اخبار

شروع به کار با لنـدریـک که می تواند هر آنچه را که شما برای ایجاد آگاهی ، ایجاد ترافیک ، اتصال به آن نیاز دارید فراهم کند.

اختصاص 350 میلیون دلار اعتبار برای طرح های آبخیزداری و بیابانزدایی کشور
اختصاص 350 میلیون دلار اعتبار برای طرح های آبخیزداری و بیابانزدایی کشور

" 200میلیون دلار اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری و 150 میلیون دلار نیز برای اجرای طرح های بیابانزدایی در سال 1397 "

اصفهان  خبرنگار اطلاعات: با ادامه شرایط کم بارشی، مراتع استان سال آینده به دلیل کاهش علوفه، جوابگوی دام های استان نخواهد بود و فقط 4 ماه ظرفیت چرای دام ها را دارد.
200میلیون دلار اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری و 150 میلیون دلار نیز برای اجرای طرح های بیابانزدایی در سال 1397 از صندوق توسعه ملی به سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اختصاص داده شده است.
 مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه این میزان اعتبار با موافقت مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی برداشت و تخصیص داده شده است گفت: 5 درصد عرصه های منابع طبیعی کشور در استان اصفهان است و باید بتوانیم نسبت به این میزان عرصه، اعتبار برای طرح های آبخیزداری و بیابانزدایی جذب کنیم.
محمد حسین شاملی با اعلام اینکه طرح های آبخیزداری و بیابانزدایی استان در برنامه ششم توسعه آماده اجرا است، اظهارامیدواری کرد  400 هزار هکتار طرح آبخیزداری و 90 هزار هکتار طرح بیابانزدایی در طول این برنامه در اصفهان اجرایی شود.
او با بیان اینکه امسال نخستین سال اجرای برنامه ششم توسعه بوده است گفت: امسال به دلیل کمبود اعتبارات فقط  40 درصد از طرح های آبخیزداری و بیابانزدایی استان تحقق پیدا کرد ولی با اعتبار تخصیص داده شده از صندوق توسعه ملی، طرح های آبخیزداری و بیابانزدایی اصفهان از سال آینده مطابق با برنامه اجرایی خواهد شد.
حفظ وضعیت موجود عرصه های منابع طبیعی
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان، هدف این اداره کل در سال آینده را حفظ وضعیت موجود عرصه های منابع طبیعی به دلیل مشکلات خشکسالی با همکاری مردم و بهره برداران اعلام کرد و افزود: زمانی عرصه های منابع طبیعی حفاظت می شود که برای مردم سودهی داشته باشد و اینکه دولت به صورت حاکمیتی برخورد کند به نتیجه ای نخواهد رسید.
 شاملی ادامه داد: سال های سال بود که اداره کل منابع طبیعی استان برای حفاظت از کرفس کوهی موفق نبود اما از زمانی که بهره برداری از این گونه گیاهی - دارویی را به مردم منطقه واگذار کرد این گونه در استان حفاظت شد.
 مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان گفت: این اداره کل در ابتدا بذر کرفس را کیلویی 5000 تومان از بهره برداران می خرید ولی الان از دیگر استان ها بذر کرفس را کیلویی 20 هزار تومان از بهره برداران می خرند و این موضوع سبب شده است که بهره برداران رویشگاه این گیاه را قرق کنند تا به مرحله تولید بذر برسد.
شاملی با اشاره به کاهش بی سابقه بارندگی ها در استان اصفهان افزود: با ادامه این شرایط، مراتع استان سال آینده به دلیل کاهش علوفه، جوابگوی دام های استان نخواهد بود و فقط 4 ماه ظرفیت چرای دام ها را دارد و باید از محل اعتبارات خشکسالی استان به تعاونی های دامداران نهاده های دامی توزیع شود تا علاوه بر حفظ دام های دامداران و حفظ اشتغال، به مراتع نیز فشار وارد نشود تا بحران خشکسالی سپری شود.


محمد رضا کلاهدوزان   96/12/26

فایل  PDF  چاپ شده در روزنامه اطلاعات  مورخ  96/12/27   صفحه 10



رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب