درختان ((چهارباغ)) پیش پای مترو جان دادند

درختان ((چهارباغ)) پیش پای مترو جان دادند

داغ درختان بر دل چهارباغ گذاشته شد

ضرب المثل "صداش فردا در میاد" حکایت درختان چهارباغ است که چند سال پیش همزمان با اجرای پروژه قطارشهری در این محدوده و به دور از چشم همه  قطع شده اند و اکنون با کنار رفتن حفاظ کارگاه عمرانی همه متوجه عمق فاجعه شده اند که چه بر سر محور تاریخی آمده است .

این روزها اگر گذر شهروندان به محور تاریخی چهارباغ بیفتد با صحنه دردناکی روبرو می شوند . بخشی ازمحوری که روزگاری زیر سایه درختان سر به فلک کشیده آن خستگی در می کردند و بسیاری بهترین خاطرات خود را در چهارباغ تجربه کرده اند امروز تبدیل به زمینی خاکی شده است که اثری از شماری از درختان زیبا و همیشه سرسبز در آن نیست .چندی است چهارباغ به کارگاه عمرانی بزرگی تبدیل شده که دو سوی این محور ایستگاه های قطار شهری در حال ساخت است و در ضلع غربی نیز پروژه اجرای سنگفرش و پیاده راه کردن این محور ادامه دارد. در میان شلوغی های چهارباغ حد فاصله میدان انقلاب تا خیابان سید علیخان مسیر خاکی طولانی به چشم می‌خورد که میلگردهای رهاشده و تجهیزات ساخت و ساز بر جای خالی درختان نشسته اند و خودنمایی می کنند . اصفهانی هایی که از دست رفتن هویت طبیعی محور تاریخی را تاب نمی آورند با تاسف از قربانی شدن درختان پیش پای توسعه شهر آزرده خاطر شده اند . کسبه ای که چهار دهه درچهارباغ فعال بودند وبیش از دیگران نفسشان به نفس این درختان بند بوده است با افسوس از نابودی هویت طبیعی پیاده راه تفریحی شهر می گویند. ازحفاظ آبی رنگی می گویند که چند سالی اصفهانی ها به دیدن آن عادت کرده بودند و حالا با برچیده شدنش آنها را با این واقعیت تلخ روبه رو کرده و صدای اره برقی از ورای سالها بی خبری از آنچه رخ داده امروز به گوش آنها رسیده است.

به نظر می رسد دوباره تاریخ در حال تکرار شدن است

در اسناد تاریخی روایت شده است  یکی از آثار تاریخی که ظل السلطان حاکم قجری اصفهان قصد تخریب آن را داشت درختان چهارباغ بوده‌است. روزی به حاج آقا نورالله نجفی اصفهانی عالم مبارز دوران مشروطه خبر می‌رسد که عده‌ای به دستور ظل السلطان مشغول کندن درختان چهارباغ هستند حاج آقا نورالله به طلاب مدارس دینی دستور می‌دهد که جلوی این کار را بگیرند آنها هنگامی به چهارباغ می‌رسند که تعدادی از درختان قطعه قطعه شده بود. طلبه‌ها جلوی آنها را می‌گیرند و کتک مفصلی به عمال ظل السلطان می‌زنند و از قطع سایر درختان جلوگیری می‌کنند. به نظر می رسد دوباره تاریخ در حال تکرار شدن است و این بار به نام توسعه بخشی از هویت شهر اصفهان در حال نابودی است. مدیر عامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری اصفهان در گفتگو با اطلاعات تاکید می کند که درختان چهارباغ در این محدوده سال ها پیش و در زمان مدیریت شهر اسبق در چند مرحله قطع شده اند و امروز شهروندان در غیاب حفاظ جای خالی آنها را احساس می کنند. فروغ مرتضایی نژاد از اولین رویارویی اش با فضای بدون درخت  چهارباغ پس از برداشته شدن حفاظ ها و متاسف شدن از نبودن درختانی می گوید که شهروندان به بودن آنها دلخوش بودند. وی به پروژه قطارشهری اصفهان و داستان پرماجرایش که داغ درختان را به دل چهارباغ گذاشت، اشاره می کند و با تاکید بر اینکه این محور خیابان معمولی نیست و بخشی از هویت اصفهان است، تاکید می کند که اگر مترو از این محور نمی گذشت بهتر بود. مدیر عامل سازمان پارک ها وفضای سبز شهرداری اصفهان می گوید برای من به عنوان شهروند اصفهانی قطع درختان قابل قبول نیست.

او به ورود سازمان پارک ها به پروژه های عمرانی شهرخبر می دهد و تاکید می کند : رویکرد مدیریت جدید شهر هماهنگی میان حوزه های عمرانی و فضای سبز با هدف حفظ و احیای این منابع حیاتی است. وی با تاکید براینکه در گذشته برای اجرای پروژه پیاده راه سازی چهارباغ با سازمان پارکها هماهنگی نشده است،از  تداوم اجرای طرح با نظارت این سازمان خبر می دهد و از ناظر و نماینده سازمان می گوید که در پروژه حضور دارد تا درختان آسیب نبینند. به گفته مدیر عامل سازمان پارک ها وفضای سبز شهرداری اصفهان دیگردر هیچ پروژه های عمرانی در شهر درختی قطع نمی شود . مرتضایی نژاد در پاسخ به این سوال که چه برنامه ای برای جایگزین کردن درخت در این محدوده دارید به عمق کم بستر خاک در این محور تاریخی اشاره می کند و یادآور می شود : به این دلیل جایگزین شدن درختان جدید امکان ندارد واگر عمق مناسب وجود داشت  می توانستیم خوشبین به این موضوع باشیم که درختان جدید تا 50 سال آینده در این محدوده دیده شود. اما از رحیمی دادستان اصفهان که یکی از وظایف خود را دفاع از حقوق عامه مردم می داند درباره ی این اتفاق پرسیدم و اینکه دستگاه قضا به این موضوع ورود می کند . او گفت بر اساس قانون هر درختی که بدون مجوز شهرداری قطع شود تخلف است اما پاسخ نداد که اگر این کار در محدوده تاریخی چهارباغ و برای درختان با قدمت بیش از صد سال و توسط خود شهرداری انجام شود چه دستگاهی نظارت خواهد کرد . به گفته وی اگر شهرداری قبل از اجرای پروژه متعهد شده باشد که همزمان با اجرا هیچ تغییری در این محور تاریخی ندهد می توان گفت تخلف شده است . او با تاکید بر اینکه بر اساس قانون ، شهرداری مکلف است خسارت درختان قطع شده را بپردازد و یا در محدوده دیگری اقدام به کاشت درخت کند گفت : اگر در این باره شکایتی  از سوی سمن ها انجام شود برای رسیدگی ورود خواهیم کرد . وی یادآور شد : اگر درختی که قطع شده و یا فضای سبزی که از بین رفته قابل توجیه نباشد قابل پیگیری است .


اصفهان خبرنگار اطلاعات: نفیسه یزدانی  97/04/04


نظر کاربران در مورد اخبار: