اخبار

شروع به کار با لنـدریـک که می تواند هر آنچه را که شما برای ایجاد آگاهی ، ایجاد ترافیک ، اتصال به آن نیاز دارید فراهم کند.

تاثیر شگفت‌ انگیز چوب مسواک در سلامت دستگاه گوارش
تاثیر شگفت‌ انگیز چوب مسواک در سلامت دستگاه گوارش

" از دکتر ابراهیم اسفندیاری، استاد دانشکده پزشکی اصفهان "

خواص چوب مسواک

چوب مسواک مکه، که معمولا حاجیان به سوغات می‌آورند به نام چوب مسواک اراک(1) نیز معروف است. طبق دستور پیامبر اکرم حضرت محمد(ص) مستحب موکد است مسلمانان با این نوع چوب مسواک کنند.


محل رویش چوب اراک در یمن است و معمولا در مکه و مدینه به فروش می‌رسد. بیش از همه مردم عربستان از آن استفاده می‌کنند، لذا طبق بررسی‌های انجام شده ملت عربستان بهترین دندان و سالم‌ترین لثه را در بین کشورهای جهان دارند.
چوب مسواک مکه هم به بطور فیزیکی و هم بطور شیمیایی دندان ها و لثه‌ها را تمیز می‌کند و ماده شیمیایی موجود در این چوب که عامل اصلی آثار و برکات شگفت‌انگیز چوب مسواک است، «تانن» نام دارد.طرز استفاده از چوب مسواک:


1 - بهتر است که نوع نازک و ترد آن انتخاب و خریداری شود.

2 - سر آن اول جویده شود تا مثل سر مسواک عادی ریشه ریشه گردد. در صورتی که چوب مسواک سخت بوده و به راحتی ریش نمی شود باید ابتدا سر چوب به اندازه یک سانتیمتر و به مدت 24 ساعت در آب گذاشته شود تا نرم شده آماده برای مسواک زدن شود.

3 - قبل از استفاده باید دهان کاملا از ذرات غذا شسته و تمیز شود.

4 - چوب مسواک باید عمدتا عمودی زده شود و در پایان افقی نیز زده شود. چرا که فضای بین دندان ها با عمودی زدن مسواک بیشتر و بهتر تمیز می شوند.

5 - بعد از مسواک زدن با چوب، نباید دهان مجددا شسته شود و بهتر است تا نیم ساعت بعد نیز چیزی خورده نشود تا ماده «تانن» موجود در ذرات چوب در دهان باقی مانده و بتواند کاملا اثر بخش شود.

6 - ضمنا بلع ذرات چوب مسواک نه تنها هیچ ضرری ندارد، بلکه برای سلامتی بسیار سودمند است(2).

7 - بعد از مسواک زدن باید چوب مسواک شسته شود و تا نوبت بعدی در محل خشکی قرار داده شود.

8 - ضروری است در شبانه روز یک بار قبل از استفاده از چوب مسواک ، با نخ دندان ، دندان ها به دقت تمیز شوند.

نخ دندان باید به نحوی روی دندان کشیده شود که صدای خش خش آن را بشنویم و نخ تا عمق لثه ( حدود 2 میلیمتر زیر لثه ) فرو رفته و جرم عمق لثه و روی دندان را تمیز کند تا بتواند با تحریک لثه موجب انگیزش "رفلکس دهانی روده ای" گردد که این عمل سبب تشدید حرکات انقباضی معده ، روده و مثانه می شود و عمل دفع را بطور کلی ( گاز، مدفوع و ادرار ) تسهیل می کند.

تاثیرات چوب مسواک بر دستگاه گوارش:


الف-  اثر بر دندان‌ها: استفاده از چوب اراک به مدت  5  تا 10 دقیقه بعد از هر وعده غذا در چند روز متوالی دندان‌ها را کاملا سفید می‌کند. به عبارت دیگر موجب یک جرم‌گیری ارزان و بدون درد و خونریزی می‌شود.
ب- اثر بر لثه‌ها:  لثه‌های متورم و دردناک که معمولا خونریزی دارند، ظرف دو سه روز استفاده از این مسواک کاملا ترمیم می‌شوند.
ج اثر بر زخم‌های دهان (آفت): هر چند کشیدن چوب مسواک بر روی زخم‌ها و آفت‌های دهان قدری دردناک است، ولی باعث می‌شود این زخم‌ها در مدت زمان کوتاهی ترمیم شوند.
د - اثر بر معده  بعد از غذا: مسواک زدن با این چوب بعد از صرف غذا ، باعث تحریک دستگاه گوارش شده و خیلی زود هوای داخل معده که مانع هضم غذا است خارج می‌شود.
ه- تحریک حرکات روده(3): در صورتی که این مسواک بر روی لثه‌ها و مخاط دهان زده شود، به فاصله کوتاهی، احساس دفع رخ می‌دهد.

 

کشفی که در یک طرح تحقیقاتی بدست آمد:


خاصیت ضد یبوستی چوب مسواک به تازگی در دانشکده پزشکی اصفهان طی یک طرح تحقیقاتی کشف شد. این طرح شامل یک کارآزمایی بالینی بر روی بیماران قطع نخاعی بود که به دلیل تحرک کم، از عارضه یبوست رنج می‌برند، و نتایج نشان داد که استفاده از این مسواک تاثیر سریع و قاطعی در درمان پبوست این بیماران دارد.

یافته های این تحقیق از آنجا اهمیت بیشتری پیدا می کند که هم اکنون پژوهش ها نشان داده است که یبوست یکی از علل مهم بیماری آلزایمر می باشد و البته در احادیث نیز آمده است که مسواک زدن با چوب مسواک حافظه را تقویت می کند.

نتایج این تحقیق در دو مجله زیر منتشر شد:

 

http://jims.mui.ac.ir/index.php/jims/issue/view/214 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5499390)/

 

 

پی نوشت ها:


(1) اراک به معنی ایران است. این چوب را "چوب ایرانی" گویند چرا که محل رویش اصلی این چوب در یمن است و یمن در صدر اسلام جزیی از امپراتوری ایران بوده است.  لازم به ذکر است که این چوب در میناب بندرعباس و همچنین سیستان و بلوچستان نیز می روید و اهالی آین  مناطق از آن استفاده می کنند.  Salvadora Persica))

خوشبختانه اخیرا امکان توزیع و فروش اینترنتی چوب مسواک ایرانی فراهم شده است. 

برای خرید اینترنتی و دریافت آن درب منزل به این وب سایت مراجعه کنید:     https://choobmesvak.ir


(2) به این مسواک، چوب خوردنی نیز گقته می شود، چون دارای آثار آنتی اکسیدان است (Chewing Stick).


(3) با انجام یک کارآزمایی بالینی روی 50 نفر از دانشجویان پزشکی معلوم شد که استفاده از نخ دندان نیز در صورتی که عمق لثه را تحریک کند، ظرف یکی دو دقیقه بخوبی می تواند موجب تحریک حرکات روده، احساس دفع و اجابت مزاج شود.

 

گزارش فوق چاپ شده در روزنامه کیهان مورخ   15 مهر ۱۳۹۳  صفحه 7   

باز نشر و همراه با توضیحات اضافه: توسط پرویز  فروزانی 21  مهر 98

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب