اخبار

شروع به کار با لنـدریـک که می تواند هر آنچه را که شما برای ایجاد آگاهی ، ایجاد ترافیک ، اتصال به آن نیاز دارید فراهم کند.

آشنایی با موسسه اطلاعات
آشنایی با موسسه اطلاعات

" اطلاعات در یک نگاه "

نخستین بار، در اتاق کوچک عمارتی کهنه در خیابان علاء الدوله ( فردوسی امروزی ) دفتری با نام دفتر " اطلاعات " توسط عباس مسعودی دایر شد که کارش تهیه و تنظیم خبرهای سیاسی و حوادث روز، برای نشریه های گوناگون آن دوران بود.

در سال 1305 و سه سال بعد از تاسیس دفتر اطلاعات، سرپرست آن از وزارت معارف خواستار دریافت امتیاز تاسیس روزنامه شد و چنین بود که با گرفتن این مجوز، نخستین شماره روزنامه اطلاعات در 19 تیرماه 1305 انتشاریافت. انتشار اطلاعات در آغاز فقط دو صفحه را در بر می گرفت و تیراژ آن 500 نسخه بود، به این حال به صورت منظم منتشر نمی شد. اعضای کادر آن نیز به جز سرپرست و مدیر روزنامه، فقط دو نفر بودند .
اما به تدریج این مرکز گسترش یافت و با گذشت زمان، محدوده کارش از انتشار یک روزنامه بسیار فراتر رفت تا آن حد که به صورت یکی از بزرگترین موسسه های فرهنگی خاورمیانه درآمد.
موسسه ای با نشریه های گوناگون که نام آنها و تاریخ انتشار هر یک به شرحی است که اینک می خوانید :
•    ژورنال دو تهران (نشریه فرانسوی زبان ) در 1313/12/24
•    اطلاعات هفتگی (هفته نامه اجتماعی ) در 1320/1/1
•    اطلاعات هوایی در 1327/1/26
•    تهران ژورنال ( نشریه انگلیسی زبان ) در 1333/2/31
•    اطلاعات بانوان در 1335/1/12
•    اطلاعات دختران و پسران در دیماه 1340
•    اطلاعات سالیانه در 1338
•    الاخاء ( نشریه عربی زبان ) در 1339/7/9
•    جوانان امروز در 1345/7/1
•    دنیای ورزش در 1349/6/14
سالم سازی و تحول کیفی این موسسه بزرگ
هر چند محتوای بیشتر این نشریه ها به اقتضای سیاست های کلی تحمیل شده در آن دوران، آمیزه ای از مطالب سیاسی، اجتماعی، داستان ها و تصاویر مبتذل و متناسب با فرهنگ حاکم و رایج آن عصربودند، اما این موسسه به سبب گستردگی و تنوع فعالیت های مطبوعاتی اش به هر حال بزرگترین موسسه مطبوعاتی کشور به شمار می آمد.
با پیروزی انقلاب شکوهمند مردمی و اسلامی ایران، موسسه های اطلاعات و کیهان بر اساس حکم دادستانی انقلاب مصادره شدند و در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفتند. سپس از اوایل سال 1359 ، نمایندگانی از سوی امام خمینی (ره) برای اداره این دو موسسه بزرگ مطبوعاتی منصوب شدند. از این مقطع دوره حساس پیرایش و سالم سازی و تحول کیفی این موسسه بزرگ آغاز شد که خود، کار سترگ و حساسی بود.
درآن سال ها، موسسه اطلاعات برغم گستردگی بسیار، رویاروی مسایل و مشکلات افتصادی گوناگون، پیچیده و فزاینده ای بود. از این رو از دو جنبه می بایست تحت نظارت قرار می گرفت و حمایت می شد. نخست، ضرورت حمایت مالی از موسسه مطرح بود. زیرا، از یک سو بدهی های بسیار داشت و از سوی دیگر، بیشتر ماشین ها و دستگاه ها و تاسیسات گوناگون آن فرسوده و قدیمی بودند و برخی نیز " از رده خارج شده " به شمار می آمدند.
جنبه دیگر، حمایت فکری و بازسازی درونی، به موازات کادر سازی و هماهنگ ساختن آن با هدف ها و آرمان ها انقلاب مردمی و شکوهمندی بود که بر پایه ارزش های مقدس اسلامی استقرار یافته است. حال آنکه بیشتر نشریه های موسسه در جریان تحولات دوران انقلاب تعطیل شده بودند و فقط نشریه های اطلاعات هفتگی، جوانان، دنیای ورزش و اطلاعات بانوان منتشر می شدند، آن هم با تیراژ اندک. زیرا تیراژ بیشتر آنها به سبب دگرگونی هایی که گفته شد، بسیار پایین آمده بود.
 با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، سیاست های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگ کشور تحت الشاع وضعیت جدید قرار گرفت و موسسه اطلاعات نیز از آثار این رخداد بزرگ بر کنار نماند.
بنابراین دفاع همه جانبه از میهن در برابر دشمن متجاوز، متناسب با ویژگی های هر یک از نشریات، به عنوان مهمترین فریضه دینی و ملی در صدر تلاش های موسسه اطلاعات مورد توجه قرار گرفت و نشریه "اطلاعات جبهه" نیز به همین ضرورت در جبهه های نبرد و همچنین پشت جبهه ها منتشر شد.
شایسته یادآوری است که در نیمه اول دهه 60 ( آذر 1363 ) موسسه و تحریریه روزنامه اطلاعات مورد بازدید سرزده رییس جمهور وقت (حضرت آیت الله خامنه ای ) قرار گرفت و هم زمان نیز بخش حروفچینی کامپیوتری این موسسه به وسیله رییس جمهور افتتاح شد. با وجود نوسازی بخش حروفچینی، توسعه و نوسازی سایر بخش ها از جمله دستگاه های کهنه شده ی چاپ، به فضای جدید و ساختمان جدید و طراحی مجموعه ای نوین نیاز داشت.
چنین بود که پروژه عظیمی برای احداث مجموعه ساختمان های جدید موسسه اطلاعات در بلوار میرداماد، تقاطع بزرگراه شهید حقانی و خیابان نفت جنوبی، به اجرا در آمد. مجموعه ساختمان هایی که بیش از 50 هزار متر مربع زیربنا دارد و در زمینی به وسعت 17 هزار متر مربع احداث شده است.
این مجموعه عظیم در برگیرنده این ساختمان ها است:
•    ساختمان چاپخانه که هفت طبقه صنعتی دارد.
•    ساختمان انبار و توزیع که در برگیرنده 5/4 طبقه صنعتی و بام آن که جایگاه فرود هلی کوپتر است.
•    ساختمان برج اداری که بلندترین بنای موسسه اطلاعات است 17 طبقه اداری دارد.
همه این ساختمان ها با بالاترین استاندارد های فنی و سازه احداث شده اند، به گونه ای که در برابر زلزله ای با قدرت 8 درجه ریشتر، تاب مقاومت دارند.
با اجرای این طرح ها و برنامه های فراگیر و گسترده و نیز با تدوین و کاربرد سیاست های فرهنگی و مطبوعاتی هم سو با هدف ها و سیاست های کلان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، موسسه اطلاعات اکنون از هر نظر بزرگترین موسسه مطبوعاتی کشور شناخته می شود.
روزنامه اطلاعات :
روزنامه اطلاعات که به عنوان پرسابقه ترین روزنامه موجود کشور، بنیانگذار روزنامه نگاری نوین در ایران از سال 1305 تا به حال به جز دوران اعتصاب مطبوعات ( در روزهای با شکوه انقلاب اسلامی ایران از تاریخ 57/8/15 تا 57/10/15 ) بطور مرتب منتشر شده است. این روزنامه پرسابقه ترین روزنامه ایران است، که در حال حاضر با چند صد هزار نسخه تیراژ، در سراسر کشور منتشر می شود و اولین مبتکر توزیع  روزانه از طریق پست در محل مورد نظر مشترک و در کوتاه ترین زمان ممکن است. بیش از 750 نمایندگی اطلاعات را تا دورترین نقاط ایران توزیع می کنند.
 
        

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب