----- وب سایت سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان
گلایه رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از برخی داروخانه ها

گلایه رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از برخی داروخانه ها

گلایه رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از برخی داروخانه ها

خدمات طب ایرانی در نظام سلامت کشور در برنامه ششم توسعه ادغام می شود
رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از  اینکه در برخی داروخانه ها به داروهای تولید داخل کم لطفی می شود  گلایه کرد و گفت: برغم کیفیت خوب داروهای ساخت داخل، گاه دیده می شود مشاوران در داروخانه ها، مشتری را به خرید داروی خارجی ترغیب می کنند.
 طاهره چنگیز در مراسم گشایش نخستین نمایشگاه بین ‌المللی دارو و صنایع وابسته (اصفهان فارما) افزود: هر چند ممکن است سود حاصل از فروش داروی خارجی برای عده ای بیشتر باشد اما ارزش این را ندارد به داروی تولید داخل که کیفیت خوبی دارد، کم لطفی شود.
وی همچنین بر اصلاح فرهنگ مصرف و تجویز دارو نیز تاکید کرد.
آغاز به کار کرسی طب سنتی
مشاور وزیر بهداشت و مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت نیز با بیان اینکه امسال کرسی طب سنتی به ریاست دکتر ولایتی به فرهنگستان علوم پزشکی ایران داده شده است گفت: این کرسی اخیرا فعالیت خود را به طور رسمی آغار کرده است.
محمود خدادوست از ادغام خدمات طب ایرانی در نظام سلامت کشور در برنامه ششم توسعه خبر داد و افزود: نظام سلامت کشورمان به جایی خواهد رسید که همه پزشکان و دست اندرکاران نظام سلامت علاوه بر آشنایی با طب رایج، با طب سنتی نیز آشنا خواهند شد تا بیمار در روش درمان خود، حق انتخاب داشته باشد.
او با تاکید بر اینکه بیمار در انتخاب روش درمان خود، مختار است گفت: متولیان نظام سلامت کشور باید بستر دسترسی در ارائه خدمات طب سنتی را تسهیل کنند تا بیمار در روش درمان خود حق انتخاب داشته باشد؛ نه اینکه بازار را به دست عده ای افراطی گر و سودجو بسپاریم که به سلامت مردم آسیب بزنند.
خودکفایی کشور در تولید دارو
همچنین رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران با بیان اینکه در حال حاضر حدود 97 درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل کشور تولید می شود گفت:‌ تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی حدود 25 درصد داروهای مورد نیاز کشور که بیشتر آنها داروهای معمولی بودند، در داخل کشور تولید و 75 درصد دیگر نیز از طریق واردات تامین می شد.
احمد شیبانی با اشاره به 2100 قلم دارو در فهرست دارویی کشور افزود: 1750 قلم آن تولید داخل و 350 قلم دیگر از طریق واردات تامین می شود. او با بیان اینکه کشورمان در تولید دارو به معنای واقعی به خودکفایی رسیده است و ایران از نظر دانش، نیروی انسانی و امکانات هیچ کمبودی در تولید دارو ندارد گفت: هر چند امکان تولید همه داروهای مورد نیاز در داخل کشور وجود دارد اما بسیاری از داروها، تخصصی و فوق تخصصی است و تولید آنها در کشور ارزش اقتصادی ندارد. وی، کیفیت داروهای تولید داخل را بسیار خوب اعلام کرد و افزود: در حال حاضر حدود 250 کارخانه داروسازی در کشور وجود دارد که 160 واحد آن داروهای گیاهی تولید می کنند.


اصفهان  خبرنگار اطلاعات: محمد رضا کلاهدوزان 96/11/21

فایل  PDF  چاپ شده در روزنامه اطلاعات  مورخ   96/11/24  صفحه 10

روی کلمات زیر کلیک کنید تا فهرست اخبار مربوطه ارایه شود:

علوم-پزشکی علمی-پزشکی

نظر کاربران در مورد اخبار:

  رحمت الهی همنشین شما عزیزان باشد.

نشانی دفتر سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان: اصفهان - خیابان فردوسی ، نرسیده به چهار راه فلسطین ، ساختمان ساسان ، طبقه دوم آپارتمان 24

تلگرام دفتر 09902418744

تلفن 32208044 و دورنگار 32213160 - 031