----- وب سایت سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان
یازده میراث ناملموس استان اصفهان ثبت ملی شدند

یازده میراث ناملموس استان اصفهان ثبت ملی شدند

ثبت یازده آیین و سنت در حوزه میراث ناملموس استان اصفهان در شورای ثبت ملی آثار تاریخی کشور تصویب شد.

اصفهان  خبرنگار اطلاعات: نام استاد (درویش علی مداح) و استاد (درویش محمود مداح) دو نقال منطقه وزوان به عنوان حاملان زنده میراث ناملموس این خطه به ثبت رسید.
 ثبت یازده آیین و سنت در حوزه میراث ناملموس استان اصفهان در شورای ثبت ملی آثار تاریخی کشور تصویب شد.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: در آخرین نشست امسال شورای ثبت ملی آثار تاریخی کشور، پرونده های مراسم زنجیر زنی 5 محله رهنان اصفهان، مراسم سوگواری ششمین روز شهادت امام حسین(ع) در شهر نیاسر کاشان، سنت تهیه غذای نذری گوشت و لوبیا ویژه عزاداران ماه محرم شهرستان کاشان و همچنین نخل گردانی روستای (وش) از توابع شهرستان نطنز به مناسبت ایام شهادت امام حسین (ع) به تصویب رسیدند.
فریدون الهیاری افزود: پرونده مراسم آیینی نقالی شهر وزوان، پوشش سنتی مردم روستای ابیانه، نحوه ساخت کاشی معرق اصفهان، هنر (نقده دوزی)، یک شیوه موسیقی در مکتب اصفهان، آیین سنتی (جیرجیرونی) و همچنین پرونده مهارت تهیه خورشت ماست اصفهان از دیگر پرونده های تهیه شده در حوزه میراث ناملموس استان اصفهان است که در آخرین نشست شورای ثبت ملی آثار تاریخی کشور به تصویب رسیدند.
او در ادامه به مراسم آیینی (نقالی) در شهر تاریخی وزوان از توابع شهرستان شاهین شهر و میمه اشاره کرد و گفت: این آیین مذهبی و ملی حدود صدها سال در این منطقه برگزار می شود و نقالان و پرده خوانان مصائب اهل  البیت (علیهم السلام) در واقعه کربلا و همچنین داستان های مربوط به شاهنامه فردوسی را برای مردم بیان می کنند.
 وی افزود: به پاس خدمات استاد (درویش علی مداح) و استاد (درویش محمود مداح) دو نقال منطقه وزوان، نام آنها نیز به عنوان حاملان زنده میراث ناملموس این خطه به ثبت رسید. مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان با بیان اینکه پوشش سنتی مردم روستای تاریخی ابیانه بیش از هزار سال قدمت دارد گفت: ‌ثبت این پوشش در فهرست آثار ناملموس کشور گام مهمی در تسریع روند تهیه پرونده ثبت جهانی این روستا خواهد بود.
 الهیاری با اشاره به اینکه مهارت دوخت پارچه های سنتی با عنوان هنر (نقده دوزی) ریشه در فرهنگ مردم اصفهان دارد اما در دهه های گذشته این هنر رو به فراموشی رفته است، به ثبت ملی (مهارت نی هفت بند و شیوه نی نوازی) در فهرست میراث ناملموس استان اصفهان پرداخت و افزود: این مهارت یک شیوه موسیقی در مکتب موسیقی اصفهان است که توسط هنرمندان بزرگی همچون مرحوم (استاد نایب اسدالله) ابداع و سپس توسط استادان بزرگ و چیره دستی همچون مرحوم استاد حسن کسایی در دوران معاصر به اوج رسید.
او با بیان اینکه آیین سنتی (جیرجیرونی) در ماه مبارک رمضان در روستای (دستجرد جرقویه) برگزار می شود، به ثبت ملی مهارت تهیه خورشت ماست اصفهان اشاره کرد و گفت: خورشت ماست یکی از غذاهای سنتی اصفهان است که سابقه آن مربوط به دوران قاجار است.

محمد رضا کلاهدوزان  96/12/13


روی کلمات زیر کلیک کنید تا فهرست اخبار مربوطه ارایه شود:

فرهنگی-هنری میراث-فرهنگی

نظر کاربران در مورد اخبار:

کلیه حقوق این وب سایت ، متعلق به سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان می باشد.