افزایش سرمایه ۳۷۱ هزار میلیارد ریالی شرکت پالایش نفت اصفهان

افزایش سرمایه ۳۷۱ هزار میلیارد ریالی شرکت پالایش نفت
اصفهان در مجمع عمومی فوق ‌العاده به تصویب رسید

مجمع عمومی فوق ‌العاده شرکت پالایش نفت اصفهان

برای تصمیم ‌گیری درباره افزایش سرمایه این شرکت از محل سود تقسیم نشده اندوخته طرح توسعه

و از طریق صدور سهام جدید، برگزار شد. پس از موافقت اعضای هیات مدیره و سهامداران حاضر، افزایش سرمایه این شرکت از 227 هزار میلیارد ریال به 371 هزار میلیارد ریال به تصویب رسید.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان

در مجمع عمومی فوق العاده این شرکت در اول اسفند ماه 1402 با شرکت بیش از 77 درصد سهامداران

در مجتمع فرهنگی رفاهی شهرک شهید محمد منتظری، حضور یافت. وی گفت: سود این شرکت در 9 ماهه امسال 31.8 هزار میلیارد تومان بود و سوددهی آن تا پایان امسال به 40 هزار میلیارد تومان می رسد.

محسن قدیری ادامه داد:

در حال حاضر روزانه 13 میلیون لیتر بنزین و همچنین 24.5 میلیون لیتر گازوییل با استاندارد یورو 5 در پالایشگاه اصفهان تولید می شود. با تکمیل طرح های کیفی سازی، ظرفیت تولید بنزین این شرکت تا سال 1405 روزانه به 31.6 میلیون لیتر. و ظرفیت تولید گازوییل به 32.8 لیتر در روز می رسد.

وی افزود: امسال و برای نخستین بار در کشور، میعانات گازی در پالایشگاه اصفهان تصفیه شد. اگر وزارت نفت، میعانات گازی بیشتری در اختیار شرکت پالایش نفت اصفهان قرار دهد این شرکت می تواند تولیدات خود را افزایش دهد. روزانه بین 20 تا 25 هزار بشکه میعانات گازی را تصفیه و 2 میلیون لیتر بنزین و همچنین یک دهم میلیون لیتر گازوییل در روز به ظرفیت تولید کشور اضافه کند.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان

با بیان این که این شرکت برای دستیابی اهداف عالی خود، 6 شرکت جدید در زیر مجموعه خود به نام های زیر تشکیل و ثبت کرده است:

«سُهروردی صفاهان» ، «راهبر ترابر انرژی» ، «مشعل پویا» ، «مُلاصدرا» ، «میرداماد صفاهان» و «اکسیر ایرانیان»

تمام طرح های توسعه ای این شرکت توسط این شرکت های نوپا در حال اجرا است.

قدیری افزود: فعالیت شرکت «راهبر ترابر انرژی» در حوزه حمل و نقل جاده ای، ریلی و دریایی است. پس از اتصال پالایشگاه به خط ریلی سراسری، سالانه تا 10 میلیون تن محصولات شرکت پالایش نفت اصفهان از طریق خط ریلی، حمل خواهد شد.

وی، شرکت «مشعل پویا» را مغز متفکر شرکت پالایش نفت اصفهان دانست. تا 95 درصد تجهیزات بخش صنعت کشور در این شرکت نوپا ساخته خواهد شد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان گفت: 150 شرکت دانش بنیان با شرکت «مشعل پویا» همکاری خواهند داشت. در حال حاضر سیستم های کنترل در این شرکت ساخته می شود. به زودی نخستین سیستم کنترل «ساخت ایران» در واحد تصفیه نفت سفید پالایشگاه اصفهان نصب خواهد شد.

قدیری گفت: ساخت نیروگاه خورشیدی 1000 مگاواتی شرکت پالایش نفت اصفهان توسط شرکت مشعل پویا در حال ساخت است و سال آینده 500 مگاوات آن به بهره برداری می رسد.

وی بیان کرد شرکت پالایش نفت اصفهان برای نخستین بار در کشور ساخت یک پارک گوگردی را در زنجیره ارزش گوگرد طراحی کرده است. با ساخت این پارک گوگردی، 10 محصول با ارزش همچون انواع کودهای شیمیایی تولید خواهند شد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان:

پیشرفت پروژه واحد گوگردزدایی از نفت سفید ( KHT ) حدود  77 درصد است. وی گفت: با بهره برداری این طرح زیست محیطی، میزان گوگرد نفت سفید برای نخستین بار در کشور به کمتر از یک PPM  کاهش می یابد.

قدیری گفت:

ساخت واحد گوگرد زدایی از ته مانده برج های تقطیر ( RHU )

و همچنین طرح واحد شکست کاتالیستی بستر سیال ( RFCC )

با حمایت هیات مدیره شرکت پس از 15 سال توقف از اردیبهشت ماه 1402 از سر گرفته شد. این طرح های کیفی سازی تا پایان سال ۱۴۰۳ به بهره برداری می رسند.

وی گفت: این شرکت، مشکل تامین آب پالایشگاه را از تهدید به فرصت بدل کرد. در سال آینده تمام طرح های تامین آب این شرکت به بهره برداری می رسد. یکی از طرح های تامین آب پالایشگاه اصفهان ساخت 6 مخزن بتنی استراتژیک در مجموع با ظرفیت 300 هزار مترمکعب است. این مخازن در مکانی جانمایی شده که بدون نیاز به پمپاژ می تواند آب مورد نیاز یک ماه پالایشگاه را در زمان های کمبود آب و بحران ها و حتی بدون برق تامین کند.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت اصفهان افزود: تاکنون 2 مخزن استراتژیک آب پالایشگاه اصفهان آبگیری شده و سومین مخزن نیز تا پایان اسفند ماه 1402 آبگیری خواهد شد. 3 مخزن دیگر تا مرداد ماه سال آینده (1403) به بهره برداری می رسند.

قدیری گفت: انضباط مالی ایجاد شده در شرکت پالایش نفت اصفهان سبب شده تا این شرکت امسال بدون فروش اوراق مشارکت و یا دریافت تسهیلات بانکی، طرح های خود را بدون کسری منابع مالی اجرا کند.

وی گفت: شرکت پالایش نفت اصفهان برای نخستین بار در خاورمیانه ساخت 3 واحد تولید الکل های چرب را برای تولید نسل جدید شوینده ها طراحی کرده است. ظرفیت نخستین واحد تولید الکل های چرب شرکت پالایش نفت اصفهان 50 هزار تن در سال است.

اصفهان – خبرنگار اطلاعاتمحمدرضا کلاهدوزان

چاپ در روزنامه اطلاعات  1402/12/07 صفحه 10

درباره ی سپهر5

سلام دوست مهربان ، ما آماده دریافت نظرات و راهنمایی های شما در مورد وب سایت پنج آسمان هستیم. روزنامه اطلاعات در خدمت مردم.

مطلب پیشنهادی

تقسیم 900 ریال سود در مجمع عمومی هلدینگ پتروپالایش اصفهان

مجمع عمومی فوق العاده و مجمع عمومی عادی سالیانه سال منتهی به 29 اسفند 1401 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *