----- وب سایت سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان
بهره بالای بانکی برای صنعت نساجی توجیه پذیر نیست

بهره بالای بانکی برای صنعت نساجی توجیه پذیر نیست

بهره بالای بانکی برای صنعت نساجی توجیه پذیر نیست

صنعت نساجی همواره مورد توجه اقتصادهای بزرگ دنیا بوده ولی در کشورمان به این صنعت توجه جدی نشده است.
مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده،‌ نرخ بهره بانکی و بیمه تامین اجتماعی از مشکلات امروز صنعت نساجی کشور است گفت: بهره بانکی بالای 10 درصد برای این صنعت اصلا توجیه پذیر نیست.
افسانه محرابی در مراسم گشایش دوازدهمین نمایشگاه بین اللملی نساجی اصفهان افزود: صنعت نساجی علاوه بر ارزش افزوده و اشتغالزایی بالا، به سرمایه اندکی نیاز دارد و به همین دلیل این صنعت همواره مورد توجه اقتصادهای بزرگ دنیا بوده ولی در کشورمان به این صنعت توجه جدی نشده است.
او با اشاره به اینکه با یک سرمایه اندک می توان اشتغالزایی خیلی خوبی در صنعت نساجی ایجاد کرد گفت: 5 درصد در صنعت نساجی کشور سرمایه گذاری انجام شده اما این صنعت13  درصد اشتغال کشور را ایجاد کرده است.
وی افزود: 9800 واحد نساجی در کشورمان وجود دارد که اشتغالزایی آنها 280 هزار نفر است.
افزایش واردات ماشین آلات نساجی
مشاور وزیر در امور صنایع نساجی، پوشاک و چرم ایران نیز گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده اگر صنعت نساجی کشورمان بخواهد حدود 90 درصد از نیاز کشورمان را تامین کند باید در مدت 5 سال 2.5 میلیارد دلار در این صنعت سرمایه گذاری شود.
 گلنار نصراللهی با بیان اینکه هر ساله  200 تا 250 میلیون دلار ماشین آلات نساجی به کشور وارد می شود،‌ از افزایش 2 برابری واردات ماشین آلات نساجی به کشور در 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد و افزود: در 9 ماهه پارسال 170 میلیون دلار و در مدت مشابه امسال 300 میلیون دلار ماشین آلات نساجی به کشور وارد شده که این آمار نشان دهنده توجه به سرمایه گذاری در صنعت نساجی کشور است.
 او ادامه داد: بعضی از این ماشین آلات به صورت دست دوم وارد کشور می شود که این مساله جای نگرانی دارد و انجمن ها و تشکل ها باید در این باره نظر خود را برای جلوگیری از واردات ماشین آلات دست دوم ارائه دهند تا در این باره چاره اندیشی کنیم.
وی گفت: بیشترین کالاهای وارداتی به مناطق آزاد، پارچه و پوشاک است و برای نخستین بار، گمرکات در مناطق آزاد کشور مستقر شده است.
سوء استفاده از اصل 44
دستیار ویژه استاندار اصفهان نیز گفت: هویت اصفهان با نساجی گره خورده است و مدرنیزه شدن صنعت نساجی اصفهان توسط شرکت پلی اکریل آغاز شد ولی این شرکت در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارد.
امیر کریمی با گلایه از اجرای نادرست اصل 44 قانون اساسی افزود: اگر این اصل به خوبی اجرا می شد شاید امروز وضعیت صنعت کشورمان بهتر بود و وضعیت شرکتی مثل پلی اکریل اینگونه نبود. او،‌ اصل 44 قانون اساسی را بسیار مترقی دانست و گفت: بخش خصوصی در اجرای اصل 44 قانون اساسی خوب عمل نکرد و یک سری صنعتگر نما از آن سوء استفاده کردند.
دستیار ویژه استاندار اصفهان گفت: در اصفهان کارخانجاتی وجود دارد که 5- 4 سال پس از واگذاری آنها به بخش خصوصی تمام ماشین آلات و اموال آن فروخته شد و کارگران آن امروز بیکار شده اند.
کریمی افزود: در بخش صنعت قوانین بسیار مترقی وجود دارد ولی سوال اینجاست که چرا از این قوانین استفاده نمی شود و ما به صورت جزیره ای عمل می کنیم؟
او گفت: بر اساس دستور استاندار اصفهان اجازه نخواهیم داد مواد اولیه تولید شده توسط صنایع بالادستی نساجی مثل پالایشگاه و پتروشیمی استان اصفهان قبل از تخصیص به کارخانجات پایین دستی و تامین مواد اولیه مورد نیاز آنها، صادر شود.
عامل رکود نساجی
رییس انجمن کارفرمایان صنایع نساجی اصفهان،‌ صنعت نساجی را نبض اقتصاد کشورمان دانست و گفت: اگر وضعیت نساجی کشورمان خوب باشد، وضعیت سایر صنایع کشور نیز خوب خواهد بود. حبیب ‌الله شاه‌ کرمی با بیان اینکه قاچاق پارچه و منسوجات عامل اصلی رکورد صنعت نساجی کشور است افزود: مصرف منسوجات کشور سالانه 500 هزار تن است که  300 هزار تن آن در داخل کشور تولید و بقیه از طریق قاچاق وارد کشور می شود.
 او گفت: 40 درصد مشکلات صنعت نساجی کشور با جلوگیری از قاچاق منسوجات حل خواهد شد. رییس انجمن کارفرمایان صنایع نساجی اصفهان ادامه داد:‌ برغم کیفیت خوب منسوجات داخلی اما فقط 30 درصد از 300 هزار تن پارچه تولید داخل با مارک ایرانی و بقیه با مارک خارجی به بازار عرضه می شود؛ چرا که رسانه ملی کالای ایرانی را تبلیغ نمی کند.
شاه‌ کرمی گفت: ما مخالف با واردات منسوجات خارجی نیستیم بلکه ما می گوییم باید شرایط برابری برای تولید کنندگان داخلی و خارجی ایجاد شود تا بتوانیم با رقبای خارجی رقابت کنیم. او افزود: با بهره بانکی 23 درصد هیچ کسی تمایل به سرمایه گذاری در صنعت نساجی کشورمان ندارد.
تسهیلات کشور ترکیه برای تولیدکنندگان خود
وی با بیان اینکه کشور ترکیه مواظب تولید کنندگان خود است و آنها را رصد می کند گفت: اخیرا این کشور برای نوسازی ماشین آلات نساجی خود با یک شرکت آلمانی مطرح قرار داد خرید بسته و مقرر شده است بانک های ترکیه هزینه خرید ماشین آلات جدید نساجی را پس از استمهال یکساله و بقیه را به صورت اقساط و با بهره بانکی یک درصد دریافت کنند؛ به همین دلیل قیمت ماشین آلات دست دوم خط آخر کشور ترکیه امسال نسبت به پارسال  50 درصد کاهش یافته است چرا که واحدهای نساجی ترکیه می خواهند ماشین آلات جدید را جایگزین آنها کند.


اصفهان  خبرنگار اطلاعات: محمد رضا کلاهدوزان  96/11/28

فایل  PDF  چاپ شده در روزنامه اطلاعات  مورخ   96/11/30  صفحه 9

روی کلمات زیر کلیک کنید تا فهرست اخبار مربوطه ارایه شود:

نساجی اقتصادی

نظر کاربران در مورد اخبار:

  رحمت الهی همنشین شما عزیزان باشد.

نشانی دفتر سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان: اصفهان - خیابان فردوسی ، نرسیده به چهار راه فلسطین ، ساختمان ساسان ، طبقه دوم آپارتمان 24

تلگرام دفتر 09902418744

تلفن 32208044 و دورنگار 32213160 - 031