اخبار

شروع به کار با لنـدریـک که می تواند هر آنچه را که شما برای ایجاد آگاهی ، ایجاد ترافیک ، اتصال به آن نیاز دارید فراهم کند.

تاریخچه روزنامه اطلاعات
تاریخچه روزنامه اطلاعات

" موسسه ای با نشریه های گوناگون "

 انتشار اطلاعات در آغاز فقط دو صفحه را در بر می گرفت و تیراژ آن 500 نسخه بود، به این حال به صورت منظم منتشر نمی شد. اعضای کادر آن نیز به جزء سرپرست و مدیر روزنامه، فقط دو نفر بودند. اما به تدریج این مرکز گسترش یافت و با گذشت زمان، محدوده کارش از انتشار یک روزنامه بسیار فراتر رفت  تا آن حد که به صورت یکی از بزرگترین موسسه های فرهنگی خاورمیانه در آمد.


 موسسه ای با نشریه های گوناگون که نام آنها و تاریخ انتشار هر یک به شرحی است که اینک می خوانید:
* ژورنال دو تهران ( نشریه فرانسوی زبان ) در 1313/12/24
* اطلاعات هفتگی ( هفته نامه اجتماعی ) در 1320/1/1
* اطلاعات هوایی در 1327/1/26
* تهران ژورنال ( نشریه انگلیسی زبان ) در 1333/2/31
* اطلاعات بانوان در 1335/1/12
* اطلاعات سالیانه در 1338
* الاخاء ( نشریه عربی زبان ) در 1339/7/9
* اطلاعات دختران و پسران در دیماه 1340
* الاخاء ( نشریه عربی زبان ) در 1339/7/9
* جوانان امروز در1345/7/1
* دنیای ورزش در 1349/6/14


هر چند محتوای بیشتر این نشریه ها به اقتضای سیاست های کلی تحمیل شده در آن دوران، آمیزه ای از مطالب سیاسی، اجتماعی، داستان ها و تصاویر مبتذل و متناسب با فرهنگ حاکم و رایج آن عصر بودند، اما این موسسه به سبب گستردگی و تنوع فعالیت های مطبوعاتی اش به هر حال بزرگترین موسسه مطبوعاتی کشور به شمار می آمد.
با پیروزی انقلاب شکوهمند مردمی و اسلامی ایران، موسسه های اطلاعات و کیهان بر اساس حکم دادستانی انقلاب مصادره شدند و در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفتند، سپس از اوایل سال 1359 ، نمایندگانی از سوی امام خمینی (ره) برای اداره این دو موسسه بزرگ مطبوعاتی منصوب شدند.
از این مقطع دوره حساس پیرایش و سالم سازی و تحول کیفی این موسسه بزرگ آغاز شد که خود کار سترگ و حساسی بود.
با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، سیاست های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگ کشور تحت الشاع وضعیت جدید قرار گرفت و موسسه اطلاعات نیز از آثار این رخداد بزرگ بر کنار نماند.

نشریه  "اطلاعات جبهه"

بنابراین دفاع همه جانبه از میهن در برابر دشمن متجاوز، متناسب با ویژگی های هر یک از نشریات، به عنوان مهمترین فریضه دینی و ملی در صدد تلاش های موسسه اطلاعات مورد توجه قرار گرفت و نشریه  "اطلاعات جبهه"  نیز به همین ضرورت در جبهه های نبرد و همچنین پشت جبهه ها منتشر شد.
شایسته یادآوری است که در نیمه اول دهه 60 ( آذر 1363 ) ، موسسه و تحریریه روزنامه اطلاعات مورد بازدید سرزده رییس جمهور وقت  حضرت آیت اله خامنه ای قرار گرفت و همزمان نیز بخش حروفچینی کامپیوتری این موسسه به وسیله رییس جمهور افتتاح شد.
چنین بود که پروژه عظیمی برای احداث مجموعه ساختمان های جدید موسسه اطلاعات در تهران خیابان میرداماد، تقاطع بزرگراه شهید حقانی و خیابان نفت جنوبی، به اجرا در آمد، مجموعه ساختمان هایی که بیش از  50 هزار متر مربع زیر بنا دارد و در زمینی به وسعت 17 هزار متر مربع احداث شده است. این ساختمان ها با بالاترین استانداردهای فنی و سازه احداث شده اند، به گونه ای که در برابر زلزله ای با قدرت 8 درجه ریشتر، تاب مقاومت دارند.
با اجرای این طرح ها و برنامه های فراگیر و گسترده و نیز با تدوین و کاربرد سیاست های فرهنگی و مطبوعاتی همسو با هدف ها و سیاست های کلان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، موسسه اطلاعات اکنون از هر نظر بزرگترین موسسه مطبوعاتی کشور شناخته می شود.


روزنامه اطلاعات:  
روزنامه اطلاعات که بنیانگذار روزنامه نگاری نوین در ایران است از سال 1305  تا به حال به جزء دوران اعتصاب مطبوعات ( در روزهای با شکوه انقلاب اسلامی ایران از تاریخ 57/8/15 تا 57/10/15 ) بطور مرتب منتشر شده است.
این روزنامه پرسابقه ترین روزنامه ایران است، که در حال حاضر با چند صد هزار نسخه تیراژ، در سراسر کشور منتشر می شود و اولین مبتکر توزیع روزانه از طریق پست در محل مورد نظر مشترک و در کوتاه ترین زمان ممکن است. بیش از 750 نمایندگی اطلاعات را تا دورترین نقاط ایران توزیع می کنند.

اطلاعات دریافت شده از موسسه اطلاعات، با تنظیم در دفتر نمایندگی روزنامه اطلاعات اصفهان  96/12/27


رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب