ورود دستگاه قضایی به موضوع حقابه های زاینده رود

ورود دستگاه قضایی به موضوع حقابه های زاینده رود

اولویت نخست تامین آب آشامیدنی پنج میلیون شهروند است

اصفهان  خبرنگار اطلاعات: پرونده سقوط هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج در انتظار اعلام نظر گروه های 11 گانه بررسی سوانح هوایی است

دستگاه قضایی ازطریق سازوکار قانونی به موضوع حقآبه‌های زاینده رود، انتقال آب و موضوع خشکسالی ورود کرده است.‏
 دادستان عمومی و انقلاب استان اصفهان با اشاره به این که با محوریت استاندار اصفهان دراین زمینه اقدامات خوبی انجام گرفته است، گفت: دستگاه قضایی با نگاه حفظ امنیت ملی و حقوق عامه، با تدبیر و ازطریق سازوکارقانونی به موضوع حقآبه‌های زاینده رود، انتقال آب و موضوع خشکسالی ورود کرده است.
حسن رحیمی با بیان این که برای حل موضوع و جلوگیری از تنش در این زمینه با استاندار همکاری داریم افزود: برای موضوع تجمع، اخلال درنظم عمومی، تخریب اموال و تعرض به ماموران، وظیفه ما عمل به قانون است و عاملان تحت تعقیب قرار می‌گیرند.‏
 وی تاکید کرد: اولویت نخست تامین آب آشامیدنی پنج میلیون شهروند است. خسروی وفا رئیس دادگستری استان اصفهان هم درباره پرونده اسیدپاشی دراصفهان با اشاره به این که سه نفر از چهار نفر این پرونده موفق به دریافت دیه شده اند، گفت: درباره شناسایی فرد یا افراد مجرم منتج به نتیجه‌ای نشده و پرونده همچنان مفتوح است.
حسن رحیمی دادستان عمومی و انقلاب استان اصفهان درباره رسیدگی به پرونده شرکت نفت سپاهان صدرا گفت: این شرکت مجوز اخذ سپرده از بانک مرکزی را نداشته در حالیکه بیش از سه هزار میلیارد ریال سود سپرده پرداخت کرده است.
وی بااشاره به اینکه این پرونده حدود۸۰۰ شاکی دارد افزود: ابتدای سال ۹۵ درباره توان شرکت برای اعاده حقوق سپرده گذاران کارشناسی و مشخص شد این توان را ندارد و فرد خاطی زندانی و پرونده اش در مرحله رسیدگی است. ‏
پرونده سقوط هواپیمای تهران - یاسوج
رییس کل دادگستری استان اصفهان از رسیدگی به پرونده سقوط هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج در دادسرای اصفهان خبر داد و گفت: این پرونده در انتظار اعلام نظر گروه های 11 گانه بررسی سوانح هوایی است.
 احمد خسروی وفا افزود: گروه های بررسی سوانح هوایی که زیر نظر مدیر کل دفتر بررسی سوانح هوایی است باید نظر کارشناسی خود را در این پرونده اعلام کنند و پس از آن دادگاه رسیدگی به آن در دادگستری اصفهان تشکیل خواهد شد.
او با بیان اینکه بازرس ویژه این پرونده به جد پیگیر دریافت سریع نظر کارشناسی این گروه ها است گفت: بازرس این پرونده که از بازرسان با سابقه استان است، تاکنون تحقیقات مفصلی از تمام افرادی که فکر می شود با این پرواز مرتبط بوده انجام داده اما تا زمانی که نظرهای کارشناسی اعلام نشود، نمی شود اظهار نظر دقیقی درباره اینکه چه کسی در این رابطه مقصر بوده است بیان کرد.
رییس کل دادگستری استان اصفهان افزود: در صورت اجازه قاضی دادگاه رسیدگی به پرونده سقوط هواپیمای تهران - یاسوج، این دادگاه به صورت علنی برگزار خواهد شد.
خسروی وفا با اشاره به اینکه تاکنون هویت 59 نفر از جانباختگان این سانحه هوایی شناسایی شده است گفت: شکایت بیش از دو سوم اولیای دم توسط بازرس ویژه این پرونده دریافت شده است.
او ادامه داد: بازرس ویژه پرونده سقوط هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج از همان ابتدا در تمام مراحل این پرونده حضور داشته است و حتی به همراه هیاتی که برای بازبینی جعبه سیاه هواپیما به فرانسه اعزام شد حضور داشت و تمام مراحل بازبینی جعبه سیاه را مستند نگاری و ضمیمه پرونده کرده است.
رییس کل دادگستری استان اصفهان با بیان اینکه پس از سقوط هواپیمای مسافربری تهران - یاسوج در شهرستان سمیرم اصفهان، پرونده آن در دادسرای شهرستان سمیرم تشکیل شد گفت: با پیگیری های انجام شده و با موافقت رییس قوه قضاییه و دیوان عالی کشور پرونده آن برای رسیدگی به مرکز استان احاله شد.  
هواپیمای مسافربری 72 ATR شرکت هواپیمایی آسمان صبح 29 بهمن پارسال با 65 مسافر و خدمه از تهران به مقصد یاسوج در حال پرواز بود که در محدوده شهرستان سمیرم اصفهان به رشته کوه های دنا برخورد و سقوط کرد و تمام مسافر و خدمه آن جان باختند.


محمد رضا کلاهدوزان  97/02/05

فایل  PDF  چاپ شده در روزنامه اطلاعات  مورخ  97/02/05   صفحه 13روی کلمات زیر کلیک کنید تا فهرست اخبار مربوطه ارایه شود:

اجتماعی

نظر کاربران در مورد اخبار: