ماهواره پارس یک با موفقیت پرتاب شد

به گزارش ایرنا، ماهواره پارس یک، ماهواره‌ای تحقیقاتی است که مراحل طراحی، ساخت، تجمیع و آزمون آن در پژوهشگاه فضایی ایران انجام شده است. این ماهواره ۱۳۴ کیلوگرمی، از سری ماهواره‌های تحقیقاتی – سنجشی پژوهشگاه فضایی ایران است و به منظور تصویربرداری کاربردی، توسعه بازار داده‌های سنجشی داخلی، و توسعه و آزمون فناوری‌های مورد نیاز ماهواره‌های سنجشی عملیاتی بومی طراحی و تولید شده است.
این ماهواره دارای سه دوربین تصویربرداری است و اطلاعات منابع زمینی را در سه محدوده طیفی مرئی، فروسرخ موج کوتاه و فروسرخ گرمایی از طریق مراکز دریافت داده در «قشم» و «ماهدشت» دریافت می‌کند.


دراین باره وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه ماهواره پارس یک با موفقیت پرتاب شد، گفت: در راستای توسعه همکاری‌های بین  المللی با کشورهای مختلف، شاهد پرتاب این ماهواره بودیم.
عیسی زارع پور در گفت و گوی تلویزیونی اظهار داشت: ماهواره پارس یک، ماهواره سنجش تصویربرداری است که به طور کامل در داخل کشور توسط کارشناسان با همکاری شرکت  های دانش بنیان در پژوهشگاه فضایی ایران ساخته شد.
وی افزود: این ماهواره بعد از پرتاب به جمع ماهوارهای سنجش کشور اضافه می شود و از تصاویر و داده های آن می  توانیم برای کاربردهای گوناگون استفاده کنیم.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه در ۲ سال و یک ماه گذشته ۱۲ پرتاب ماهواره انجام شده است، گفت: این تعداد ماهواره بیش از یک دهه پرتاب است که از سال ۱۳۹۰تا تیر ۱۴۰۰ انجام شد و این مسیر ادامه خواهد داشت و برای سال آینده هم رویدادهای فضایی متعددی پیش بینی کرده ایم.
وی با اشاره به اینکه صنعت فضایی کشور در مسیر توسعه خود پُرشتاب به جلو می رود تا بتوانیم جایگاه کشور را در این صنعت ارتقا دهیم، خاطرنشان کرد: پایگاه های پرتاب کشور فعلی امکان تزریق ماهواره در مدارهای خورشیدی هشت درجه را ندارد. البته در همین راستا بزرگ ترین پایگاه غرب آسیا در جنوب کشور ساخته می شود و ساخت آن در دولت سیزدهم آغاز شده است و اولین پرتاب سال آینده یا حداکثر تا پایان کار این دولت، از این پایگاه انجام خواهد شد تا امکان تزریق ماهواره در مدارهای مختلف فراهم شود.
زارع پور گفت: ماهواره های مختلفی آماده شده است که نمونه آن ظفر و طلوع هستند، همچنین در همین راستا با بخش خصوصی قراردادهایی برای خرید تضمینی داده های فضایی امضا کرده ایم که ماهواره های آنها سال آینده پرتاب می شود.


وی به منظومه شهید سلیمانی اشاره کرد و اظهار داشت: سال آینده این ماهواره ها آماده پرتاب می شود و سال ۱۴۰۳ سالی پُربار برای صنعت ماهواره کشور خواهد بود.همچنین معاون‌ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه برای سال آینده پرتاب ماهواره پارس ۲ و نخستین ماهواره بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد، گفت: طبق برنامه اگر موانع ناخواسته‌ای سر راه‌مان قرار نگیرد، در سال ۱۴۰۷ کپسول زیستی، پتانسیل حمل انسان را خواهد داشت.
حسن سالاریه با بیان اینکه ماهواره پارس یک گامی در جهت توسعه بومی ماهواره‌های سنجشی است، تاکید کرد: در دولت سیزدهم تاکنون ۱۲ پرتاب انجام شده که از این میان ۲ پرتاب با پرتابگرهای بین المللی صورت گرفته است. پیش بینی ما این است که در سال آینده پرتاب‌های بیشتری نسبت به امسال خواهیم داشت.
وی اضافه کرد: ما در حال توسعه پایگاه بین‌المللی پرتاب چابهار هستیم و با تکمیل آن امکان دستیابی به مدارهای بالا با شیب‌های مختلف ماهواره را خواهیم داشت اما همچنان همکاری با کشورهای هدف در حوزه صنعت فضایی را ادامه خواهیم داد.معاون‌ وزیر ارتباطات با بیان اینکه فاز نخست پایگاه بین‌المللی چابهار در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: طراحی و ساخت پایگاه چابهار در چند فاز طراحی شده است و فاز اول آن سوخت جامد و اولین بهره‌برداری از آن برای پرتاب ماهواره مدار خورشید آهنگ صورت خواهد گرفت.وی درباره نحوه تصویربرداری ماهواره از سطح زمین گفت: عرض هر تصویری که ماهواره پارس یک می‌گیرد ۵۰ کیلومتر است و حدود ۳ ماه زمان می‌برد که از تمام کشور تصویربرداری کنیم؛ بعد از این باز هم نیاز به پوشش کامل داریم و به کرات از سطح زمین تصویربرداری می‌کنیم تا بتوانیم به صورت دقیق‌تر وضعیت خشکی، زمین‌های کشاورزی و نظایر آن را داشته باشیم.
سالاریه با تاکید بر اینکه به دلیل شرایط خاص در ایران عمده توسعه‌ای که در صنعت فضایی رخ داده، بومی بوده است، خاطرنشان کرد: ساخت ماهواره پارس ۲ در دستور کار قرار دارد و سال آینده این مرحله تکمیل و ماهواره آماده پرتاب می‌شود.
وی تاکید کرد: صنعت فضایی ما اکنون وابسته به دولت نیست و ماهواره‌های متعددی توسط بحش خصوصی ساخته شده است که در آینده نزدیک اخبار آن‌ها را منتشر خواهیم کرد.
معاون‌ وزیر ارتباطات این خبر را هم اعلام کرد که نخستین ماهواره بخش خصوصی سال آینده در مدار قرار می گیرد.

درباره ی سپهر5

سلام دوست مهربان ، ما آماده دریافت نظرات و راهنمایی های شما در مورد وب سایت پنج آسمان هستیم. روزنامه اطلاعات در خدمت مردم.

مطلب پیشنهادی

(مست عشق) یکی از پروژه‌های مهم و بین‌المللی سینمای ایران

فیلم مست عشق ساخته حسن فتحی یکی از مهم‌ترین فیلم‌های چند سال اخیر است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *