتشر کردم که به دلیل دارا بودن استانداردهای جهانی، به خارج از مرز‌ها نفوذ کرده و با اجراهای متفاوتی روبرو شد.»
کوروش یغمایی دارای دو برادر با نام‌های کامران و کامبیز است که در موفقیت در عرصه موسیقی راک با او شریک بودند. همچنین او در سن ۲۰ سالگی ازدواج کرد که حاصل این ازدواج سه فرزند با نام‌های کاوه، کامیل و ساتگین هستند که هر سه قدم در راه پدر گذاشتند.

کوروش شدیداْ به خانواده خود وابسته است و جزو معدود هنرمندان قبل از انقلاب بود که زندگی خانوادگی خوش و خرم و سالمی داشت .
کوروش یغمایی از معدود نوازندگان و خوانندگان ایرانی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ از ایران خارج نشد. اگرچه پخش صدای او در ایران به مدت هفده سال ممنوع بود، اما او به فعالیت موسیقی در کشور ادامه داد.

یکبار دیگر تاکید می کنم که یغمایی بانی و بنیانگذار موسیقی سبک راک در ایران است.به همین دلیل به وی لقب پدر و سلطان راک ایران داده شده‌است. کوروش یغمایی موسیقی راک را همگام با بانیان این نوع موسیقی در جهان یعنی گروه‌های رولینگ استونز و بیتلز وارد ایران کرد و موسیقی راک ایرانی را بنیان نهاد. در این راه برادرانش کامران و کامبیز یغمایی نیز با وی همراه بودند.از سال ۱۳۵۸ به مدت ۱۷ سال پخش صدای کورش ممنوع شد. او در این مدت ابتدا در زمینه داستان‌های کودکان (کتاب و نوار) و ارائه آلبوم دیار (ارکستراسیون آواهای محلی ایران برای ارکستر بزرگ بدون آواز)فعال بود و در ادامه با تدریس گیتار زندگی را می گذرانید. پس از هفده سال اولین آلبوم با آواز او با نام «‌سیب نقره ای» ارائه شد.
دو خاطره از کوروش یغمایی در یادداشتی با عنوان «سوختم، بیچاره شدم، عشقم مرا تنها گذاشت» در مجله نشانی که توسط محمد صالح علا منتشر می شد، حرف‌های جالبی زده است. بخشی از یادداشت او را در اینجا می خوانیم:
«… حدود ده سالم بود. در یک جشن ِ دبیرستانِ هدف. دبیرستانی نبودم. برادرم آنجا درس می خواند. یک جشنواره ای بود که سالانه اجرا می شد و خواننده نداشت. دبستان بودم. رفتم برایشان خواندم. عکسَش هم هست. از همان سن، خواندن را شروع کردم….. سوئد که رفته بودم،مرا با نام جدیدی مثل اِریک کِلاپتون ایران، دیوید گیلمور ایران و… صدا می کردند.
می گفتم خیلی متشکرم که این القاب را به من می دهید، ولی کارِ من با کارِ این آقایان زمین تا آسمان فاصله دارد. من هیچ چیزی مثل تجهیزات و تبلیغات و آگهی و… ندارم.»این هم زندگی و آثار کوروش یغمایی. در شماره آینده به سراغ ترانه خاطره‌انگیز دیگری خواهیم رفت.


سرویس فرهنگی : حسن فرازمند


فایل  PDF  چاپ شده در ضمیمه روزنامه اطلاعات  مورخ    96/10/26  صفحه  3


روی کلمات زیر کلیک کنید تا فهرست اخبار مربوطه ارایه شود:

ادبیات

نظر کاربران در مورد اخبار:

  رحمت الهی همنشین شما عزیزان باشد.

نشانی دفتر سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان: اصفهان - خیابان فردوسی ، نرسیده به چهار راه فلسطین ، ساختمان ساسان ، طبقه دوم آپارتمان 24

تلگرام دفتر 09902418744

تلفن 32208044 و دورنگار 32213160 - 031