----- وب سایت سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان
سرنوشت نامعلوم پسماندهای ویژه

سرنوشت نامعلوم پسماندهای ویژه

استان اصفهان

 اصفهان  خبرنگار اطلاعات: تخصیص ندادن حقابه زیست محیطی می تواند تالاب گاوخونی را به کانون انتشار گرد و غبار تبدیل کند و تا شعاع 1000 کیلومتری را تحت تاثیر قرار دهد.
حدود 50 تن پسماند ویژه ای که در شبانه روز در استان اصفهان تولید می شود،‌ سرنوشت نامعلومی دارند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان این مطلب، یکی از مشکلات این استان را بی توجهی به پسماندها به ویژه پسماندهای پزشکی و پسماندهای ویژه اعلام کرد و افزود: 4 مکان برای انبار کردن پسماندهای ویژه استان مشخص شده است اما مورد استقبال قرار نگرفته و احتمال اینکه این پسماندها در عرصه های مختلف رها شوند، وجود دارد.
 سید رحمان دانیالی در ادامه با اشاره به تالاب بین المللی گاوخونی، وضعیت آن را اسفناک توصیف کرد و گفت: تخصیص ندادن حقابه زیست محیطی می تواند این تالاب را به کانون انتشار گرد و غبار تبدیل کند و تا شعاع 1000 کیلومتری را تحت تاثیر قرار دهد.
 او افزود: برای احیای تالاب گاوخونی اعتبارات خوبی اختصاص یافته است اما نسبت به عمق فاجعه، زیاد نیست.
وی گفت: تا سال 1394 بخشی از تالاب گاو خونی به کمک مردم و سازمان های مردم نهاد با انتقال پساب احیا شد اما به دلیل ایجاد چند دستدگی، این میزان پساب مغفول ماند و به تالاب نرسید.
 مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در ادامه، مناطق حفاظت شده استان اصفهان را در کشور بی نظیر اعلام کرد و افزود: حدود 90 درصد آهوی کشور در این مناطق حفاظت شده زیست می کنند.
 دانیالی با بیان اینکه در حال حاضر حدود 11 درصد استان اصفهان زیر نظر اداره کل حفاظت محیط زیست استان است گفت: تا پایان برنامه ششم توسعه باید حدود 17 درصد استان در مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست قرار بگیرد.
صنعت سبز چیست؟
معاون فنی حفاظت محیط زیست استان اصفهان نیز با بیان اینکه استفاده از فناوری های نوین برای کنترل مناطق حفاظت شده از برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست است گفت: برای نخستین بار در کشور پارک ملی کلاه قاضی به صورت مستقیم زیر پوشش دوربین های مدار بسته گرفته و در حال حاضر 60 درصد از عرصه 60 هزار هکتاری این پارک زیرپوشش دوربین های مداربسته است.
مهدی ریاحی افزود: صنعت سبز از نظر سازمان حفاظت محیط زیست به مفهوم آلاینده نبودن نیست بلکه به صنعتی گفته می شود که ممکن است عیب هایی داشته باشد اما گام های خوبی برای حفظ محیط زیست برداشته و در این زمینه تلاش و هزینه کرده است.
وی با اشاره به اینکه در استان اصفهان صنعت سبزی وجود دارد که در فهرست صنایع آلاینده نیز است افزود: چرا نباید از صنایعی که برای حفظ محیط زیست هزینه و تلاش می کنند تقدیر نشوند.


 اصفهان  خبرنگار اطلاعات: محمد رضا کلاهدوزان   96/12/20


فایل  PDF  چاپ شده در روزنامه اطلاعات  مورخ  96/12/26   صفحه 9


روی کلمات زیر کلیک کنید تا فهرست اخبار مربوطه ارایه شود:

محیط-زیست اجتماعی

نظر کاربران در مورد اخبار:

کلیه حقوق این وب سایت ، متعلق به سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان می باشد.