----- وب سایت سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان
آتش‌سوزی کاخ چهلستون اردستان عمدی بوده است ‏

آتش‌سوزی کاخ چهلستون اردستان عمدی بوده است ‏

با توجه به سرنخ‌ها به زودی متهمان دستگیر، محکوم و مجازات خواهند شد.

سرویس شهرستانها: شواهد و سرنخ‌هایی که تا کنون به دست آمده، نشان دهنده عمدی بودن بروز حادثه آتش سوزی کاخ تاریخی سرهنگ آباد شهرستان اردستان است.
محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در حاشیه بازدید از کاخ سرهنگ آباد افزود: بحث شکایت و پیگیری پرونده حادثه آتش‌سوزی اثر ملی معروف به چهلستون اردستان از سوی فرمانداری این شهرستان انجام می‌شود و خوشبختانه با توجه به سرنخ‌ها به زودی متهمان دستگیر، محکوم و مجازات خواهند شد. ‏
وی افزود: کارشناسان فنی آتش نشانی وضعیت و علت حادثه را بررسی کرده و به دادستانی گزارش می‌دهند.‏ معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اضافه کرد: به دلیل گستردگی اثرهای تاریخی در بحث حفاظت شرایط خوبی نداریم اما با توجه به اهمیت تاریخی و فرهنگی کاخ سرهنگ آباد، نگهبانی از این بنا آغاز شده است.
وی با اشاره به اجرای طرح مرمت کاخ سرهنگ آباد در سال گذشته اضافه کرد: شرایط نامناسب این اثر مسوولان را به اجرای طرح مجاب کرد، وگرنه ادامه آن شرایط موجب تخریب بنا می‌شد.
طالبیان اضافه کرد: مرمت اضطراری دوباره کاخ سرهنگ آباد در ماه‌های پیش رو به موازات پیگیری مسایل حقوقی در دستور کار خواهد بود و در این راستا بازدیدی به همراه فرماندار، نماینده اردستان، مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان و کارشناسان از این اثر تاریخی صورت گرفت و جنبه‌های فنی و حقوقی پرونده بررسی شد.

مرمت کامل کاخ چهلستون اردستان
وی مرمت کامل کاخ چهلستون اردستان را در گرو روشن شدن وضع حقوقی و قضایی آن اعلام کرد و گفت: تیم فنی از اصفهان برای برآورد هزینه در محل حضور یافته و مرمت اضطراری بنا در اولویت تامین اعتبار قرار خواهد گرفت.
معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ادامه داد: مستندات کامل مجموعه، نقشه‌های دقیق و طرح مرمت وجود دارد و بخشی از شواهد هم باقی مانده و به طور تقریبی می‌توان گفت که سازه اصلی و سقف بنا به صورت علمی تثبیت و ترمیم خواهد شد.
طالبیان افزود: مالکان خصوصی کاخ سرهنگ آباد به رغم تلاش‌ها در گذشته حاضر به مذاکره و توافق با میراث فرهنگی نشدند، اما باید با مالکان تفاهمی در مورد آینده این بنا و نحوه بهره‌برداری از آن صورت گیرد.
کوشک سرهنگ آباد معروف به کاخ چهلستون اردستان صبح سه شنبه به علتی نامشخص دچار آتش سوزی شد و بخش زیادی از سازه‌های چوبی این اثر ملی از جمله ایوان بنا در جریان حادثه از بین رفت.

فایل  PDF  چاپ شده در روزنامه اطلاعات  مورخ  97/01/18   صفحه  13روی کلمات زیر کلیک کنید تا فهرست اخبار مربوطه ارایه شود:

فرهنگی-هنری

نظر کاربران در مورد اخبار:

کلیه حقوق این وب سایت ، متعلق به سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان می باشد.