اخبار

شروع به کار با لنـدریـک که می تواند هر آنچه را که شما برای ایجاد آگاهی ، ایجاد ترافیک ، اتصال به آن نیاز دارید فراهم کند.

خط قرمز ما در استفاده از آب های زیر زمینی ؛ کیفیت آن است
خط قرمز ما در استفاده از آب های زیر زمینی ؛ کیفیت آن است

" هاشم امینی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در حال حاضر حدود 1000 لیتر بر ثانیه کمبود آب آشامیدنی مورد نیاز مردم را از طریق چاه تامین می کند. خط قرمز ما در استفاده از آب های زیر زمینی کیفیت آن است و تا زمانی که کیفیت آب چاه به تایید مرکز بهداشت استان نرسد، حق استفاده آن را نداریم. "

اصفهان - خبرنگار اطلاعات: علت اُفت فشار آب آشامیدنی در اصفهان برغم بارش های مناسب در سال آبی جاری و حجم 800 میلیون متر مکعبی آب در پشت سد زاینده رود، تکمیل نشدن سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ است و تا زمانی که این سامانه وارد مدار شود کمبود آب به صورت افت فشار و قطع آب به مردم اصفهان تحمیل خواهد شد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در نشست خبری به مناسبت هفته صرفه جویی در مصرف آب (اول تا هفتم تیر) با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه آب آشامیدنی 4 میلیون نفر در 56 شهر و 300 روستای استان اصفهان از طریق تصفیه خانه (بابا شیخعلی) به عنوان تنها سامانه آبرسانی اصفهان بزرگ تامین می شود گفت: ظرفیت تامین آب آشامیدنی این تصفیه خانه 11.5 متر مکعب در ثانیه بوده اما نیاز آب آشامیدنی جمعیت زیر پوشش آن در پیک مصرف تابستان حداقل 14.5 متر مکعب در ثانیه است.

هاشم امینی افزود: شرکت آب و فاضلاب استان در حال حاضر مجبور است بخشی از کمبود آب تصفیه خانه بابا شیخعلی را از طریق آب چاه جبران کند و تنها راهکار برای حل مساله اُفت فشار آب در اصفهان بهره برداری از سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ است.

امینی گفت: شرکت آب منطقه ای با منابع ناچیزی در حال ساخت تصفیه خانه و خطوط انتقال سامانه دوم آبرسانی اصفهان بزرگ است و برای تکمیل آن بیش از 3000 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

او در ادامه با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در حال حاضر حدود 1000  لیتر بر ثانیه آب آشامیدنی مورد نیاز مردم را از طریق چاه تامین می کند افزود: خط قرمز ما در استفاده از آب های زیر زمینی کیفیت آن است و تا زمانی که کیفیت آب چاه به تایید مرکز بهداشت استان نرسد، حق استفاده آن را نداریم.

وی با اشاره به اینکه شرکت آب و فاضلاب استان در رابطه با بازچرخانی آب های خاکستری تفاهم نامه ای با سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان شرکت امضا کرده است، بر فرهنگ استفاده از آب های خاکستری در منازل مسکونی تاکید کرد و گفت: آبی که در فلاش تانک ها استفاده می شود آب آشامیدنی با کیفت است اما براحتی از طریق سرویس های بهداشتی از دسترس خارج می شود در حالی که می توان از آب ظرف شویی ها و رو شویی ها در فلاش تانک ها استفاده کرد.

طرح های در دست اجرا:

امینی به طرح های در دست اجرای شرکت آب و فاضلاب پرداخت و افزود: طرح آبرسانی به باغبهادران تا 2 ماه آینده و طرح آبرسانی به گلشن و روستاهای آن از توابع شهرستان دهاقان نیز پاییز امسال به بهره برداری می رسد.

به گفته وی ؛ تصفیه خانه فاضلاب چادگان با بیش از 60 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است و تصفیه خانه فاضلاب شهر اژیه نیز تا آخر امسال به بهره برداری می رسد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در ادامه با اشاره به اینکه از 1286 روستای استان اصفهان 953 روستا زیر پوشش آب آشامیدنی سالم و پایدار قرار دارند گفت: یکی از سیاست های جدی وزارت نیرو برای تامین آب سالم و پایدار روستاها، ایجاد مجتمع های آبرسانی روستایی است و تاکنون 14 مجتمع آبرسانی روستایی استان در قالب 217 روستا به بهره برداری رسیده و 24 مجتمع آبرسانی دیگر نیز در قالب 257 روستا با 48 درصد پیشرفت فیزیکی در حال ساخت است.

امینی افزود: تاکنون 130 میلیارد تومان اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی و 85 میلیارد تومان هم از محل اعتبارات استانی برای تکمیل مجتمع های آبرسانی روستایی استان هزینه شده و برای تکمیل آنها به 500 میلیارد تومان اعتبار دیگر نیاز است.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در ادامه با اشاره به اینکه از آغاز اجرای طرح حذف قبوض کاغذی آب بها در استان و ارسال اطلاعات ضروری قبض برای مشترکین به صورت پیامک خبر داد و گفت: این طرح از اول تیر برای نزدیک به هزار مشترک در محله های کوی سپاهان؛ منازل سازمانی راه آهن و کوی پرتو در بختیاردشت اجرا شده است.

الگوی مصرف آب

معاون خدمات مشترکین و درآمد شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نیز با بیان اینکه امسال الگوی مصرف هر واحد مسکونی در کشور 14 متر مکعب در ماه تعریف شده است گفت: چنانچه مشترکان کمتر از الگوی تعریف شده، آب مصرف کنند به عنوان مشترکان خوش مصرف شناخته می شوند و در قبوض آنها بسته های تشویقی به صورت ریالی اعمال خواهد شد ولی مشترکان پر مصرف نسبت به مازاد بر الگوی مصرف، جریمه می شوند.

رضا رضایی افزود: قیمت تمام شده هر متر مکعب آب آشامیدنی در کشور 1000 تومان است اما به قیمت 485 تومان فروخته می شود.

امیر حسین حکمتیان معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان نیز به اجرای شبکه جمع آوی فاضلاب شهرک زاینده رود، محله جی شیر و روشن دشت در شرق شهر اصفهان اشاره کرد و گفت: تا 3 سال آینده تمامی این محدوده زیر پوشش شبکه جمع آوری فاضلاب قرار می گیرند.

ناصر اکبری معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان هم گفت: در حالی سرانه مصرف آب بخش خانگی در کشور برای هر نفر 157 لیتر در شبانه روز اعلام شده که این رقم در استان اصفهان 149 لیتر است.

محمدرضا کلاهدوزان 98/04/05   

خبر چاپ شده در روزنامه اطلاعات  98/04/17 صفحه 7

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب