اخبار

شروع به کار با لنـدریـک که می تواند هر آنچه را که شما برای ایجاد آگاهی ، ایجاد ترافیک ، اتصال به آن نیاز دارید فراهم کند.

ذوب آهن اصفهان: صادرات سنگ آهن هیچ توجیهی ندارد
ذوب آهن اصفهان: صادرات سنگ آهن هیچ توجیهی ندارد

" شرکت ذوب آهن اصفهان به دلیل نداشتن معادنی که خود روزی مدیریت آنها را بر عهده داشت اکنون با نیمی از ظرفیت خود کار می کند. "

اصفهان - خبرنگار اطلاعات: صادرات سنگ آهن هیچ توجیهی ندارد زیرا این ماده معدنی استراتژیک، یکی از اجزای اصلی تولید در کشورمان است.


مدیر عامل شرکت ذوب آهن اصفهان با بیان این مطلب و با اشاره به اینکه سنگ آهن جزو انفال است و به همه مردم تعلق دارد گفت: مجوز بهره برداری از معادن سنگ آهن صادر شده است تا اشتغالزایی ایجاد شود و همه از ارزش آفرینی آن بهره مند شوند اما این ماده معدنی اکنون صادر می شود و مردم و صنایع کشور که اقتصاد منهای نفت را باید محقق کنند از سود آن بی بهره می شوند.

منصور یزدی زاده افزود: صادرات نهاده های معدنی همچون سنگ آهن سود زیادی دارد و همین بهره برداران معادن به سمت صادرات این مواد معدنی استراتژیک رفته اند که امیدواریم وزارت صمت به عنوان متولی در این زمینه اقدام اساسی انجام دهد.


  او با بیان اینکه با شرایط فعلی در حدود سال 1410 شاید سنگ آهنی برای تولید نداشته باشیم و به یک وارد کننده این ماده معدنی استراتژیک تبدیل شویم گفت: معادن به جای اینکه در عمق فعال باشند و اکتشافات جدید را بهره برداری کنند از حیطه تخصصی فرایندهای معدنی فاصله گرفته اند و به سمت تولید شمش و محصولات فولادی رو آورده اند و این نشان می دهد که راهبرد مشخصی در این زمینه وجود ندارد و به بیراهه رفته ایم.

مدیر عامل شرکت ذوب آهن اصفهان به نبود توازن بین زیرساخت ها و توسعه زنجیره فولاد پرداخت و گفت: هر ساله باید حدود 600 میلیون یورو سرمایه گذاری در زیرساخت ها زنجیره تولید فولاد انجام شود که رقم قابل توجهی است و برنامه ریزی دقیقی را می طلبد و در غیر این صورت هرچقدر در افق 1404 در فولاد، گندله و آهن اسفنجی ظرفیت سازی هایی انجام شود ولی در حوزه سنگ آهن و کنسانتره با مشکل روبرو خواهیم شد.


 یزدی زاده در ادامه به ظرفیت سالانه تولید 4 میلیون تن چدن ذوب آهن اشاره کرد و گفت: این شرکت برای تولید این میزان فولاد به 6 میلیون تن مواد آهن دار شامل سنگ آهن دانه بندی، کنسانتره و گندله نیاز دارد اما اکنون به دلیل نداشتن معادنی که خود روزی مدیریت آنها را بر عهده داشت با نیمی از ظرفیت خود کار می کند.

 او افزود: همه تلاش ما در یک سال گذشته بر این موضوع متمرکز بوده که بتوانیم جدا شدن معادن از ذوب آهن و تاثیر منفی آن بر روند تولید این شرکت را برای دولت و وزارت صمت شفاف کنیم زیرا حق ذوب آهن اصفهان به عنوان نخستین تولید کننده فولاد در کشور فراتر از این است که به دلیل نداشتن مواد اولیه نتواند با تمام ظرفیت خود کار کند.

محمد رضا کلاهدوزان  98/04/09  

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب