آوازخوانی در حاشیه پل‌های تاریخی، میراث ماندگار یا جرم؟

آوازخوانی در حاشیه پل‌های تاریخی، میراث ماندگار یا جرم؟

آواز خواندن در کنار پل‌های تاریخی (خواجو و سی‌و سه‌پل) که مانوس با زاینده‌رود بوده و هستند سنت و میراثی قدیمی محسوب می‌شود که از گذشتگان به ارث رسیده است

اگر به اصفهان سفر کرده باشید تصنیف قدیمی آوازخوانی را در هر کوی و برزن از زبان پیر و جوان شنیده‌اید که با خود زمزمه می‌کنند اما یکی از بهترین سنت‌ها که در این خطه وجود دارد آنکه مردمان هنرمند اصفهان این تصنیف‌ زیبا و دیگر اشعار شاعران نامدار را در حاشیه زاینده‌رود و در کنار پل‌های تاریخی با آوازی خوش می‌خوانند.
آواز خواندن در کنار پل‌های تاریخی (خواجو و سی‌و سه‌پل) که مأنوس با زاینده‌رود بوده و هستند سنت و میراثی قدیمی محسوب می‌شود که از گذشتگان به ارث رسیده است. در حوزه میراث فرهنگی از این سنت و آیین به نام میراث فرهنگی ناملموس یاد می‌شود که نسل به نسل در این شهر به یادگار مانده است و باید به عنوان یک میراث حفظ شود. سالها است این میراث ماندگار در شهر اصفهان با چالش جدی روبرو است و به رغم تدوین شناسنامه فرهنگی و ترسیم نقشه راهبردی این حوزه شاهد لجام گسیختگی و نابسامانی این سنت هستیم و نهادهای فرهنگی از گذشته تاکنون هیچ‌برنامه‌ای برای ساماندهی این آیین نداشتند و ندارند و باید گفت علت ماندگار این میراث علاقه مردم اصفهان به خواندن و البته شنیدن این آوازها است که هرگاه فردی با صدای خوش شروع به خواندن آوازهای قدیمی و تصنیف‌های زیبا می‌کند گرد او جمع می‌شوند که علاوه بر شنیدن، مشوق خواننده می‌شوند و او را ترغیب به خواندن مکرر می‌کنند.
از نکات جالب آنکه پیرمردان و جوانان در کنار هم در جمع مردم آوازخوانی می‌کنند و به شیوه مرسوم نخست آنانکه که موی سپید هستند آغازگر خواندن می‌شوند و در ادامه جوانان گوی سبقت را از آنها می‌ربایند و ساعاتی مردم را به شنیدن صدای خود مهمان می‌کنند. اصوات خوش‌آوازه خوانان در کنار صدای جریان آب در بستر زاینده رود آن‌قدر آرامش بخش است که هر کس یک‌بار آن را تجربه کند محال است آن را فراموش کند.
اما متاسفانه مسوولان به جای اینکه از این فرصت‌ فرهنگی بهترین استفاده را کنند و به جای حل مسأله، صورت مساله را پاک می‌کنند و اجازه برپایی جمع‌های آوازه‌خوانی را نمی‌دهند و به محض گرد هم آمدن شماری و خواندن تصنیف‌ها و آوازها، نیروی انتظامی این جمع را که می‌توانند فرصتی برای جذب توریست و گردشگر باشند، متفرق می‌کند.
از سردار آقاخانی فرمانده انتظامی استان اصفهان در این‌باره سؤال کردم که آیا آواز خواندن و شنیدن در کنار پل‌های تاریخی جرم محسوب می‌شود، او گفت: متأسفانه هیچ‌نهاد فرهنگی مسوولیت این موضوع را قبول نکرده است تا بتوان آن را ساماندهی کرد.
وی با تاکید بر اینکه بارها در کارگروه فرهنگ عمومی استان این موضوع را مطرح کرده‌ایم و خواستار آن شده‌ایم که مسوولیت این جمع را نهادی قبول کند اما در ساماندهی آن توفیق نداشته‌ایم ادامه داد: متاسفانه در این جمع شدن‌ها شاهد وقوع تخلفاتی هستیم و اگر آوازخوانی در کنار پل‌ها متولی داشت به راحتی این مباحث و جرائم کاهش می‌یافت و ما هم می‌توانستیم امنیت آن را تامین کنیم.
سردار آقاخانی با بیان این‌که به دلیل نامشخص بودن متولی این موضوع مجبور هستیم چنین جمع‌هایی را متفرق کنیم افزود: گاهی در چنین جمع‌هایی اشعاری خوانده می‌شود که با فرهنگ ما همخوانی ندارد و اگر ارشاد مسوولیت را قبول می‌کرد و مجوزی ارائه می‌کرد شاهد این همه پارادوکس نبودیم، در جایی که گروهی این سنت را میراث فرهنگی ناملموس قلمداد می‌کنند و به آن افتخار می‌کنند و در صدا و سیمای جمهوری اسلامی گزارش‌هایی از این آیین تولید و پخش می‌شود که خواننده‌های سرشناس کشور با حضور در جمع آوازه‌‌خوانان با آنها تصنیف‌هایی را زمزمه می‌کنند، شاهد برخوردهای نامناسب با مردمی هستیم که بار احیا و ماندگاری این آیین را بر دوش کشیده‌اند تا برای آیندگان باقی بماند.
وقت آن رسیده است تا مسوولان با تیزهوشی علاوه‌بر ساماندهی این سنت قدیمی، به عنوان یک فرصت از آن بهترین بهره را ببرند و این سند ماندگار را به عنوان یک میراث فرهنگی ناملموس به همه جهانیان معرفی کنند.

اصفها خبرنگار اطلاعات : نفیسه یزدانی 97/01/17نظر کاربران در مورد اخبار:

سلام. آفرین بر این خبرنگار که پاسدار و حامی میراث فرهنگی ناملموس و مردمی شهر زیبای اصفهان است. امیدوارم مدیران شهر و استانی به حفظ صحیح آثار فرهنگی اصفهان با دقت بنگرند و با بی توجهی دل مردم را برنج نیاورند. با سپاس از مطلب خوب شما

نویسنده: علی دوست ۱۳۹۸/۲/۴