----- وب سایت سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان
آغاز برداشت گل محمدی از گلستان‌های کاشان

آغاز برداشت گل محمدی از گلستان‌های کاشان

کاشان بیشترین میانگین تولید گل محمدی در کشور را دارد

کاشان خبرنگاراطلاعات: معاون استاندار و فرماندار ویژه کاشان در آیین آغاز گل چینی و گلابیگری این شهرستان پیش بینی کرد امسال افزون بر ۹۵۰۰ تن گل محمدی از سطح ۲۵۰۰ هکتار زمین‌های زیر کشت این محصول برداشت شود.
حمیدرضا مؤمنیان با بیان اینکه کاشان بیشترین میانگین تولید گل محمدی در کشور را دارد افزود: از این میزان برداشت گل محمدی، سالانه حدود ۱۵ هزار تن گلاب مرغوب در ۱۶۰۰ کارگاه سنتی، ۲۸ واحد صنعتی و ۱۲واحد نیمه صنعتی تولید می‌شود.
وی اضافه کرد: پیش بینی می‌شود از این میزان گل حدود ۲۲۰۰ کیلوگرم اسانس طبیعی به ارزش تقریبی هر کیلوگرم ۲۰ میلیون تومان استحصال شود.
فرماندار کاشان همچنین ۸۰ هزار نفر روز اشتغال در موسم گل چینی و گلابگیری در شهرستان کاشان را یادآور شد و گفت: زندگی ۲۸۰۰ خانوار به کشت، تولید و برداشت گل محمدی وابسته است و این صنعت حدود شش هزار شغل پایدار و ثابت ایجاد کرده است.وی توسعه کشت‌های کم آب بر را از مصداق‌های اقتصاد مقاومتی بیان کرد و یادآور شد: توسعه دشت‌های گل محمدی با کمترین سرمایه گذاری از ارزش افزوده بالایی برخوردار است.
مومنیان همچنین کیفیت و مرغوبیت گل محمدی و فرآورده‌های آن در شهرستان کاشان را دارای شهرت جهانی دانست و اضافه کرد: این مهم موجب رونق صنعت گردشگری به خصوص ورود گردشگران خارجی به کاشان در فصل بهار و ایام گلابگیری شده است.خاطرنشان می‌گردد اقتصاد مناطق کوهستانی کاشان مشتمل بر بخش‌های قمصر، برزُک، نیاسر به عنوان مهم‌ترین مرکز تولید گل محمدی و گلاب در کشور کاملا وابسته به گل محمدی، گلابگیری و عرقیات است که باتوجه به تنوع اقلیمی از ابتدای فروردین لغایت نیمه تیرماه در آن برداشت گل انجام می‌پذیرد.


مرتضی نعمتیان


فایل  PDF  چاپ شده در روزنامه اطلاعات  مورخ  97/01/23   صفحه  10

روی کلمات زیر کلیک کنید تا فهرست اخبار مربوطه ارایه شود:

کاشان اجتماعی

نظر کاربران در مورد اخبار:

کلیه حقوق این وب سایت ، متعلق به سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان می باشد.