----- وب سایت سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان
شهرداری اصفهان و موستار تفاهم نامه همکاری امضا کردند

شهرداری اصفهان و موستار تفاهم نامه همکاری امضا کردند

پیمان قرارداد خواهر خواندگی برای دو شهر وجود دارد.

 اصفهان  خبرنگار اطلاعات: به دلیل تشکیل نشدن شورای شهر موستار، در حال حاضر امکان امضا قرارداد خواهر خواندگی بین دو شهر اصفهان و موستار وجود ندارد ولی با این تفاهم نامه که بین شهرداری اصفهان و موستار امضا شد، امکان تحقق اهداف پیمان قرارداد خواهر خواندگی برای دو شهر وجود دارد.
 شهرداری اصفهان و موستار بوسنی و هرزگوین در حوزه های فرهنگی،‌ اقتصادی و گردشگری ‌تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
شهردار اصفهان در نشست خبری با شهردار موستار گفت: بر اساس این تفاهم نامه، مقرر شد در حوزه های فرهنگی و گردشگری رویدادهایی در شهر اصفهان توسط هنرمندان شهر موستار و رویدادهایی نیز در شهر موستار توسط هنرمندان اصفهانی برگزار شود.
قدرت الله نوروزی در پاسخ به این پرسش که شهرداری اصفهان برای استفاده از ظرفیت های شهرهای خوانده چه برنامه هایی دارد افزود: شهرداری اصفهان با تجدید نظر در وضعیت موجود، سطح روابط با خواهر خوانده های خود را افزایش خواهد داد تا از این فرصت ایجاد شده، استفاده بهتری شود.
او با بیان اینکه این شهرداری تاکنون با برخی شهرهای خواهر خوانده جلسه هایی داشته است گفت: در نشست شهرداران کلانشهرهای جهان که سال آینده برگزار خواهد شد با همه شهردارانی که شهرهای آنها با اصفهان خواهر خوانده هستند جلسه خواهیم داشت.
 شهردار اصفهان با اعلام اینکه وضعیت شهرداری اصفهان در آینده در حوزه شهرهای خواهر خوانده متفاوت خواهد بود افزود: این شهرداری برای افزایش روابط با شهرهای خواهر خوانده در صدد است با همه آنها مکاتبه و سیاست های جدید خود را اعلام کند تا اهداف اصلی پیمان خواهر خواندگی که ایجاد تعامل بین شهرهای خواهر خوانده، ایجاد زمینه برای تبادل فرهنگی، گردشگری و همچنین تعاملات اقتصادی توسط بخش خصوصی است، محقق شود.
او گفت: به دلیل تشکیل نشدن شورای شهر موستار، در حال حاضر امکان امضاء قرارداد خواهر خواندگی بین دو شهر اصفهان و موستار وجود ندارد ولی با این تفاهم نامه که بین شهرداری اصفهان و موستار امضاء شد، امکان تحقق اهداف پیمان قرارداد خواهر خواندگی برای دو شهر در مقطع کنونی وجود دارد.
شهردار اصفهان با بیان اینکه این تفاهم نامه سند الزام آوری نیست و با قرارداد خواهر خواندگی متفاوت است افزود: این تفاهم نامه برای تعامل و افزایش همکاری های طرفین در حوزه های فرهنگی، گردشگری و اقتصادی است.
لزوم ایجاد خط پروازی بین ایران و بوسنی
 شهردار موستار نیز با بیان اینکه اصفهان و موستار به شهر پل ها معروف هستند، اظهار امیدواری کرد با همکاری طرفین، پل جدیدی بین اصفهان و موستار ایجاد شود.
لیوبو بشلیج در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران و پیشنهاد نامگذاری یکی از معابر شهر موستار به نام اصفهان و همچنین امضا قرارداد خواهر خواندگی بین دو شهر موستار و اصفهان گفت: نامگذاری معابر در شهر موستار و همچنین امضا قرارداد خواهر خواندگی در حوزه اختیارات شورای شهر موستار است و هم اکنون این شهر، شورای شهر ندارد به همین دلیل ما در این سفر با اصفهان قرارداد خواهر خواندگی امضا نکردیم اما بعد از تشکیل شورای شهر موستار این دو موضوع را در شورای شهر مطرح خواهیم داد.
او در ادامه بر معرفی ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری شهرهای اصفهان و موستار به شهروندان این دو شهر تاکید کرد و گفت: با توجه به فاصله طولانی کشور بوسنی و هرزگوین و جمهوری اسلامی ایران لازم است یک خط هوایی مستقیم بین دو کشور ایجاد شود.
 لیوبو بشلیج افزود: کشور بوسنی و هرزگوین و شهر موستار پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی یک دوره بسیار سختی را پشت سر گذاشت و از طرف مردم شهر موستار به خاطر کمک های جمهوری اسلامی ایران به کشور بوسنی و هرزگوین در آن دوران، تشکر می کنم.
شهردار موستار و هیات همراه در 5 روز حضور خود در اصفهان علاوه بر دیدن از اماکن تاریخی این شهر از مراکز و سازمان های مختلف از جمله مرکز پایش و کنترل هوای اصفهان و همچنین مدیریت پسماند دیدن کردند. شهردار موستار به مناسبت روز درختکاری و آغاز روابط دوستانه و همکاری های اقتصادی با شهر اصفهان، درختی مقابل ساختمان وزارت امور خارجه در پارک شهید رجایی این شهر به نام شهر خود کاشت. موستار پنجمین شهر بزرگ کشور بوسنی هرزگوین است که 115 هزار نفر جمعیت دارد.

 محمد رضا کلاهدوزان  96/12/16


روی کلمات زیر کلیک کنید تا فهرست اخبار مربوطه ارایه شود:

شهرداری اجتماعی

نظر کاربران در مورد اخبار:

کلیه حقوق این وب سایت ، متعلق به سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان می باشد.