----- وب سایت سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان
باغات استان اصفهان در معرض خشکسالی شدید قرار گرفته اند

باغات استان اصفهان در معرض خشکسالی شدید قرار گرفته اند

از منابع تسهیلات ارزان قیمت 6 درصد که برای توسعه فعالیت های روستایی و عشایری به استان ها ابلاغ شده است در اختیار بخش دامپزشکی نیز قرار داده شود.

اصفهان  خبرنگار اطلاعات: نیمی از 78 هزار هکتار باغات استان اصفهان به دلیل کاهش بارندگی ها و کمبود منابع آبی در معرض خشکسالی شدید قرار گرفته اند و اولویت نخست امسال استان حفظ باغات است.
 رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در مراسم گشایش شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام، طیور، دامپزشکی و آبزیان با بیان این مطلب افزود: برای انتقال آب به باغات استان به روش آبرسانی سیار در حال حاضر حداقل نیازمند 150 میلیارد تومان اعتبار است، منوط به اینکه آبی وجود داشته باشد و نخواهیم منابع آبی موجود را به بخش آشامیدن اختصاص دهیم.
محسن کریمیان گفت: استان اصفهان امسال به دلیل کاهش شدید بارندگی ها شرایط بسیار سختی پیش رو دارد و برای حفظ تولید در بخش کشاورزی مجبور به واردات نهاده ها از دیگر کشورها هستیم.
لزوم بهره مندی دامپزشکی از بودجه طرح تحول سلامت
مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان نیز با بیان اینکه سلامت، مجموعه ای از کنترل، پیشگیری، مبارزه و درمان بیماری ها است گفت: طرح تحول نظام سلامت نباید در درمان خلاصه شود و اگر در طرح تحول نظام سلامت به پیشگیری نیز توجه شده است باید به سازمان دامپزشکی که متولی پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و دام بوده، بودجه ای نیز اختصاص داده شود ولی تاکنون ریالی برای مبارزه با بیماری ها به این سازمان تخصیص داده نشده است که امیدواریم این مطالبه به حق سازمان دامپزشکی تحقق پیدا کند.
 شهرام موحدی افزود: در حوزه جایگاه نگهداری دام در کشور مشکلات زیادی وجود دارد و اگر تمام توان خود را به حوزه بهداشت دام قرار دهیم ولی جایگاه نگهداری دام، مناسب نباشد هیچ اتفاقی نمی افتد.
 او ادامه داد: بدون شک بهبود جایگاه نگهداری دام برعهده دامدار است اما اگر تسهیلات ارزان قیمت به دامداران کشور پرداخت شود می توانند به بهبود جایگاه نگهداری دام کمک کنند. مدیر کل دامپزشکی استان اصفهان در ادامه با بیان اینکه پارسال از این استان نزدیک به 26 قلم مواد خام دامی همچون پا و پنجه مرغ به ارزش نزدیک به 17 میلیون دلار به 22 کشور جهان صادر شد گفت: این مواد خام دامی در گذشته ارزشمند نبود اما آنها را به ارز تبدیل کردیم.
موحدی با اشاره به اینکه بیشترین واحدهای پرورش طیور کشور در استان اصفهان است افزود: با حمایت و تلاش های همه دستگاه های مسوول و همچنین مرغداران، آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان اصفهان کنترل شد؛ به طوریکه پارسال، 11 درصد واحدهای مرغ تخمگذار این استان درگیر این بیماری ویروسی شد در حالیکه 81 درصد واحدهای مرغ تخمگذار استان قم که در نزدیکی استان اصفهان است، درگیر این بیماری شد.
تولید 95 درصد داروهای دامی در کشور
رییس سازمان نظام دامپزشکی کشور نیز با اشاره به فعالیت بیش از 170 کارخانه تولید دارو، واکسن، مواد شیمیایی و نهاده های دامپزشکی در کشور گفت: در حال حاضر بیش از 95 درصد داروها و واکسن های دامی و همچنین نزدیک به 80 درصد داروهای حوزه آبزیان در داخل کشور تولید می شود؛ در حالی که کشورمان تا چند دهه گذشته تمام داروها و واکسن های مورد نیاز در حوزه دام و آبزیان را از خارج کشور تامین می کرد.
محمد رضا صفری با بیان اینکه حرفه دامپزشکی در چند سال گذشته از تسهیلات با قیمت مناسبی که در بخش کشاورزی پرداخت می شود به اندازه کافی بهره مند نبوده است افزود: دامپزشکی در حوزه جهاد کشاورزی است و باید همچون سایر حوزه های جهاد کشاورزی از حمایت ها و تسهیلات با قیمت مناسب نیز بهره مند شود.
او ادامه داد: اگر از دامپزشکی حمایت شود به طور قطع صنعت دارو، واکسن و صنایع وابسته به دامپزشکی شتاب بیشتری می گیرد.  
رییس سازمان نظام دامپزشکی کشور با بیان اینکه دارو بالاترین استانداردها را در جهان دارد و پارسال نزدیک به 50 میلیون دلار داروهای دامپزشکی از کشورمان به کشورهای اطراف و حتی کشورهای اروپایی صادر شده است گفت: کارخانه های فعال تولید دارو، واکسن، مواد شیمیایی و نهاده های دامپزشکی کشور امروز به پیشرفت های قابل قبولی رسیده اند که با حمایت گسترده تر از آنها، می توانند بسیاری از بازارهای منطقه را در اختیار بگیرند.
 صفری، از استاندار اصفهان تقاضا کرد از منابع تسهیلات ارزان قیمت  6 درصد که برای توسعه فعالیت های روستایی و عشایری به استان ها ابلاغ شده است در اختیار بخش دامپزشکی نیز قرار دهد چرا که دامپزشکی حضور گستره ای در عرصه های مختلف دارد و علاوه بر اینکه به سلامت تولید و اقتصاد و سلامت مصرف کننده کمک بسیاری داشته است می تواند به ارتقای بهره وری نیز کمک کند.
او با اشاره به عضویت 37 هزار نفر در سازمان نظام دامپزشکی کشور، کمبود منابع تحقیقاتی را از ضعف های جدی دامپزشکی کشور اعلام کرد و گفت:‌ تحقیقات موجود در حوزه دامپزشکی کشور شامل بخشی از پایان نامه های دانشگاهی است که اگر منابع کافی تحقیقاتی و موسسه های تحقیقاتی مناسبی در اختیار دامپزشکی قرار بگیرد و تاسیس شوند، به بهبود تولید، پیشگیری به موقع از بیماری ها، تولید دارو و واکسن های مناسب و در نهایت به ارتقای کمی و کیفی تولید کشور کمک خواهد شد.

 محمد رضا کلاهدوزان  97/01/30

فایل  PDF  چاپ شده در روزنامه اطلاعات  مورخ  97/02/03   صفحه 9


روی کلمات زیر کلیک کنید تا فهرست اخبار مربوطه ارایه شود:

جهاد-کشاورزی اجتماعی

نظر کاربران در مورد اخبار:

کلیه حقوق این وب سایت ، متعلق به سرپرستی روزنامه اطلاعات استان اصفهان می باشد.