اخبار

شروع به کار با لنـدریـک که می تواند هر آنچه را که شما برای ایجاد آگاهی ، ایجاد ترافیک ، اتصال به آن نیاز دارید فراهم کند.

موزه فرش اصفهان و وعده های بی سرانجام
موزه فرش اصفهان و وعده های بی سرانجام

" اواخر سال 98 اتاق بازرگانی اصفهان به عنوان یکی از سهامداران عمده شرکت نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان، در یک توافق ضمنی با شهرداری اصفهان که بیشترین سرمایه آن شرکت را دارد، افزایش سرمایه شرکت نمایشگاه های بین المللی برای تکمیل نمایشگاه اصفهان در منطقه روشن دشت را به ایجاد موزه فرش در محل سابق نمایشگاه در کنار پل تاریخی شهرستان مشروط کرد اما نمایشگاه جدید بین المللی اصفهان افتتاح شد و تاسیس موزه فرش اندر خم یک کوچه باقی مانده و به نظر می رسد ایجاد آن از هر دوره به دوره دیگر پاس داده می شود. "

 موزه مکانی برای نمایش هویت یک سرزمین بوده اما استان اصفهان که قالی های دستباف آن شکوه و شهرت جهانی دارد، موزه فرش ندارد تا بخشی از فرهنگ و هنر مردمان این دیار به نمایش گذاشته شود و این آرزوی دیرینه همچون کلاف سر در گم سالهاست در وعده های مسوولان معطل مانده است.

تاسيس موزه‌ فرش در اصفهان همچنان راه طول و درازی را طی می کند و معلوم هم نیست این زیرساخت مهم گردشگری که نقش بسزایی در اقتصاد استان نیز دارد چه زمانی به سرانجام می رسد.

بررسی ها نشان می دهد ساخت موزه فرش در اصفهان ابتدا در سال 86 توسط مسوولان اتاق بازرگانی این استان مطرح شد و بر این اساس قرار بود این موزه با كمک استاندار، شهردار، اداره کل ميراث فرهنگی اصفهان و موزه‌ ملی فرش ايران در يكی از خانه‌های ميراثی برپا شود که در این رابطه اساتيد فرش اصفهان هم قول همكاری با اهدا هنرهای نفيسشان به اين موزه را داده بودند.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف استان اصفهان به خبرنگار ما می گوید: در اصفهان فرش های موزه ای زیادی وجود دارد که حتی صاحبان آنها حاضرند آنها را برای نمایش عموم به موزه اهدا کنند ولی مکانی به عنوان موزه برای نمایش این هنرهای فاخر وجود ندارد.

سعید عصاچی با اشاره به این که فرش دستباف یکی از جذابیت های اصفهان برای گردشگران خارجی است می افزاید: ایجاد موزه و خانه فرش باعث می شود تا گردشگران با این هنر فاخر آشنا شوند و هنگامی که شناخت کافی پیدا شود شیفته فرش شده و حتی ترغیب به خرید نیز خواهند شد.

خبرنگار روزنامه اطلاعات اصفهان: محمد رضا کلاهدوزان

ادامه مطلب در لینک زیر:

روزنامه اطلاعات 15 شهریور 1401 صفحه 8

رنگ خود را انتخاب کنید
تنظیمات قالب