اخبار

شروع به کار با لنـدریـک که می تواند هر آنچه را که شما برای ایجاد آگاهی ، ایجاد ترافیک ، اتصال به آن نیاز دارید فراهم کند.

پروژه پکیج تصفیه آب خاکستری به ظرفیت 15 مترمکعب در شبانه روز کشور افغانستان
پروژه پکیج تصفیه آب خاکستری به ظرفیت 15 مترمکعب در شبانه روز کشور افغانستان

" کار منحصر بفرد از شرکت دانش بنیان مهندسی کاشفان نیل فام "

از آنجا که بار آلودگی این نوع پساب یعنی آب خاکستری در حد متوسط  قرار دارد، با استفاده از سیستم های پیشرفته پکیج تصفیه آب خاکستری نیلفام، استفاده مجدد این آب در مصارف غیر شرب قابل بازیافت است.


پکیج تصفیه آب خاکستری نیلفام، از سوی سازمان صنعت معدن و تجارت به عنوان محصول برتر تحقیق و توسعه سال 1396  اعلام شده است. به کمک خصوصیات منحصربفرد این پکیج تصفیه فاضلاب، قابلیت بازیابی و استفاده 80 درصد فاضلاب تولیدی در بخش های مصارف خانگی، صنعتی و کشاورزی طبق استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست فراهم  شده که پس از تصفیه به غیر از مصرف شرب، در بقیه موارد قابل استفاده است. این محصول در حال انجام مراحل ثبت اختراع است. پکیج تصفیه آب خاکستری نیلفام با توجه به معضلات خشکسالی جهانی و نیاز روز کشور به به بازار عرضه شد. راه حل تصفیه آب خاکستری به آب استاندارد قابل استفاده در کشورهای مختلف مورد توجه ویژه است و روش علمی و نوآوری این شرکت با هزینه پایین تولید دستگاه و نگهداری آن، یک افتخار ملی برای ایرانیان است.

پساب های تصفیه شده، منبع مقرون به صرفه و پایدار آب و انرژی، مواد مغذی و سایر مواد بازیافتنی هستند. هزینه های مدیریت پساب ها تا حد زیادی به واسطه منافع آن در زمینه سلامت انسان ها، توسعه اقتصادی و پایداری محیط زیست و نیز ایجاد فرصت های شغلی جدید و ایجاد مشاغل سبز بیشتر، کارایی فراوان دارد.

شایان ذکر است تمامی محصولات تولیدی شرکت مهندسی کاشفان نیل فام که شامل انواع دستگاه های تصفیه فاضلاب خانگی و صنعتی است، قابلیت بازیافت پساب را به صورت استاندارد فراهم می کنند.  


- کاربرد دقیق پکیج تصفیه آب خاکستری نیلفام

آب  خاکستری چیست؟  آب مصرفی حمام، دوش و روشویی، لباسشویی، جمع آوری آب باران و هر نوع آب دارای آلودگی و افزودنی دیگری به جز آب سرویس های بهداشتی را آب خاکستری می گویند.

آب سیاه چیست؟  آب سرویس های بهداشتی را آب سیاه می نامند.

از آنجا که بار آلودگی این نوع پساب یعنی آب خاکستری در حد متوسط  قرار دارد، با استفاده از سیستم های پیشرفته پکیج تصفیه آب خاکستری نیلفام، استفاده مجدد این آب در مصارف غیر شرب تا 80  درصد حجم آب، قابل بازیافت است. 

بر اساس اعلام سازمان ملل، خانه ها، هشت درصد از کل آب شیرین جهان را مصرف می کنند. در حال حاضر در اکثر واحدهای مسکونی، تجاری و صنعتی برای هر نوع مصرفی حتی فلاشینگ سرویس های بهداشتی، از آب شرب استفاده می شود!


کل آب خاکستری تولید شده به ازای هر نفر در هر روز 84 لیتر و کل فاضلاب تولیدی 121 لیتر است. از آب خاکستری می توان برای فلاشینگ سرویس های بهداشتی و شستشوی محیط و آبیاری فضای سبز و غیره استفاده کرد که جزو  پرمصرف ترین بخش های منازل مسکونی هستند. استفاده مجدد از آب خاکستری برای فلاشینگ سرویس های بهداشتی، در هر روز باعث حفظ  50 لیتر و استفاده دوباره از این آب در لباسشویی ها، باعث حفظ 90  لیتر آب شرب می گردد.


میزان مواد آلی موجود در آب خاکستری بسیار کمتر از آب سیاه می باشد و میزان  COD3  در آب سیاه  1.5  برابر بیشتر از آب خاکستری می باشد. بعلت آلودگی کمتر آب خاکستری، بخصوص از نظر میزان مواد معلق و میزان کلیفرم های آن نسبت به آب سیاه، می توان نسبت به جمع آوری و تصفیه این نوع پساب اقدام نموده و از آن به عنوان یک منبع جهت کاربری هایی که در تماس مستقیم با انسان نیستند، مثل آبیاری، فلاش تانک، شستشوی محیط و غیره دوباره استفاده کرد.


 جمع بندی خبرنگار:

اجرای برنامه تصفیه آب خاکستری و بازیافت آب در خانه و صنعت، می تواند حدود  80 درصد مصرف آب را بازیافت کند و از طرفی برای خانواده ها و صنعتگران صرفه جویی مناسبی در کاهش هزینه قبوض آب را به دنبال خواهد داشت.

**************

گزارش زیر خلاصه گفتگوی تخصصی با مدیرعامل شرکت دانش بنیان کاشفان نیل فام را ارایه می دهد:

-- این محصول  جدید در چه مرحله ای از توسعه فناوری قرار دارد؟

محصول حاضر  پس از رصد فناوری و بازار و همچنین  با توجه به  معضل کم آبی در کشور ابتدا به صورت ایده توسط واحد تحقیق و توسعه این شرکت ارایه گردید. پس از بررسی ابعاد مختلف فنی و هزینه تمام شده آن، به شکل نمونه آزمایشگاهی با دانش فنی منحصربفرد متخصصان شرکت تولید گردید و سپس مراحل مختلف تست کیفیت و کارایی فرآیند بر روی آن بعمل آمد و در مرحله بعد به تولید نیمه صنعتی رسید و در حال حاضر مراحل ساخت آن برای پروژه های داخلی و خارجی در دست اجرا است. 

-- آیا محصول تولید شده، نمونه داخلی و یا خارجی دارد؟

تولیدات سیستم های تصفیه آب خاکستری با توجه به  نوع فرآیند بکار رفته متفاوت بوده و بنابراین تولیدات شرکت های مختلف نیز متفاوت است. در ادامه به بررسی روش های مختلف تصفیه آب خاکستری، وجه تمایز فرآیند تصفیه آب خاکستری نیلفام با سایر روش های بکار رفته در شرکت های رقیب و بررسی رقبای داخلی و خارجی پرداخته می شود. 

روش های تصفیه آب خاکستری شامل موارد زیر می باشند:

1 - تصفیه فیزیکی:

 در این روش از نیروهای فیزیکی برای جداسازی مواد از جریان پساب استفاده می شود. به دلیل سادگی این فرآیند، روش های  فیزیکی  اولین روش مورد استفاده در تصفیه این نوع  پساب ها  می باشند. با این حال روش های فیزیکی به تنهایی توانایی تصفیه ی مناسب آب خاکستری و تطبیق کیفیت آن با استانداردهای موجود را ندارند  و از آنها بیشتر به عنوان یک مرحله ی پیش تصفیه برای تصفیه ی نهایی استفاده می شود. آشغال گیری، دانه گیری، ته نشینی، شناور سازی، چربیگیری و فیلتراسیون همگی نمونه هایی از روش های فیزیکی در تصفیه پساب می باشند.

2 - تصفیه شیمیایی:

روش های تصفیه شیمیایی بطور عموم توانایی بیشتری نسبت به روش های فیزیکی در فرآیندهای تصفیه دارند اما تا کنون فقط روش های شیمیایی متعددی برای تصفیه ی آب خاکستری گزارش نشده است. بیشتر از  تلفیق روش های فیزیکی و شیمیایی به شکل توام استفاده می شود. در این روش، فرآیند جداسازی یا تبدیل مواد  آلاینده، به کمک افزودن مواد شیمیایی و در نتیجه واکنش های شیمیایی آن مواد، صورت می گیرد. پیچیدگی در این فرآیندها به مراتب بیش از روش های فیزیکی می باشد، که سبب دشواری نسبی در بهره  برداری از روش های شیمیایی می گردد. از این رو تا حد امکان سعی می شود که کمتر از روش های شیمیایی در سیستم تصفیه استفاده شود. همچنین  هزینه خرید و نگهداری مواد شیمیایی مورد نیاز در برخی موارد بزرگترین مانع در کاربرد فرآیندهای شیمیایی است. این روش ها شامل: لخته سازی و انعقاد، اکسیداسیون فوتوکاتالیستی، گندزدایی شیمیایی و فرآیندهای تبادل یونی می باشند.

3 - تصفیه بیولوژیکی:

به آن دسته از روش هایی که در آنها از فرآیندهای بیولوژیکی برای تصفیه استفاده می شود، روش های بیولوژیکی گفته می شود. در این روش ها میکرو ارگانیسم ها (موجودات بسیار ریز) نقش اصلی را درفرآیند تصفیه بر عهده دارند چرا که آنها با استفاده از مکانیزم های درونی خود، مواد آلی موجود در پساب را جذب کرده و از آن برای تولید سلول جدید و کسب انرژی استفاده می کنند. از آنجا که سهم عمده ای از آلاینده های پساب ها را مواد آلی تشکیل می دهند، استفاده از روش های بیولوژیکی امروزه به طور گستردهای برای تصفیه پساب ها متداول شده است. به دلیل هزینه ی فرآیندی پایین، توانایی بالای تصفیه و کاهش بار آلودگی آلی، عدم نیاز به تجهیزات و مواد اولیه پیچیده و دور از دسترس، سبز و دوستدار محیط زیست بودن، به روش های بیولوژیکی توجه ویژه ای شده است. غالبا در تصفیه ی پساب خاکستری، از روش های فیزیکی و شیمیایی به عنوان مرحله ی پیش فرآوری استفاده شده و تصفیه ی نهایی به کمک یکی از روش های متنوع بیولوژیکی انجام می شود. مهمترین روش های تصفیه ی بیولوژیکی عبارتند از: تماس دهنده های چرخان بیولوژیکی، راکتور ناپیوسته ی ترتیبی، بستر لجن بی هوازی، حوضچه ی تصفیه و بیوراکتور غشایی. در حال حاضر اکثر این فرآیندها هزینه بر و قدیمی شده اند.

** وجه تمایر فرآیند تصفیه آب خاکستری نیلفام با سایر رقبا:

این فرآیند نوین ترکیبی از فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی به شکلی کاملا مقرون بصرفه، کارا و نوین بوده که در آن کیفیت پساب خروجی مطابق با استانداردهای سازمان محیط زیست می باشد. دانش فنی این فرآیند با بهره گیری از متخصصین و مهندسین این شرکت در بازه ی زمانی 2 ساله شکل گرفت که حاصل آن طراحی، ساخت و راه اندازی پکیج های نوین تصفیه آب خاکستری نیلفام بوده که مرحله ثبت اختراع آن انجام شده است.

دراین نوع پکیج های ساخت شرکت دانش بنیان نیلفام، کاستی فرایندهای متداول در پکیج های رقیب داخلی (از جمله تولید بو، آلودگی پساب خروجی، استاندارد نبودن ساختار و غیره) به صفر رسیده است. لازم به توضیح است که این پکیج ها به شکل دفنی و به ظرفیت های 5 تا 20 مترمکعب در شبانه روز بوده و هیچ فضایی را اشغال نمی کنند.

-- مشتری های بالقوه و بالفعل محصول شما کدام شرکت ها یا سازمان ها هستند؟ 

در هر مکانی که جمعی از افراد در کنار یکدیگر قرار گرفته باشند و یا صنعتی ایجاد شود که نیاز به بازیافت آب داشته باشد می توانند مشتری ما باشند و با پیدایش فاضلاب نیاز به روش های تصفیه آب خاکستری نیز بوجود می آید، بنا بر این پکیج نوین تصفیه آب خاکستری نیلفام در یک طیف گسترده ای قابلیت کاربرد عملی و بازیافتی آب خاکستری را دارد.


به طور کلی می توان مشتریان را به دسته های زیر تقسیم بندی کرد:

  شهرک ها، مجتمع های مسکونی و ادار ی

  بیمارستان ها، مرکز بهداشتی و درمانی

  صنایع، معادن، کارخانجات و کارگاه ها

  مراکز تفریحی، آموزشی و نظامی

  هتل ها، اقامتگاه های مسافری و گردشگر ی

  مجموعه های ورزشی، زمین های چمن ورزشگاه ها، استخرها و پارک های آبی

  دانشگاه ها و مراکز علمی- پژوهشی

   بقیه موارد

-- آیا محصول شما تاییدیه های لازم مانند تاییدیه های علمی، استانداردها و یا گواهینامه های وزارت بهداشت و غیره را دریافت کرده است؟

بله، تمام تاییدیه ها و گواهینامه های مربوطه را اخذ کرده ایم. لازم به ذکر است که تمامی تولیدات شرکت مهندسی کاشفان نیلفام تاییدیه و اخذ استانداردهای مختلف کشوری را دارد که شرح مفصل و تصاویر آنها در وب سایت شرکت ارایه شده است. حتی تاییدهایی از منابع معتبر خارجی دریافت کرده ایم که تصاویر آنها هم در سایت شرکت آمده است.


وب سایت شرکت مهندسی کاشفان نیل فام ، کلیک کنید 


خبرنگار روزنامه اطلاعات اصفهان -  پرویز فروزانی با همکاری صمیمانه روابط عمومی شرکت کاشفان نیل فام  98/06/22  

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب