چشم عقاب روزنامه نگاری

گزارش نویسی، چشم عقاب روزنامه نگاری

 

تألیف:  دكتر محمدمهدی فرقانی

قطع:وزیری ، 366 صفحه،چاپ سوم

قیمت : 22000 تومان

چشم عقاب

این كتاب كه حاصل چهل سال تجربه توامان تحصیل، كار حرفه‌ای و تدریس نویسنده در حوزه روزنامه‌نگاری است در شش فصل و 336 صفحه تنظیم شد و در برگیرنده مباحثی همچون كاركردها و تعاریف گزارش و گزارشگر، انواع گزارش خبری شامل گزارش از همایش‌ها و نشست‌ها، گزارش از كنفرانس‌های مطبوعاتی، گزارش از سخنرانی‌ها، گزارش از حوادث و سوانح، گزارش‌های قضایی، گزارشگری بحران و گزارش‌از میزگرداست. انواع گزارش‌های غیرخبری از جمله گزارش‌ از شخص، مكان، سفر، خاطره‌نویسی، گزارش علمی، گزارش مصوریا گزارش اجتماعی، گزارش تحلیلی و گزارشگری توسعه، مباحث فصل سوم كتاب را تشكیل می‌دهد.

نویسنده در فصل چهارم كتاب، عناصر تشكیل دهنده گزارش همچون: نكات كلیدی، چشم‌انداز، اطلاعات، نقل قول‌ها، روایت‌های كوتاه، اسناد و مدارك، توصیف و تخیل، پیشینه، آمار و ارقام، تضاد یا توافق، جزئیات، مشاهدات گزارشگر و گزارش‌های انتقالی را معرفی كرده و در ادامه، انواع لید در گزارش، ساختار متن یا بدنه گزارش‌، انواع پایان‌بندی در گزارش و نیز اصول مهم در گزارش‌‌نویسی را به بحث گذاشته است.

فصل پنجم كتاب به ارائه مراحل عملی تهیه گزارش، شیوه نگارش و سبك تنظیم گزارش اختصاص دارد. از نقاط قوت كتاب اختصاص فصل ششم به موضوع كمتر شناخته شده گزارش تحقیقی، ساختار، كاركردها، تعاریف و مراحل عملی تهیه آنست كه در عین خلاصه بودن، جامع‌ترین مبحث مربوط به روزنامه‌نگاری تحقیقی به زبان فارسی است.

در بخشی از مقدمه كتاب، آمده است: ناگفته پیداست كه عمر حرفه‌ای من، چه در حوزه روزنامه‌نگاری و چه در فضای آموزشی دانشگاه با این ژانر مهم روزنامه‌نگاری پیوند خورده است. از همین روی مباحث كتاب به گونه‌ای تنظیم شده‌اند كه هم برای حرفه‌ای‌های شاغل در انواع رسانه‌ها به ویژه مطبوعات، قابل استفاده باشد و هم برای دانشجویان و تازه‌كارهای این عرصه در همین حال به منظور ملموس ساختن مباحث نظری، دهها نمونه‌گزارش، لید و پایان‌بندی متعلق به دوره‌های زمانی گوناگون نیز در فصول مختلف كتاب آورده شده تا كاركرد آموزشی آنرا تقویت كند.

در پشت جلد كتاب می‌خوانیم: در روزگاری كه آوار خبر در سپهر رسانه‌ای جدید،‌ مخاطب را  در شناخت واقعیت و انتخاب راستی‌ها و حذف ناراستی‌ها دچار سرگیجه كرده است، گزارش در جایگاه ژانر برتر روزنامه‌نگاری حرفه‌ای می‌تواند در خدمت معرفت‌شناسی و ارتقای هوشیاری اجتماعی باشد، به بازكاوی لایه پنهان شده حقیقت بپردازد و تا عمق پدیده‌ها و رویدادها نفوذ كند.

این كتاب با تكیه بر میراث تجربی و دانشگاهی نویسنده، كوشیده است گامی در راه آموزش اصول گزارش نویسی بر پایه آموزه‌های بومی و ارزشی بردارد؛ پایبندی به عینیت، صحت، دقت،  تعادل و توازن، امانتداری و نقد و نظارت در یك چارچوب اخلاقی،  این كتاب با جلد سخت به قیمت 11هزار تومان هم اكنون در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

——————————–

جهت سفارش کتاب با تلفن های زیر

 تماس حاصل فرمایید

تلفن دفتر سرپرستی روزنامه اطلاعات اصفهان 32224001 031

مدیر فروشگاه کتاب روزنامه اطلاعات اصفهان  09131679125

تماس با ما از طریق  “اینستاگرام”  و “بله” و “ایتا” 

سفارشات به صورت تلفنی پذیرفته می شود.

🌹🌼🌹🌼🌹🌼🌹🌼🌹🌼

درباره ی سپهر5

سلام دوست مهربان ، ما آماده دریافت نظرات و راهنمایی های شما در مورد وب سایت پنج آسمان هستیم. روزنامه اطلاعات در خدمت مردم.

مطلب پیشنهادی

اخلاق کاربردی در زندگی محیط زیست واشتغال

اخلاق کاربردی در زندگی محیط زیست واشتغال    تألیف دكتر قاسم صافی قطع رقعی، 136 …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *