اخبار

شروع به کار با لنـدریـک که می تواند هر آنچه را که شما برای ایجاد آگاهی ، ایجاد ترافیک ، اتصال به آن نیاز دارید فراهم کند.

مقاله علمی پژوهشی قارچ گانودرما
مقاله علمی پژوهشی قارچ گانودرما

" قارچ گانودرما ظاهری سخت و سیقلی دارد، برای خوردن باید فرآوری شود و برای تاثیر بیشتر معمولا همراه با قهوه یا کاکایو با ‏غلظت معینی از عصاره قارچ مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین وقتی در تهیه مواد بهداشتی مانند انواع شامپو و صابون به کار می ‏رود اثرات فوق العاده ای برجای می گذارد. ‏ "این مقاله در دومین کنگره بین المللی گیاهان دارویی و کشاورزی ارگانیک 22  اسفند 97 مشهد مقدس ارایه شده است.

این کنگره با حمایت وزارت علوم تحقیقات و فناوری، انجمن گیاهان دارویی ایران، رایمند پژوه، فن بازار با کد اختصاصی همایش 025103-97681  برگزار شد.  خلاصه ای از این مقاله مفصل، به شرح زیر ارایه می شود.

  چکیده: مروری بر برخی اثرات  حفاظتی و  تنظیم کنندگی  قارچ ریشی( Reishi) یا قارچ گانودرما لوسیدوم یا قارچ دارویی بر دستگاه های زیستی بدن.

  مقدمه: قارچ گانودرما امروزه به صورت گسترده در کشورهای آسیایی کشت می شود. این قارچ بیش از  2000  سال به عنوان یک گیاه تنظیم کننده و تقویت کننده مورد استفاده قرار گرفته است و در عصر ما با شناخته شدن در غرب، گانودرما برای گستره وسیعی از ویژگی های شگفت انگیز آن در حوزه سلامت، مشهور شده است.  بزرگترین مزیت این گیاه، امتیازات آن برای سیستم ایمنی است. این قارچ به بدن کمک می کند تا با انواع فشارهای فیزیکی مانند: تروما، بیخوابی، تب، مسمومیت، استرس روانی، عفونت و تشعشعات خود را تطبیق دهد.

           


1  سیستم ایمنی بدن:

گانودرما واکنش سیستم ایمنی خودکار را تنظیم می کند. محققان دریافته اند که پلی ساکاریدهای موجود در قارچ گانودرما، سیستم ایمنی بدن را تنظیم می کند. همچنین اسیدهای گانودرما در این قارچ با بیماری های مربوط به سیستم ایمنی بیش فعال مبارزه می کند. از جمله آلرژی ها، که با کم کردن سرعت آزاد سازی هیستامین، بهبود جریان اکسیژن و تقویت عملکردهای کبد، در بهبودی موثراست.

2-  سیستم اعصاب

گانودرما خاصیت قوی ضد التهابی و خواص آنتی اکسیدنی دارد. این قارچ شگفت انگیز عصبانیت و اضطراب را کاهش می دهد و باعث کاهش مرگ سلول های مغزی و ارتقا رشد سلول های جدید مغزی می شود.

عصاره گانودرما استرس را کاهش داده و ضعف اعصاب را بهبود می بخشد. تحقیقات نشان داده این قارچ از پراکسیداسیون چربی ها در مغز جلوگیری می کند و در برابر آسیب اکسیداتیو نقش حفاظتی ایفا می کند.

3-  نورون ها ی عصبی

بر اساس تحقیقات انجام شده، گانودرما حاوی عناصر درمانی مفید برای درمان بیماری هایی است که در آنها سلول های عصبی تخریب می شوند. این قارچ در جلوگیری از مرگ سلولی و مرگ نورون ها بر اثر استرس، تاثیرات حفاظتی ویژه ای دارد.

تحقیقات نشان داده است که عناصر زیست فعال گانودرما قادرند مسمومیت نورون ها توسط بتاآمیلویید  و  آنتی استیل کولین استراز  را کاهش دهند. به علاوه این عناصر قادرند رشد دندریت ها  و  آکسون ها را تحریک کنند و پیوند فاکتور رشد عصب   NGF   را تقویت کنند و تاثیرات آنتی اکسیدانی  و  ضد التهابی عصبی دارند، لذا گانودرما در بهبود بیماری هایی که به تحلیل سیستم عصبی منجر می شوند مفید است.

4   کبد

قارچ گانودرما فعالیت آنزیمی مضر در کبد را محدود می کند لذا در بسیاری از مشکلات کبد از جمله التهاب، زردی و سیروز مفید است. با بهبود عملکرد کبد که باعث افزایش استفاده از اکسیژن می شود، تولید دوباره سلول های کبدی را تحریک می کند این فرآیند باعث بهبودی مبتلایان به هپاتیت می گردد.

5  قلب

گانودرما گردش خون را تسهیل کرده مصرف اکسیژن در عضلات قلب را کاهش می دهد.

با پایین آوردن کلسترول بد خون، از سخت شدن عروق و دیگر علایم مربوط به بیمارهای قلبی عروقی جلوگیری کرده باعث سلامت قلب می شود.

6  استخوان

این قارچ به طور غیرمستقیم کاهش کلسیم از استخوان ها را کنترل کرده و از پوکی استخوان جلوگیری می کند. مکانیسم عملکرد این قارچ باعث بهبود مواد معدنی مفید مانند آهن، کلسیم و فسفر می شود که برای سلامت استخوان لازم است. لذا توصیه شده از گانودرمای فرآوری شده در رژیم های غذایی روزانه و مکمل های غذایی استفاده شود.

7  کلیه

گانودرما بر اساس خواص آنتی اکسیدان، آنتی پلاکت و فعالیت های تنظیم کننده ایمنی، مانع پیشرفت و گسترش نارسایی در کلیه می شود. تحقیقات نشان می دهد که پلی ساکاریدهای عصاره گانودرما می تواند به عنوان ماده ای مناسب برای جلوگیری از نارسایی حاد کلیه استفاده شود.

8  سیستم تنفسی

فواید سلامتی این قارچ قادر به کاهش علایم برونشیت، آسم و دیگر مشکلات ریوی شود. ماده طبیعی در بدن انسان که ایموگلوبین E  را کنترل و تنظیم می کند به کمک گانودرما تقویت می شود و به همین خاطر این گیاه در بهبود سیستم تنفسی موثر است.

9  سایر اثرات

روی انواع گونه های گانودرما تحقیقات گسترده ای صورت گرفته است. این قارچ حاوی برخی مولفه های آنتی باکتریال است که مانع از بروز باکتری های گرم مثبت، باکتری های گرم منفی، یا هردوی آنها می شود. انواع تری ترپنوییدهای موجود در گانودرما آنتی ویروس قوی هستند که از تکثیر ویروس نقص ایمنی بدن جلوگیری می کند. مانع رشد کپک خاکستری شده و یک پرویین ضد قارچ قوی دارد. گانودرما با افزایش کاتالاز و کاهش سطح لیپید پراکسیون، ویژگی ضد زخم خود را اعمال می کند. این قارچ با ایجاد یک زنجیره ای از تاثیرات مثبت از جمله آنتی اکسیداسیون، تنظیم کردن سیستم ایمنی و جلوگیری از بین رفتن نورون های عصبی، خواص ضد پیری دارد.

 جمع بندی

انواع قارچ گانودرما که برخی از خواص حفاظتی و تنظیم کنندگی آن ارایه شد هنوز باید توسط محققین بررسی و شناسایی شود و خواصی بیشتر از موارد ذکر شده دارد.


این مقاله علمی که در دومین کنگره بین المللی گیاهان دارویی و کشاورزی ارگانیک در مشهد ارایه شده است، کلیه منابع تحقیقات خود را در پایان گزارش به زبان انگلیسی ارایه داده است.

توضیح خلاصه کننده:

قارچ گانودرما  ظاهری سخت و سیقلی دارد، برای خوردن باید فرآوری شود و برای تاثیر بیشتر معمولا همراه با قهوه یا کاکایو با غلظت معینی از عصاره قارچ مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین انواع شامپو و صابون  گانودرما  ساخته شده که در پیشگیری و بهبود بیماری های خاصی استفاده می شود.

خلاصه کننده و تنظیم کننده: پرویز فروزانی    98/06/31 


برای مطالعه اصل مقاله علمی پژوهشی  اینجا را کلیک کنید.


برای مشورت و خرید قهوه های گانودرما ، با ما تماس بگیرید.

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب