زنان زندانی اصفهان با حسرت از آرزوهای برباد رفته‌

زنان زندانی اصفهان با حسرت از آرزوهای برباد رفته‌

سخن می‌گویند

اصفهان  خبرنگار اطلاعات: زندان نسوان در شهر اصفهان، پس از جدایی (بند نسوان) از زندان مرکزی اصفهان درشمالی‌ترین نقطه شهر ساخته و همسایه کانون اصلاح و تربیت شد.
در آهنی و بزرگ زندان زنان رو به حیاطی نه چندان بزرگ باز می‌شود با دیوارهای سرد و بی روح که به مدد جمله‌های اخلاقی و اعتقادی آموزنده، جان گرفته است. چند قدمی که از در اصلی دور می‌شویم به ناگاه کودکانی با چشمان منتظر را ایستاده بر درگاهی می‌بینیم که دوران شیرین کودکی خود را پشت دیوارهای بلند زندان می‌گذرانند تا در کنار مادرانی باشند که گرچه راه را به اشتباه رفته‌اند و نادمند اما همچنان امیدوار به زندگی ادامه می‌دهند.‏
‏ مهدکودک حضرت علی‌اصغر (ع) محلی است تا کودکان کمتر از ۲ سال از ۸ صبح تا یک بعدازظهر با همسن و سالان خود شادی‌های دوران کودکی و حضور در فضای آرام را تجربه می‌کنند.‏
‏ روحانی سرپرست زندان زنان با بیان اینکه بر اساس آیین‌نامه، کودکان تا دو سال در این مهدکودک نگهداری می‌شوند تا در کنار مادرانشان باشند افزود: ۱۵ کودک در زندان نگهداری می‌شوند و ۲ مادر باردار نیز داریم.
پس از مهدکودک وارد ساختمان اصلی می‌شویم و در ورودی، بخش‌های مختلف همچون دفتر وکیل، اتاق ملاقات شرعی، دفتر مددکار و…. به چشم می‌آید.
از یک راهرو نه چندان طولانی که عبور کنیم به نقطه‌ای می‌رسیم که دور تا دور آن اتاق‌های مختلف ساخته شده است و در هر اتاق گروهی از زنان زندانی مشغول به انجام یک کار هنری هستند از فیروزه‌کوبی گرفته و خیاطی تا قالیبافی و دوخت محصولات چرمی که هر کدام در نوع خود منحصربفرد هستند.در میان افراد شاغل در این کارگاه‌ها می‌توانی دختران ۱۵ و ۱۷ ساله را ببینی تا زنانی که سفیدی موهایشان نشان از تجربه سالها زندگی دارد.
اما همه آنها در یک مورد با هم اشتراک دارند و آن خطایی است که در یک لحظه غفلت انجام داده‌اند، چه آن دختر ۱۵ ساله با چشمان مضطرب که قاتل پسر عمه اش شده و جویدن ناخن‌هایش در هنگام گفتگو نشان از درون نا آرام او می‌دهد یا دختر ۱۷ ساله‌ای که به جرم کیف قاپی در زندان است و می‌گوید الان هنرمندم و کاری بلدم و کیف می‌دوزم یا آن بانوی ۵۰ ساله خوش سخنی که به خاطر نگهداری موادمخدر دیگران در خانه‌اش متحمل حبس شده است و آگاه نبودن از قوانین باعث شده این روزهای سخت را تحمل کند.‏
زندان زنان را برای بازدید از کانون اصلاح و تربیت ترک می‌کنیم. در محوطه اصلی که زندان زنان در یک سوی آن و کانون اصلاح و تربیت در سوی دیگر آن واقع شده است مرکزی برای بازداشت موقت زندانیان جوان و نوجوان در دست ساخت است که اعتبار آن توسط خیرین تامین می‌شود.
اما سالن ملاقات جدید و تازه ساخته شده کانون اصلاح و تربیت نیز با حضور مدیر کل زندان‌های استان افتتاح شد تا مددجویان کانون هفته‌ای یک بار در محیطی آرام بتوانند با خانواده‌های خود دیدار کنند. اما کانون اصلاح و تربیت در دل خود داستان دیگری دارد.‏
‏ جوانان و نوجوانانی را در این مرکز می‌بینی که هر کدام دارای ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بالقوه هستند اما قربانی شرایط نامناسب خانوادگی و اجتماعی شده و راه را از بیراهه تشخیص ندادند. در این مرکز جوانان و نوجوانان در ۳ خوابگاه بر اساس سن تفکیک شده‌اند.
نوجوانی از این مرکز با صوت خوش آیاتی از قرآن را برای خبرنگاران تلاوت می‌کند که مورد توجه حاضرین قرار می‌گیرد اما افسوس و صد افسوس که این پسر کوچک با جثه ظریف به جرم قتل در اینجا نگهداری می‌شود.
۱۵ رشته و حرفه به ۸۰ کودک و نوجوانی که در این مرکز زندگی می‌کنند آموزش داده می‌شود تا بعد از بازگشت به جامعه بتوانند از این هنر خود برای زندگی عزتمندانه بهره مند شوند. گرجی زاده
مدیر کل زندان‌های استان اصفهان با اعلام اینکه ۳۷ درصد از زندانی‌ها پس از برگشت به جامعه دوباره به زندان‌ها برمی گردد، گفت: علت آن عدم پذیرش جامعه است و باید این نگاه تغییر کند زیرا مجرم دوران محکومیت خود را گذرانده است. به گفته وی بیشترین نوع جرم زندانیان در استان درگیری و نزاع است.
او از کمبود زیر ساخت‌ها در زندان‌های اصفهان نیز سخن گفت و یادآور شد: از سال‌ها پیش زیر ساخت‌های زندان هیچ تغییری نکرده است و نیازمند حمایت‌های دولتی برای ارتقای تجهیزات و زیرساخت‌ها هستیم. ماهیت زندان‌ها با آنچه در گذشته درباره آن می‌دانیم تغییر کرده است، امروزه بیشتر فعالیت‌ها در زندان متمرکز بر آموزش‌های فرهنگی و خودسازی است و ایجاد اشتغال و آموزش یک حرفه به مددجویان در دستور کار مسئولان قرار دارد.
امر مهمی که اگر تا قبل از ورود مجرمان به زندان به آن توجه می‌شد قطعا بسیاری از افراد پایشان به زندان باز نمی‌شد و تک تک آنها می‌توانستند فرصت زندگی در جمع خانواده را از دست ندهند.

نفیسه یزدانی  96/06/16

نظر کاربران در مورد اخبار: