بافت تاریخی اصفهان یادگار دوران شکوفاییِ معماری

بافت تاریخی اصفهان یادگار دوران شکوفاییِ  معماری
شکل‎گیری زیبای هر محله حول مسجد و بازار و اتصال محله‎ها توسط کوچه‌ها و تشکیل شهری به نام اصفهان حکایت از تفکر شهرسازی در پیشینه این دیار دارد ولی بافت تاریخی این شهر، زخم‌خورده دوران مختلف تاریخی بوده و کج‌سلیقگی‎ها و منفعت‌طلبی‌ها آن را دستخوش تغییر قرار داده، به نحوی که یکپارچگی آن با تعریض گذرها و خیابان‎کشی‌ها دگرگون شده است.

تخریب بافت تاریخی اصفهان در پی ساخت خیابان‌های عمودی و افقی و همچنین خدمات‌رسانی‎های نامناسب، سبب مهاجرت ساکنان اصلی آن شده و زمینه اسکان افراد غیربومی را فراهم کرده و آن طور که معلوم است، اصفهان دیگر بافت یکپارچه گذشته را ندارد.
اینک 1700 هکتار بافت تاریخی اصفهان به صورت لکه‌هایی در مناطق مختلف این شهر باقی مانده و با تداوم خیابان‎کشی‎ها و تعریض گذرها و ورود ماشین‌ها به مرکز بافت، آینده نامعلومی را برای آن رقم زده است؛ همان‌طور که با ساخت خیابان «طیّب»، دروازه «دربِ کوشک» تنها دروازه باقی‎مانده شهر، نابود شد یا با احداث خیابان «میرداماد»، این منطقه شاکله اصلی خود را از دست داد.

متأسفانه در طرح‎های تفصیلی برای ساختمان‎سازی در بافت تاریخی، فقط محدودیت ارتفاع لحاظ شده است و خانه‎هایی در این پهنه ساخته می‎شود که هیچ سنخیتی با بافت و معماری دیار نصف جهان ندارد، در حالی که خانه‏های منطبق با بافت این خطه دارای حیاط مرکزی است.

خبرنگار اطلاعات – محمدرضا کلاهدوزان – متن کامل گزارش 19/06/1402- صفحه 7

درباره ی سپهر5

سلام دوست مهربان ، ما آماده دریافت نظرات و راهنمایی های شما در مورد وب سایت پنج آسمان هستیم. روزنامه اطلاعات در خدمت مردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *