----- وب سایت سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان
سرنوشت نخستین موزه اصفهان در هاله ای از ابهام!

سرنوشت نخستین موزه اصفهان در هاله ای از ابهام!

سرنوشت نخستین موزه اصفهان در هاله ای از ابهام!

برخی، ‌علت تعطیلی این موزه را پایان تاریخ قرارداد آن می دانند و بعضی اما دلیل آن را انجام تعمیرات و بازسازی تالار تیموری بیان می کنند.
زمانی که موزه تاریخ طبیعی اصفهان به عنوان نخستین موزه دائمی در تاریخ اصفهان بنیانش نهاده شد، خیلی ها تصورش را نمی کردند سرنوشت این موزه پس از فوت موسس آن در هاله ای از ابهام قرار بگیرد.
 شهرداری اصفهان در 15 اسفند سال 1367 تالار تیموری را در کنار باغ موزه چهلستون که روزگاری باشگاه افسران بود و متعلق به عهد تیموری است، در اختیار محمد علی جعفریان پدر علم زمین شناسی فلات مرکزی ایران قرارداد تا اشیاء جمع آوری شده خود را از خانه ای در خیابان چهارباغ به این تالار انتقال دهد و موزه تاریخ طبیعی اصفهان را در این مکان تاریخی تاسیس و پیوندی بین تاریخ و طبیعت و علم برقرار کند.
 جعفریان با تاسیس این موزه علاوه بر افزایش سطح دانش و اطلاعات عمومی جامعه درباره عالم حیات و عظمت جهان آفرینش،‌ جبران کمبود وسایل کمک آموزشی و فراهم آوردن زمینه های تحقیق در علوم طبیعی، به افزایش جاذبه های گردشگری شهر اصفهان کمک کرد و فرصتی را فراهم آورد تا علاقه مندان به تاریخ طبیعی ایران، در مکان بزرگتری نظاره گر این آثار ارزشمند باشند.
 این موزه در نوع خود گنجینه ای از شگفتی های جهان خلقت است که مورد توجه دانش آموزان و دانشجویان و علاقه مندان قرار گرفت و کمتر فردی در اصفهان وجود دارد که در زمان تحصیل خود از آن موزه بازدید نکرده باشد.
 جعفریان در طول 27 سال و با تلاشی مستمر، مجموعه ای ارزنده طبیعی را با هزینه شخصی خود در زمینه های علوم گیاهی، جانورشناسی، زمین شناسی، جغرافیایی از نقاط مختلف ایران و حتی خارج از کشور گردآوری، خریداری، مبادله  و یا تهیه کرد و پس از تنظیم و رده بندی و بررسی های علمی آنها را در این مکان برای بازدید در اختیار عموم قرار داد.
  این موزه از بدو تاسیس آن تا همین اواخر دایر بود اما 2 ماه است به دلایل مختلفی تعطیل شده و معلوم نیست آیا نخستین موزه اصفهان بر روی علاقه مندان بازگشایی خواهد شد یا نه؟ برخی، ‌علت تعطیلی این موزه را پایان تاریخ قرارداد آن می دانند و بعضی اما دلیل آن را انجام تعمیرات و بازسازی تالار تیموری بیان می کنند.
علت تعطیلی موزه
رییس انجمن موزه داران اصفهان در این باره گفت: مکان این موزه تاریخی بوده و نیازمند انجام تعمیرات و بازسازی است و در حال رایزنی با دستگاه های مختلف هستیم تا ردیف بودجه ای برای تعمیرات و بازسازی این مکان اختصاص داده شود.
 عباس نکویی با اشاره به اینکه مکان این موزه متعلق به شهرداری اصفهان است افزود: تاریخ قرارداد استفاده از این موزه به اتمام رسیده است و به علت اتمام قرارداد، اختلافاتی بین شهرداری و بهره بردار موزه ایجاد شده ولی علت اصلی تعطیلی موزه، انجام تعمیرات و بازسازی مکان موزه است.
 او گفت: قرار نیست این موزه تعطیل شود و در حال رایزنی هستیم تا قرار داد این موزه تمدید شود. نکویی افزود: هدف ما این است مکان این موزه جا به جا و به مکان دیگری منتقل نشود چون در این موزه به اندازه 2 موزه اشیاء ارزشمند وجود دارد و با جا به جایی این موزه به مکان دیگر، به طور حتم همه آنها از بین خواهد رفت.
او گفت: در حال پیگیری هستیم که با موافقت شهرداری، این موزه به مکان دیگری انتقال داده نشود و در همین مکان باقی بماند.
 وی با بیان اینکه پرفسور جعفریان در اسفند سال 1391 فوت کرد و پس از او، همسر و نوه اش این موزه را اداره می کردند افزود: این گونه نیست که مشکلات این موزه با فوت پرفسور جعفریان شروع شده باشد؛ ایشان در زمانی که در حیات بودند بر این کار اشرافیت بیشتری داشتند، موارد را به هر طریق ممکن پیگیری و قرارداد آن را به موقع تمدید می کردند.
 رییس انجمن موزه داران اصفهان با بیان اینکه این مکان شماره ثبت ۸۹۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و متولی آن برای تعمیرات، بازسازی، تغییر و تحول و یا تغییر کاربری باید با نظارت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان انجام شود گفت: اخیرا با مدیر کل میراث فرهنگی استان از این بنا بازدید شد اما میراث فرهنگی در حال حاضر برای مرمت و تعمیرات این مکان ردیف بودجه ای ندارد و انجام تعمیرات آن زمان بر است.
بی اطلاعی مسوولان
اما مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان از تعطیلی این موزه اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: این موزه خصوصی است و به آن معنا زیرپوشش ما نیست و زیاد در جریان تعطیلی آن نیستم.
 فریدون الهیاری با اشاره به اینکه مکان این موزه قبلا بر اساس تفاهمنامه ای در اختیار بخش خصوصی قرار داده شد افزود: این موزه اصلا آن پویایی لازم را نداشت و چون احتمالا حساسیتی هم ایجاد نمی کرده، تعطیل شده است.
 برغم پیگیری های خبرنگار ما از علت تعطیلی این موزه از مسوولان شهری، نایب رییس شورای اسلامی شهر و برخی از مدیران شهرداری اصفهان از اینکه مالکیت این موزه متعلق به شهرداری بود و مدتی است تعطیل شده اظهار بی اطلاعی کردند!
انتقال موزه به مکان جدید
مدیر امور حقوقی شهرداری اصفهان نیز با بیان اینکه قرار داد این مکان به صورت مشارکتی و مدت زمان آن از سال 70 تا 75 بود و در واقع تاریخ مشارکت آنها سال ها است با شهرداری به اتمام رسیده بود گفت: شهرداری به دنبال تعطیل کردن این مکان نبود و بخش خصوصی هم به فعالیت خود ادامه داد.
 مسعود حیدری افزود: بر اساس گزارش آتش نشانی، این مکان استحکام لازم را ندارد و هر لحظه ممکن است خطر آفرین شود؛ بر همین اساس شهردار اصفهان با قید فوریت اعلام کرده اند مکان مناسب و بزرگتری برای انتقال تجهیزات این موزه به مکان دیگری فراهم شود.
 او گفت: چند مکان برای این کار مشخص شد که در نهایت قرار است شهرداری مکان بزرگتری در منطقه ناژوان و در کنار باغ پرندگان فراهم و تجهیز کند و همه این آثار به آن مکان انتقال داده شود تا موزه ای بزرگتر و مجهز در شان شهر اصفهان تاسیس شود.
 مدیر امور حقوقی شهرداری اصفهان افزود: خانواده دکتر جعفریان با انتقال این آثار به مکان وسیعتر موافقت کرده اند و به سرعت در حال پیگیری آن هستیم ولی هنوز مشخص نیست موزه تاریخ طبیعی اصفهان چه زمانی در مکان جدید بازگشایی شود.
مزیتی که از دست رفت
موزه های تاریخ طبیعی بازگو کننده تاریخ طبیعت و جهان آفرینش است و نمونه های جالب و ارزنده تمامی آثار خلقت اعم از بی جان و جان دار به روش های معمول علمی در آنها نگهداری و در معرض دید عموم قرار می گیرد.
استادیار دانشگاه آزاد اسلامی در این باره گفت: موزه های تاریخ طبیعی، یکی از مراکز مهم علمی در شهرهای مهم اروپا از قرون 17 میلادی به بعد بوده است و به همین سبب بسیاری از بزرگان علوم زمین شناسی و زیست شناسی یا مسوولیت مدیریت این مراکز را داشته اند و یا در آن مشغول به کار بوده اند و این موزه ها در عصر جدید در اروپا و امریکا یکی از ستون های پر ارزش علمی محسوب می شوند.
 بابک سپهریان که در رشته زمین شناسی تخصص دارد افزود: موزه تاریخ طبیعی پاریس و لندن یا نیویورک در کنار بزرگترین دانشگاه های این کشورها قرار دارند و در شکل دهی به فضای علمی کشورهایشان نقش پر رنگی ایفا کرده اند.
او با بیان اینکه موزه های تاریخ طبیعی همواره یکی از مقاصد گردشگران علمی و نیز دانش آموزان و دانشجویان بوده است ادامه داد: در کشورمان نیز چند سالی است موزه تاریخ طبیعی را به عنوان یک ضرورت علمی و با تعریف مدرن پذیرفته و کارهای خوبی در رابطه با ساخت و گسترش این موزه ها در شهرهای تهران، مشهد و اخیرا طبس انجام شده که از جمله آن ها موزه تاریخ طبیعی سازمان زمین شناسی در تهران است.
  وی از موزه تاریخ طبیعی اصفهان به عنوان یک گنجینه بی بدیل نام برد و افزود: ارزش مادی آن با میلیاردها تومان و ارزش معنوی آن با یک عمر تلاش یک محقق بزرگ برابری می کند ولی متاسفانه مورد بی مهری قرار گرفته و به دلایل مختلفی تعطیل شده است و در واقع می توان گفت با تعطیلی این موزه یکی از مزیت های گردشگری اصفهان را در فلات مرکزی ایران به نوعی از دست داده ایم.


گزارش:  محمد رضا کلاهدوزان  96/11/07
فایل  PDF  چاپ شده در ضمیمه روزنامه اطلاعات  مورخ  96/11/96  صفحه 4  و  5 
روی کلمات زیر کلیک کنید تا فهرست اخبار مربوطه ارایه شود:

شهر شهرداری

نظر کاربران در مورد اخبار: