اخبار

شروع به کار با لنـدریـک که می تواند هر آنچه را که شما برای ایجاد آگاهی ، ایجاد ترافیک ، اتصال به آن نیاز دارید فراهم کند.

کاهش 58 درصدی بارندگی ها در استان اصفهان
کاهش 58 درصدی بارندگی ها در استان اصفهان

" میزان بارش های آسمانی استان اصفهان از ابتدای مهر تا 20 اسفند فقط 31.6 میلیمتر بوده "

اصفهان  خبرنگار اطلاعات: در حال حاضر هیچ برفی در کوهرنگ نیست در حالی که آمار بلند نشان می دهد در چنین روزهایی به طور متوسط 76 سانتیمتر برف در کوهرنگ وجود داشت.
میزان بارش های آسمانی استان اصفهان از ابتدای مهر تا 20 اسفند فقط 31.6 میلیمتر بوده که نسبت به بلند مدت مشابه 68 درصد کاهش و نسبت به مدت مشابه پارسال 58 درصد کاهش داشته است.
 مدیر کل هواشناسی استان اصفهان با بیان اینکه بیشتر شهرستان های اصفهان به خصوص شهرستان های غربی درگیر کم بارشی است افزود: میزان بارش ها در شهر داران 81 درصد و در شهرستان خوانسار 70 درصد نسبت به پارسال کاهش داشته است.
 مجید بیجندی با اشاره به اینکه کوهرنگ یکی از منابع تامین کننده آب زاینده رود است گفت: از ابتدای مهر تا 20 اسفند امسال، 407 میلیمتر بارندگی در ایستگاه کوهرنگ به ثبت رسیده که نسبت به بلند مدت 59 درصد و نسبت به مدت مشابه پارسال 54 درصد کاهش داشته است.
او،‌ پوشش برف را فاکتور بسیار مهمی در حوضه آبریز زاینده رود اعلام کرد و افزود: در حال حاضر هیچ برفی در کوهرنگ نیست در حالی که آمار بلند نشان می دهد در چنین روزهایی به طور متوسط 76 سانتیمتر برف در کوهرنگ وجود داشت. مدیر کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به اینکه هم اکنون 97 درصد استان اصفهان درگیر طبقات مختلف خشکسالی بوده و 95 درصد جمعیت این استان درگیر خشکسالی بلند مدت است گفت: استان اصفهان 21 سال متوالی ترسالی نداشته و به نوعی درگیر پدیده خشکسالی بوده و در حال حاضر ششمین استان کشور کم بارش است.
بیجندی با بیان اینکه دمای هوا در بیشتر شهرستان های اصفهان نسبت به بلند مدت افزایش یافته است افزود: ‌دمای شهر داران در بهمن امسال نسبت به بلند مدت 4.8 درجه سیلسیوس افزایش داشته و در شرق اصفهان نیز دمای حدود 25 درجه در ماکزیموم روز به ثبت رسیده است. او افزود: افزایش دما نشان دهنده تغییر واقعی اقلیم است و با افزایش دما همین مقدار اندک بارش های آسمانی را به صورت تبخیر از دست می دهیم.
بارندگی ها در بهار 97
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان نیز به وضعیت آب و هوای استان اصفهان در بهار 97 پرداخت و گفت: آخرین مدل های هواشناسی نشان می دهد بارش های استان اصفهان در بهار به ویژه در نیمه غربی به صورت رگباری خواهد بود.
 نوید حاج بابایی افزود: پیش بینی های هواشناسی نشان می دهد مجموع بارش های استان در بهار 97 هم نسبت به نرمال و هم در مقایسه با پارسال به خصوص در سرچشمه زاینده رود کمتر خواهد بود.
او در ادامه گفت: در حال حاضر رطوبت خاک در بیشتر مناطق استان بسیار پایین است و به همین دلیل نباید انتظار داشت بارش ها به روان آب تبدیل شود و این بارش ها جزء بارش های موثر لحاظ نمی شود.
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان با تاکید بر اینکه بارش های بهاری جبران کمبود بارش ها در سال آبی جاری را نخواهد کرد و تا پایان سال زراعی  97 - 96  کمبود بارش ها را خواهیم داشت افزود: برنامه ریزی ها با چنین شرایطی باید با رویکرد آب و خشکسالی باشد.
حاج بابایی گفت: بر اساس گزارش شرکت آب منطقه ای اصفهان در حاضر فقط 13 درصد مخازن سدهای مهم استان همچون زاینده رود، حنا، خمیران، گلپایگان و کوچری آب دارند. او افزود: دمای هوای اصفهان از فروردین 97 بین یک تا 1.5 درجه سانتیگراد افزایش میابد.

* سهم آب آشامیدنی استان‌های اصفهان و یزد از حوضه زاینده رود کاهش می‌یابد
بارش‌های آسمانی حوضه آبریز زاینده رود در سال آبی جاری 65 درصد کاهش یافته و‌ صرفه جویی 20 درصد آب در بخش آشامیدنی و 25 درصد در بخش صنعت این استان ضروری است. استاندار اصفهان در سفر به شرق شهرستان اصفهان و در جمع مردم شهرهای ورزنه، اژیه و زیار با بیان این مطلب افزود: تنها 35 درصد منابع آب حوضه آبریز زاینده رود فعال است و با این شرایط، تخصیص آب برای کشت بهاره کشاورزان شرق اصفهان میسر نشد. دکتر محسن مهرعلیزاده گفت: به دلیل کاهش شدید بارش‌ها در سال آبی جاری، سهم آب آشامیدنی استان‌های اصفهان و یزد از حوضه آبریز زاینده رود در سال آبی جاری 10 درصد کاهش می‌یابد.
او ادامه داد: صنایع فولاد مبارکه و ذوب آهن اصفهان به دلیل استفاده از منابع آب مکلف شده‌اند تصفیه خانه‌های فاضلاب شهرهای پیرامون این صنایع را با هزینه خود بسازند تا آب مورد نیاز این صنایع از طریق پساب فاضلاب این شهرها تامین شود و همچنین امسال باید 25 درصد در مصرف آب خود صرفه جویی داشته باشند.
 استاندار اصفهان با بیان اینکه بر اساس مصوبه کارگروه سازگاری با کم‌آبی،‌ صنایع بزرگ پُر آب ‌بر باید مبالغی برای اجرای طرح‌های آبی از جمله طرح سازگاری با کم آبی به حساب ویژه پرداخت کنند، گفت: تاکنون اعتبار خوب و فراتر از آنچه قبلا گفته شده بود، برای اجرای ساخت سد تونل سوم کوهرنگ جذب شده است که بزودی ساخت آن آغاز خواهد شد.
مهرعلیزاده در ادامه افزود: برای ساخت تصفیه خانه‌ای مجهز در شرق اصفهان برنامه ریزی شده است که با استفاده از پساب این تصفیه خانه می‌توان بخشی از آب مورد نیاز کشاورزی این منطقه را تامین کرد. او با تاکید بر اینکه باید روش‌های جدیدی برای کشاورزی راه اندازی کنیم تا کشاورزان بتوانند با یک هفتم آبی که در روش غرقابی مصرف می‌شود، کشاورزی کنند، گفت: جهاد کشاورزی استان اصفهان مکلف شده است تا امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری در شرق اصفهان را تامین کند که با استفاده از این امکانات و تجهیزات، بهره وری در کشاورزی این منطقه افزایش و مصرف آب نیز کاهش خواهد یافت.
استاندار اصفهان در ادامه با بیان اینکه در دو دهه گذشته با وجود کاهش تدریجی بارش‌های آسمانی طرح‌های بلندمدت در حوزه آب انجام نشده است افزود: آیندگان از ما انتظار دارند و باید از اکنون آینده نگری داشته باشیم و طرح‌های اساسی بلند مدت در حوزه آب اجرا کنیم.‏

محمد رضا کلاهدوزان  96/12/26

فایل  PDF  چاپ شده در روزنامه اطلاعات  مورخ   97/01/14  صفحه 9رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب