تغییرات اقلیمی در اصفهان جدی گرفته نمی‌شود

مدیرکل هواشناسی استان اصفهان به همراه معاون

خود در دفتر سرپرستی روزنامه اطلاعات در اصفهان
حاضر شدند و در گفتگو با خبرنگار ما، به بیان توضیحاتی
درباره موضوع یاد شده پرداختند.

محمدرضا کلاهدوزان خبرنگار اطلاعات نوشت: امسال به رغم پیش‌‌بینی‌های مسرت بخش هواشناسی، بیشتر مناطق کشورمان و به خصوص اصفهان، فصل پاییز و دی و بهمن ماه شرایط جوی کم بارش و گرم را تجربه کرده‌اند و  گرچه در اسفند ماه، خوشبختانه بارش باران و برف در اغلب مناطق کشور داشتیم، اما با این همه  پیش بینی ها محقق نشده است به نحوی که حتی مناطق پر بارش غربی و جنوبی استان اصفهان و سرچشمه زاینده‌رود، امسال آنگونه که باید از بخشش آسمان بهره مند نبوده است که کارشناسان دلیل این شرایط را تغییرات اقلیمی می‌دانند؛ اما براستی چه عاملی سبب تغییر اقلیم و استمرار خشکسالی‌ها شده است؟

 آیا سوء‌مدیریت‌هایی همچون عدم توازن  و تراکم جمعیت در یک منطقه و گسترش شهرها، ساختمان‌سازی‌های غیر منطبق شرایط اقلیمی با استقرار انبوه صنایع آلاینده در یک محدوده خاص جغرافیایی و آلودگی هوا ناشی از منابع متحرک و ثابت که عامل تغییرات اقلیمی شده است یا این مساله را باید در جاهای دیگری ریشه‌یابی کرد؟
 تغییرات اقلیمی جدی گرفته نمی‌شود
 معاون پیش ‌بینی و تحقیقات اداره کل هواشناسی استان اصفهان با بیان این که تغییرات شدید اقلیمی سال های اخیر، نحوه فعالیت الگوهای جوی را تغییر داده است اما متاسفانه این موضوع در کشورمان هنوز بصورت جدی در نظر گرفته نشده است، می‌گوید: تغییرات اقلیمی سبب بی نظمی در بارندگی ها شده و همچنین نوع بارش ها را نیز دگرگون کرده است، به نحوی که مثل سال گذشته شاهد بارندگی‌های مستمر در طول فصل بارشی نیستیم و نوع بارش ها نیز بیشتر به صورت رگباری بوده که احتمال جاری‌شدن سیلاب ها را افزایش داده و مصداق آن سیل تیرماه امسال روستای «نهوج» شهرستان اردستان بود، که سبب فوت 3 نفر شده است.
 نوید حاجی بابایی می افزاید: تغییرات اقلیمی سبب شده است با یک یا 2 سیستم بارشی، میزان بارندگی در برخی از ایستگاه های هواشناسی با مجموع بارش‌های یک سال آن برابری کند؛ بنابراین مردم باید بارندگی ها و بخصوص بارش‌های بهاری را جدی بگیرند و در زمان بارندگی‌ها از گشت و گذار در طبیعت و یا اتراق در کنار رودخانه‌ها خودداری کنند.
 وی تاکید می‌کند: مردم باید توصیه‌ها و هشدارهای هواشناسی را که اکنون در 3 سطح زرد، نارنجی و قرمز اعلام می شود، جدی بگیرند و نباید به برنامه های هواشناسی که بر روی «آپ» است، اعتماد کنند، چون پشتوانه آنها فقط اطلاعات ماهواره ای است و فاقد استفاده از داده های محلی و تحلیل‌های کارشناسی و عموما خروجی خام مدل های پیش‌بینی است، در حالی که پیش بینی های سازمان هواشناسی، نتیجه بررسی‌ها و تحلیل های کارشناسان از داده‌های دریافتی است.
 معاون پیش‌ بینی و تحقیقات اداره کل هواشناسی استان اصفهان تاکید می کند: تغییرات اقلیمی باعث شده است خروجی مدل های پیش‌بینی هواشناسی به شدت در حال تغییر باشد بنابراین این موضوع سبب خطای محسوس در مدل‌ها شده است که پیش بینی ها برای بارش های مساعد در فصل پاییز محقق نشود و استان اصفهان همچون دیگر مناطق خاورمیانه، شرایط بی بارشی و کم بارشی را در پاییز تجربه کند.
بر خلاف دی ماه پارسال که هوای شهر اصفهان آلوده بود، اما امسال به علت گذر امواج ناپایدار، شرایط مساعدی لحاظ شد و تعداد روزهای سالم نسبت به پارسال افزایش یافت.
 میزان بارش‌ها در اصفهان
 حاجی بابایی با بیان این که میزان بارش‌های استان اصفهان در بهمن ماه امسال نرمال بود ،می افزاید: برای اسفندماه نیز بارش‌های نرمال و متمایل به بالای نرمال پیش بینی می شود اما بارش‌های زمستانی جبران بارش های پاییز گذشته را نخواهد کرد؛ میزان بارش ها در فروردین ماه سال 1403 کاهش می‌یابد اما در اردیبهشت ماه احتمال تقویت بارش‌ها وجود دارد.
 میزان بارش های استان از ابتدای سال آبی جاری (مهر ماه) تا آخر بهمن ماه به طور میانگین حدود 67 میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه پارسال حدود 58 درصد و نسبت به بلند مدت حدود 37 درصد کاهش داشته؛ بیشترین بارش ها از ابتدای سال آبی جاری استان با 177 میلیمتر مربوط به شهرستان سمیرم بوده و کمترین بارش با 5.5 میلیمتر مربوط به شهرستان خور و بیابانک است.
 وی همچنین می‌گوید: متاسفانه پوشش برف مناسبی در شهرستان «کوهرنگ» به عنوان سرچشمه زاینده رود نداریم و همان اندک برفی که بارید به سبب بارش باران اخیر، ذوب شد و در حال حاضر فقط 10 سانتیمتر برف در کوهرنگ وجود دارد؛ بنابراین باید مدیریت بهینه در مصرف آب در بخش های مختلف اعمال شود تا ماه های گرم پیش رو را به خوبی سپری کنیم.

گزارش کامل این خبر در روزنامه اطلاعات  مورخه 14/12/1402 صفحه 10 به چاپ رسیده است

 

درباره ی سپهر5

سلام دوست مهربان ، ما آماده دریافت نظرات و راهنمایی های شما در مورد وب سایت پنج آسمان هستیم. روزنامه اطلاعات در خدمت مردم.

مطلب پیشنهادی

(مست عشق) یکی از پروژه‌های مهم و بین‌المللی سینمای ایران

فیلم مست عشق ساخته حسن فتحی یکی از مهم‌ترین فیلم‌های چند سال اخیر است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *