----- وب سایت سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان
خطر نگهداری گربه برای سلامتی

خطر نگهداری گربه برای سلامتی

مهم ترین خطر گربه برای سلامتی، انتقال بیماری توکسوپلاسموز است

گربه‌ها حیوانات بسیار بامزه و رامی هستند که ممکن است شما را وسوسه کنند که به عنوان حیوان خانگی از آنها نگهداری کنید. اما مهم ترین خطر گربه برای سلامتی، انتقال بیماری توکسوپلاسموز است. توکسوپلاسموز یک بیماری انگلی مشترک بین انسان و دام است.

انگل آن از طریق مدفوع گربه، خوردن گوشت خام یا تماس با خاک یا سبزیجات آلوده به تخم انگل به انسان منتقل می‌شود.
بیشتر افراد آلوده یعنی قریب به ۸۰ درصد بدون علامت هستند. اگر علائم در فردی بروز کند، معمولا یک هفته پس از تماس به شکل تب، ضعف و خستگی، گلودرد، درد عضلانی، بزرگی غدد لنفاوی، بزرگی طحال و گاهی درگیری چشمی به صورت التهاب شبکیه و بیشتر در کودکان کمتر از ۵ سال بروز می‌کند. این انگل در افراد دچار نقص سیستم ایمنی می‌تواند باعث درگیری مغزی و درگیری قلب و ریه شود. گربه‌های حامل میکروب توکسوپلاسموز می‌توانند آن را از مدفوع خود دفع کنند؛ فردی که با بی‌دقتی به مدفوع گربه دست می‌زند و دست خود را نمی‌شوید، ممکن است دچار عفونت گردد.
بنابراین تماس نداشتن با مدفوع گربه یا خاک آلوده به آن، شستشوی مرتب دست‌ها و مصرف نکردن گوشت خام یا نیم‌پز بهترین راه پیشگیری از ابتلاست. درمان نیز در موارد خفیف به شکل داروهای خوراکی و در موارد شدید به شکل داروهای تزریقی است.

فایل  PDF  چاپ شده در ضمیمه روزنامه اطلاعات  مورخ   97/01/18  صفحه  5
روی کلمات زیر کلیک کنید تا فهرست اخبار مربوطه ارایه شود:

علمی-و-پزشکی

نظر کاربران در مورد اخبار:

  رحمت الهی همنشین شما عزیزان باشد.

نشانی دفتر سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان: اصفهان - خیابان فردوسی ، نرسیده به چهار راه فلسطین ، ساختمان ساسان ، طبقه دوم آپارتمان 24

تلگرام دفتر 09902418744

تلفن 32208044 و دورنگار 32213160 - 031