----- وب سایت سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان
هارپ نقشی در ایجاد زلزله

هارپ نقشی در ایجاد زلزله

و تغییرات آب و هوایی ندارد

دکتر عبدالرضا قدس ژئوفیزیکدان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان:
هارپ نقشی در ایجاد زلزله و تغییرات آب و هوایی ندارد


دانشیار دانشکده علوم زمین دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان با تأکید بر اینکه امواج هارپ هیچ نقشی در ایجاد زلزله و تغییرات آب و هوایی ندارند، گفت: ایجاد زلزله مهیبی مانند زلزله هائیتی یا دیگر زلزله‌هایی مانند زلزله بم و کرمانشاه با امواج هارپ به همان اندازه بعید است که با یک انگشت بتوانیم برج میلاد را از جایش بکنیم و به جای دیگری منتقل کنیم!
به گزارش خبرنگار ما، در ماه‌های اخیر و به دنبال افزایش فعالیت‌های زمین در کشور و وقوع زلزله‌هایی در نقاط مختلف، شایعاتی در خصوص کنترل این زمین‌لرزه‌ها با فن‌آوری‌های زمینی شنیده می‌شود. شایعاتی مبنی بر دخالت‌های انسانی در فعال‌کردن گسل‌های زمین و استفاده از امواج الکترومغناطیس برای افزایش فعالیت‌های زمین فیزیکی در کشور که نگرانی‌های زیادی هم ایجاد کرده است.
دکتر عبدالرضا قدس، ژئوفیزیکدان در نشست بهمن‌ماه باشگاه فیزیک دانشکده فیزیک دانشگاه تهران، ‌هارپ را یک برنامه پژوهشی دانست و گفت: این برنامه در سال ۱۹۹۳ میلادی(۱۳۷۲ شمسی) برای مطالعه دقیق نحوه انتشار امواج رادیویی در لایه‌های هوایی یونوسفر و مگنتوسفربه طور مشترک توسط نیروی هوایی آمریکا، نیروی دریایی آمریکا و دانشگاه آلاسکا آغاز شد. منظور از یک برنامه پژوهشی این است که اهداف برنامه کاملاً برای تحقیقات علمی است و برنامه به خودی خود و به تنهایی نمی‌تواند مصرف نظامی یا اقتصادی داشته باشد.

کاهش اثرات یونوسفری بر روی سیگنال‌های رادار
وی افزود: یونوسفر لایه ای از اتمسفر زمین است که از ارتفاع ۵۰ الی ۵۰۰کیلومتری زمین گسترده شده است. از آنجایی که لایه‌های یونوسفر در فواصل ۵۰ کیلومتر به بالا قرار دارند و غلظت مولکول‌های هوا در آن بسیار کم است، حتی با بالون‌های هواشناسی هم نمی‌توان آنها را مورد مطالعه قرار داد. چون بالون‌های هواشناسی حداکثر تا ارتفاع پنجاه کیلومتری یا زیر لایه‌های یونوسفری می‌توانند صعود کنند. بنابراین مطالعه یونوسفر عمدتاً با استفاده از امواج الکترومغناطیسی مانند امواج ‌هارپ که از آن عبور می‌کنند یا بازتابنده می‌شوند، انجام می‌شود.
این عضو هیأت علمی دانشکده علوم زمین دانشگاه علوم پایه زنجان با اشاره به چرایی علاقه‌مندی مطالعه لایه یونوسفر گفت: دانشمندان و همچنین نظامیان علاقه‌مندند بیشتر در مورد اثر یونوسفر بر روی امواج مخابراتی بدانند تا بتوانند به وسیلة روش‌های نوین اثرات مخرب آن بر ارتباطات را کم کنند. مسلماً اگر یک نظامی بتواند اثرات مخرب یونوسفر را بر روی سیگنال‌های جی‌پی‌اس کم کند، می‌تواند با دقت بیشتری یک موشک را به هدف بکوبد و در جنگ موشکی بسیار مؤثرتر عمل کند. البته یک دانشمند علوم زمین هم به همین اندازه از کشف راه‌های جدید برای کاهش اثرات مخرب یونوسفر بر روی سیگنال‌های رادار بهره خواهد برد. کاهش اثرات یونوسفری بر روی سیگنال‌های رادار به دانشمندان علوم زمین اجازه خواهد داد با دقت بیشتری تجمع فشار بر روی گسل‌های فعال کم‌عمق را مورد مطالعه قرار دهند و مناطقی که دارای خطر بالای وقوع زلزله هستند را بهتر مشخص کنند.
به گفته وی، شاید یکی از دستاوردهای آزمایش ‌هارپ این باشد که در آینده به نظامیان این امکان را بدهد تا بتوانند به طور موقتی با تولید امواج ثانوی درون یونوسفر و تغییر موضعی خواص الکتریکی یونوسفر، یک اختلال عمدی در امواج ارسالی ماهواره‌ها ایجاد کنند و آنها را به نحوی کور کنند.
دکتر قدس در پاسخ به یکی از مهم‌ترین نگرانی‌ها در خصوص ارتباط زلزله و هارپ تصریح کرد: پروژه تحقیقاتی هارپ متشکل از ۱۸۰ آنتن است که امواج با فرکانس بالای ۸ر۲ الی ۱۰ مگاهرتز را با توان ۶ر۳ مگاوات به سمت یونوسفر گسیل می‌کند. مقدار انرژی مصرفی برای تولید این امواج معادل برق مورد استفاده برای روشن کردن ۳۶۰۰۰ لامپ صد وات است. با استانداردهای امروزی این مقدار انرژی حتی برای مصرف یک شهر دوهزار نفری هم کافی نیست. در حالی که یک زلزله با بزرگای ۷ دارای انرژی معادل هزار بمب اتمی ناکازاکی است که شهر ناکازاکی ژاپن را به تلی از خاک تبدیل کرد. با این توضیح انرژی هارپ، مقابل انرژی یک بمب اتم اصلاً عددی قابل مقایسه نیست! اگر آدمی باشیم که حساب و کتاب یا دو دو تا چهارتا سرمان شود، سریعاً می‌فهمیم که نمی‌توان با کوباندن تمامی انرژی هارپ بر روی زمین یک زلزله ایجاد کرد.

نیروی هوایی آمریکا یکی از حامیان اصلی علم زلزله‌شناسی است
وی با رد سری بودن پروژه هارپ ادامه داد: برخی مبلغان تأثیرات مخرب امواج هارپ با اشاره به وجود آنتن‌های این پروژه در قطب، این موضوع را دال بر سری بودن آن می‌دانند، در حالی که دلیل انجام آزمایش علمی هارپ توسط آمریکا در مدارهای نزدیک به قطب این است که مناطق قطبی یکی از معدود مناطقی است که در آن می‌توان امواج رادیویی VLF تولید شده را به راحتی وارد مگنتوسفر کرد و به مطالعه انتشار آن در مگنتوسفر پرداخت. ضمن آنکه برخلاف باور عمومی دسترسی به ایستگاه هارپ در ایالات آلاسکای آمریکا با هماهنگی قبلی امکان‌پذیر است و معمولاً دانشمندان دانشگاه‌های آمریکایی و نه صرفاً دانشمندان نظامی، با داده‌های برداشت شده در این ایستگاه کار می‌کنند و نتایج خود را هم در مجلات ژئوفیزیکی معتبر چاپ می‌کنند.
دکتر قدس با تأکید بر اینکه ارتش و وزارت دفاع آمریکا حامی بسیاری از طرح‌های پژوهشی دانشگاهی در این کشور است و نتایج این طرح‌های پژوهشی در اکثر موارد در اختیار عموم قرار می‌گیرد، گفت: به عنوان مثال به طور سنتی نیروی هوایی آمریکا یکی از حامیان اصلی علم زلزله‌شناسی است چون با استفاده از دانش به‌دست آمده از علم زلزله‌شناسی می‌خواهد توانایی شناسایی انفجارهای اتمی کشورهای رقیب را داشته باشد. برای تشخیص سریع و دقیق انفجارات اتمی از زلزله‌های طبیعی نیاز به بهبود روش‌های مکان‌یابی زلزله‌ها و مدل‌های ساختار زمین است. پیشرفت در این زمینه‌ها علاوه بر نیل به اهداف نظامی توانسته شناخت بشر درباره کره زمین و علت وقوع زلزله‌ها را هم به مقدار زیادی بهبود دهد.
این ژئوفیزیکدان در خصوص تأثیر هارپ برتغییرات آب و هوایی نیز گفت: به منظور تأثیرگذاری یک موج الکترومغناطیسی بر روی چیزی، باید امواج بتواند اجزای آن شیء را تکان دهد یا گرم کند. این موضوع در اجاق مایکروویو آشپزخانه اتفاق می‌افتد. اجاق‌های مایکروویو امواج الکترومغناطیسی‌ای را ساطع می‌کنند که می‌تواند مولکول‌های آب درون غذا را تکان دهد و به حرکت در آمدن شدید ملکول‌های آب تولید گرما می‌کند و غذا گرم می‌شود. باید بدانید، اجاق‌های مایکروویو امواج الکترومغناطیسی با فرکانس ۲٫۴۵ گیگاهرتز را برای گرم‌کردن غذاها به کار می‌برند. یک گیگاهرتز برابر با هزار میلیون هرتز است. بنابراین فرکانس به کار رفته در اجاق‌های مایکروویو خانگی حدود ۲۵۰ الی ۸۹۲ مرتبه بیشتر از فرکانس به کاربرده شده در هارپ است. برای همین است که امواج هارپ اصلاً نمی‌توانند بلایی سر ابرها بیاورند و اصولاً به‌طور مستقیم یا بعد از بازتابیده شدن به سمت زمین نمی‌توانند با تغییر دمای ابرها موجب تغییر آب و هوا شوند.

امروز همگی غرق در انواع امواج الکترومغناطیسی هستیم
به گفته وی، امروز همگی غرق در انواع امواج الکترومغناطیسی هستیم. نمونه‌ای از این امواج را می‌توان امواج رادیویی، تلویزیونی و امواج تلفن‌های همراه دانست. چون طول موج این امواج نمی‌تواند موجب تحریک‌شدن آب، جزء اصلی‌ سازنده بدن همه موجودات شود، خطرناک نیستند.
این استاد دانشگاه تأکید کرد: دامنه امواج هارپ به مانند هر نوع موج دیگری با زیادشدن فاصله از چشمه تولید به شدت کم می‌شود. همه می‌دانند شدت صدا با مسافت کم می‌شود یا دامنه امواج آب ناشی از افتادن یک سنگ در درون یک استخر با دور شدن از محل افتادن سنگ کم می‌شود. امواج هارپ هم از این قاعده مستثنی نیستند و حتی با بازتابش آنها به سطح زمین، شدت امواج به علت دور شدن از چشمه‌ تولید به شدت کم می‌شود. حتی اگر ما همه این قوانین را قبول نداشته باشیم باز هم باید بدانیم که تمامی قدرت اولیه امواج هارپ در حد روشن کردن ۳۰۰۰۰ لامپ صد وات است و با این مقدار انرژی نمی‌توان یک طوفان را با قطعیت زیاد در یک منطقه خاص تولید کرد که بتواند آن منطقه را به هم بزند و کلی خسارات مالی و جانی به وجود آورد.

فایل  PDF  چاپ شده در روزنامه اطلاعات  مورخ   96/11/19  صفحه 14روی کلمات زیر کلیک کنید تا فهرست اخبار مربوطه ارایه شود:

دانشگاه سیاسی

نظر کاربران در مورد اخبار:

  رحمت الهی همنشین شما عزیزان باشد.

نشانی دفتر سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان: اصفهان - خیابان فردوسی ، نرسیده به چهار راه فلسطین ، ساختمان ساسان ، طبقه دوم آپارتمان 24

تلگرام دفتر 09902418744

تلفن 32208044 و دورنگار 32213160 - 031