----- وب سایت سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان
ایران بیش از کشورهای اروپایی بیمار صرع دارد

ایران بیش از کشورهای اروپایی بیمار صرع دارد

ایران بیش از کشورهای اروپایی بیمار صرع دارد

علت فراوانی بیماری صرع در ایران، ضربه های مغزی ناشی از تصادفات و همچنین ضربه های مغزی مجروحان جنگ تحمیلی است.
 آمار بیماران مبتلا به صرع در ایران خیلی بالاتر از کشورهای اروپایی بوده و بر اساس مطالعات انجام شده، میانگین فراوانی مبتلا به این بیماری در ایران 2 تا 2.5 برابر کشورهای اروپایی است.

رییس انجمن متخصصان مغز و اعصاب ایران در حاشیه چهاردهمین کنگره بین المللی صرع که در اصفهان برگزار شد با بیان اینکه این مطالعات در یکسال گذشته انجام شده است، علت فراوانی بیماری صرع در ایران را نسبت به کشورهای اروپایی، ضربه های مغزی ناشی از تصادفات و همچنین ضربه های مغزی مجروحان جنگ تحمیلی اعلام کرد.
 دکتر حسین پاکدامن با اشاره به اینکه بیماری صرع قابل کنترل بوده و جنسیت بیماران مبتلا به صرع در ایران برابری می کند، افزود: در حال حاضر دولت داروهای مورد نیاز بیماران صرع را به صورت ارزان قیمت در اختیار بیماران قرار می دهد.
هرسال 1000 بیمار مبتلا به صرع غیر قابل کنترل به جامعه اضافه می شود.
او گفت: بیماران صرع برای کنترل بیماری خود ماهانه حدود 50 دلار از جیب خود هزینه می کنند که این میزان هزینه، یک بیستم تا یک سی ام دیگر کشورها است.
دبیر علمی چهاردهمین کنگره بین المللی صرع نیز با بیان اینکه حدود 700 تا 800 هزار نفر از جمعیت کشور معادل یک در صد جمعیت مبتلا به صرع هستند گفت: هرسال 1000 بیمار مبتلا به صرع غیر قابل کنترل به جامعه اضافه می شود.
دکتر جعفر مهوری  افزود:  حدود 70 درصد بیماران مبتلا به صرع به دارو جواب می دهند و تنها 30 درصد نیاز به اقدامات تشخیصی متفاوت دارند. او گفت:  حدود 70 درصد بیماران وقتی دارو را قطع می کنند هیچ مشکلی ندارند و خوب درمان می شوند و در میان بیماران مغز و اعصاب، صرع یکی از بیماری های خوب درمان و قابل درمان است.
صرع و بارداری
 یک متخصص مغز و اعصاب نیز در حاشیه این کنگره با بیان اینکه صرع نمی تواند مانعی برای بارداری شود گفت: بیش از 90 درصد مادران مبتلا به صرع می توانند نوزادان سالم به دنیا بیاورند؛ مشروط به اینکه شناخت کاملی از این بیماری داشته باشیم. دکتر پرویز بهرامی افزود: شخصی که به صرع مبتلا است 6 ماه قبل از بارداری باید برنامه بارداری داشته باشد و بدون برنامه ریزی باردار نشود. او به خانم های بار مبتلا به صرع هستند توصیه کرد: خوسرانه مصرف داروی ضد تشنج را قطع نکنند چون جنین با ایجاد تشنج های شدید، دچار کمبود اکسیژن می شود و به جنین آسیب های بیشتری وارد خواهد شد.  


اصفهان  خبرنگار اطلاعات    محمد رضا کلاهدوزان  96/11/03   
 

روی کلمات زیر کلیک کنید تا فهرست اخبار مربوطه ارایه شود:

صرع علمی-و-پزشکی

نظر کاربران در مورد اخبار:

  رحمت الهی همنشین شما عزیزان باشد.

نشانی دفتر سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان: اصفهان - خیابان فردوسی ، نرسیده به چهار راه فلسطین ، ساختمان ساسان ، طبقه دوم آپارتمان 24

تلگرام دفتر 09902418744

تلفن 32208044 و دورنگار 32213160 - 031