اخبار

شروع به کار با لنـدریـک که می تواند هر آنچه را که شما برای ایجاد آگاهی ، ایجاد ترافیک ، اتصال به آن نیاز دارید فراهم کند.

یادداشت فرهنگی با عنوان: قدمی از عشق
یادداشت فرهنگی با عنوان: قدمی از عشق

" دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، شعبه اصفهان، نویسنده: نصیر طاهرزاده ‏ "

بسم الله الرحمن الرحیم

گروه تبلیغی زندگی به رنگ خدا

دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم -  شعبه اصفهان

یادداشت فرهنگی،  موضوع: خانواده.  عنوان: قدمی از عشق

نگران بود از نوع رابطه اش با بچه هاش، گفت نمیدونم اشکال از منه؟! یا از بچه هام؟! که نمی تونند من را درک کنند؛ من که چیزی را براشون کم نگذاشتم، پس چرا همش دعوا و مشاجره و ...

دلم یه کم آرامش می خواد، دوست دارم هرموقع اومدم خونه بدون هیچ دغدغه و ناراحتی ساعتی را به دور از هیاهو و مشکلات بیرون از خونه بگذرونم، اما نمی شه، همیشه سرکوچکترین مسایل با خانمم و بچه هام بحث و جدل داریم؛ گاهی اصلا دلم نمیخواد برم خونه، و گاهی حتی موقع رفتن به خونه، بهم میریزم.

گفتم: این که خانم و یا بچه هات باید به جایگاه تو بعنوان یک پدر و یا همسر احترام بزارند، شکی نیست؛ و یا قطعا باید در رفتار آنها نسبت به تو اصلاحاتی انجام بشه، اما چیزی که الان باید بهش توجه کنی اینه که اونا یه کاری باید بکنند و تو هم یه کاری، الان مهمه که شما قدم اول را برداری، باید برای رسیدن به اون آرامشی که نیاز داری، مدیریت کنی، همانطور که برای موفقیت در کسب و کارت مدیریت می کنی، باید برای رسیدن به آرامش در زندگی و فضای آروم در خانه هم برنامه داشته باشی؛ پیشنهاد می کنم اولین قدم محبت کردن به عزیزانت را در راس ارتباطات خودت قرار بدی.

امام علی علیه السلام می فرمایند: انفع الکنوز محبة القلوب (1)

یعنی پر منفعت ترین گنج ها، محبت کردن به دیگران است؛ این که نتیجه ی بدست آوردن گنج که همان آرامش در زندگی می تونه باشه، با محبت کردن و بدست آوردن دل دیگران بهش می رسی؛

پس بیا در قدم اول با بچه ها و عزیزانت رفتار محبت آمیز داشته باش، ببین زندگیت و رفتارشون باهات تغییر می کنه یا نه؛

گفت: چه جوری؟! گفتم: رفتار محبت آمیز را می شه با روش های مختلف انجام داد؛ مثلا:

1- احترام گذاشتن(برای شخصیت عزیزانت ارزش قایل شو- البته احترام مصادیق زیادی داره، مثلا بهشون توهین نکن- برای شنیدن حرفهاشون وقت بزار- درمقابل دیگران حتی خواهر برادراش شخصیتش را خورد نکن و ...)

2- هدیه خریدن(ارزش هدیه مهم نیست، مهم اینه که با اون هدیه بهش می فهمونی که چقدر برات مهمه و این که به فکرش بودی)

3- مقایسه نکردن(هیچ موقعی با کسی از هم سن و سال هاش از دوستان و اقوامش مقایسش نکن تو هیچ کار و رفتاری)

4- مسخره نکردن(مخصوصا جلوی دیگران)

5- شوخی کردن(گاهی با عزیزانت در یک فضای صمیمی شوخی کن، به قول گفتنی سر به سرشون بزار، البته به نوع شوخی بر اساس سن و سال عزیزانت و به زمان و مکان آن توجه کن)

6- رازدار باش(اگه مطلبی را بهت به عنوان یک راز گفته و یا نگفته راز، بلکه گفته بین خودمون باشه مثلا به مادر و یا دیگری نگو و یا حتی اگه خودت عیبی را ازعزیزت سراغ داری، به کسی ، حتی عزیزترین کسانت نگو)

7- انصاف داشته باش(هر موقعی با فکرکردن و مراجعه به وجدانت تو یه اختلافی که بین تو و یکی از عزیزانت پیش اومده بود، فهمیدی کجا اشتباه با تو بوده، با شجاعت تمام بدون ذهنیت های منفی و با صراحت بهش بگو. مثلا در این موضوع این قسمتش را من اشتباه کردم و حق با تو بود؛ تو درست گفتی؛ والبته بعدش هم به خاطر همان مقدار اشتباه ازش عذرخواهی کنی، حتی اگر دختر و یا پسر نوجوانت باشه)

8 و ...

 (1) غررالحکم 2973

نویسنده: نصیر طاهرزاده

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب